Michelangelova tajna odaja, puna nikad viđenih crteža prvi se put otvara za javnost. Dobar razlog za posjetiti Firenzu

Profimedia
Vidi originalni članak
  • Ni neki od najvećih znalaca nisu vidjeli ove Michaelangelove radove, a kamoli mi laici. Zato nova mizejska atrakcija privlači toliko pozornosti
  • Prvi put u povijesti otvara se tajna odaja velikog slikara i kipara u Firenzi i osim restauratora u nju će moći će zaviriti i turisti
  • Vijest o otvorenju nikad viđenih prostorija u kojima je Buonarroti boravio i koje su pune njegovih djela toliko je obradovala ljubitelje umjetnosti, da je službena stranica Musei dal Bargello nekoliko sati bila srušena

Ljubitelji lika i djela talijanskog umjetnika Michelangeloa Buonarrotija ove će zime put Firence. Razlog? Prvi put u povijesti otvara se tajna odaja poznatog kipara i slikara koja nikad nije bila dostupna javnosti. Muzej Medicijevih kapela (Museo delle Cappelle Medicee) u Firenci odlučio je dopustiti javnosti pristup takozvanoj Michelangelovoj tajnoj sobi, koja sadrži zidne crteže ugljenom ovog kultnog umjetnika.

Life&style Ovaj neobični londonski muzej vodi nas na nezaboravno putovanje kroz povijest dnevnih boravaka

Obilazak najnovije prostorije u sklopu muzeja bit će moguć od 15. studenog, a u nju su sve do sad imali pristup samo zannstvenici, povjesničari umjetnosti i restauratori. Ova povijesna prostorija otkrivena je još 1975. godine, nakon čega je desetljećima služila kao skladište ugljena. Grube skice koje je svestrani umjetnik izrađivao u njoj otkrivene su tek nakon što su sa zidova skinuta dva sloja žbuke. Skice razne grube obrise ljudskih figura i lica, koji pokazuju način na koji je umjetnik zamislio ljudski oblik u svom umu i kako je vježbao crtanje tijela, ne bi li kasnije tehniku primijenio na svojim velebnim zdanjima. 

Prema stručnjacima, stil crteža u tajnoj sobi je nepogrešivo stil autora stropnih freski Sikstinske kapele. Međutim, jednako je zanimljivo znati kako je Michelangelo brusio svoj talent vježbajući na zidovima sobe duge deset metara, široke tri i visoke dva i pol metra na vrhu svoda. Navodno se umjetnik tamo  skrivao od pape Klementa VII., koji je bio ljut zbog njegove podrške Firentinskoj Republici u razdoblju 1527.-1530. Michelangelo je sigurno proveo dva mjeseca skrivajući se ondje, a crtanje murala bilo je njegov način da se zaokupi poslom i umjetničkim stvaralaštvom.

Life&style Najljepši hotel na jezeru Como: Odmor u baroknoj vili Passalacqua je poput predivnog sna

Postoji nekoliko stvari koje unaprijed treba uzeti u obzir ako si posjetu ove skrivene umjetničke poslastice u Firenci. Naime, plan muzeja je eksperimentalno isprobati javni pristup kako bi se vidjelo hoće li to utjecati na stanje crteža. Rezultati će se ponovno procijeniti šest mjeseci kasnije kako bi se utvrdilo treba li i dalje dopuštati ulazak posjetitelja. Soba će tako biti dostupna uz rezervaciju za najviše četiri osobe po vođenoj grupi, do ograničenja od 100 osoba tjedno. Posjetitelji mogu unutra provesti najviše 15 minuta. Fotografiranje bljeskalicom neće biti dopušteno.

Cijena ulaznice bit će još jedan način da se ograniče gužve. Posjetitelji stariji od 18 godina morat će izdvojiti 20 eura, uz naknadu za rezervaciju od 3 eura plus cijenu ulaznice za Muzej kapela Medicija (10 eura redovna, 3 eura snižena cijena do 15. prosinca).

Life&style Che bello! Osvojili su nas Instagram profili djevojke koja koja donosi najljepše iz Italije

Posjeti Miss7.24sata.hr