Napunila si 40 godina? S ovih 5 vježbi ostat ćeš fit i imati zdravo tijelo
- Osteoporoza, depresija, bolovi u leđima, nogama…
- Kako starimo, tako se povećava rizik za nastanak brojnih tegoba i bolesti
- S ovim vježbama možeš izbjeći neke koje su i više nego neugodne
Već u tridesetima naše tijelo počinje „slabiti“ – to pogađa mišićnu masu, ali i kosti, kondiciju i tako dalje. Zbog toga je važnije biti fit, odnosno, održavati formu. Redovite sportske aktivnosti pomoći će ti da se osjećaš bolje i dobro izgledaš, a i produžit će ti život.
Stručnjaci ti predlažu da isprobaš sljedeće vježbe…
1. Za izbjegavanje srčanih bolesti
Kardio-vježbe poput trčanja, vožnje biciklom ili plivanja - ubrzat će ti puls te ojačati srčani mišić. Kako bi izvukla maksimum zdravstvenih benefita, trebaš trenirati najmanje 30 minuta na 80-85 posto maksimalne frekvencije srca (izračun: 220 – tvoja dob), a idealno bi bilo 3 do 4 puta tjedno.
2. Za izbjegavanje osteoporoze
Pošto kosti s godinama slabe, postoji veća opasnost od fraktura i lomova. Zbog toga bi trebala jednom do dva puta tjedno raditi trening snage. Kao alternativa preporučuju se razni sportovi s loptom, tenis i trčanje. Pri tome se treniraju sve mišićne skupine, a tjelesna aktivnost potiče kosti na stvaranje novih stanica kosti i koštane mase.
3. Za izbjegavanje artritisa
Rizik od artritisa povećava se s godinama. Kronični bolovi zglobova i ukočenost pogađaju prvenstveno ljude s viškom kilograma i one koji su već pretrpjeli ozljede zglobova. Međutim, i zdravi ljudi moraju pravovremeno misliti na pravovremenu prevenciju. Za to je najbolje dva do tri puta tjedno raditi vježbe snage – poput čučnjeva, mrtvog dizanja i ramenog potiska.
4. Za izbjegavanje depresije
Kako starimo, tako se povećava rizik od depresije, a osobito kod žena. Premda se kod svakog sporta izlučuju endorfini koji poboljšavaju raspoloženje, postoje različita istraživanja koja pokazuju da jedan sport osobito smanjuje stres te poboljšava raspoloženje: joga! Barem jednom tjedno vježbaj jogu i tako ćeš smanjiti rizik od depresije i anksioznosti.
5. Za izbjegavanje bolova u leđima
Gotovo trećina svih zaposlenih pati od bolova u leđima. Osim pogrešnog držanja je nedostatak kretanja prvenstveno uzrok za ove bolne nedaće – zbog čega je jako potrebna prevencija. Za to je najbolje raditi plankove i to najmanje puta tjedno po 90 sekundi. Početnice neka krenu sa 30 sekundi pa naprave kratku stanku. Važno je da je tijelo za vrijeme vježbanja napeto, noge raširene otprilike u širini ramena, a laktovi paralelno s ramenima.