I jako dobro i prilično loše: evo kako sve kava utječe na tvoju probavu
- Šalica jutarnje kave za većinu je jamac uspješnog razbuđivanja, no za neke i skorašnjeg odlaska na toalet
- Kava ima laksativna svojstva, no nema znanstvene suglasnosti oko toga je li uzrok tome kofein ili kiselost
- S jedne strane, kava može pomoći kod mučnina i zatvorenog crijeva, no ako se ispija na prazan želudac pomaže razvoju žgaravice
Mnoge od nas ujutro odmah posegnu za šalicom tople kave kako bi se uspješno razbudile. No, sigurno si primijetila da kava osim na buđenje, efikasno utječe i na tvoju probavu te potiče potrebu za velikom nuždom. Zanimljivo, znanstvenici još uvijek nisi suglasi oko toga zašto se to događa, ali većina je glavnog krivca pronašla u kofeinu.
Kofein je "agens za poticanje" smatra gastroenterolog dr. Niket Sonpal, koji je za Women's Health istaknuo sljedeće: "Svaki put kada jedemo, želudac se širi i šalje signal debelom crijevu da nešto dolazi i da je to znak da nešto mora i izaći." Tijelo šalje te signale kroz proces koji se zove peristaltika, a koji nastaje zbog rastezanja stijenke probavnih organa te koji se javlja u valovima koji potiskuju sadržaj organa u jednom smjeru. Stoga neki znanstvenici smatraju kako kava ubrzava taj proces.
Uzrok: kofein ili kiselost
Budući da kava stimulira pojačanu produkciju želučane kiseline, ne preporučuje se piti je na prazan želudac jer bi mogla uzrokovati žgaravicu. A upravo su u kiselosti neki znanstvenici vidjeli razlog i za njezina laksativna svojstva. Znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu ovu su teoriju odlučili ispitati dajući štakorima određene količine kave kako bi se ustanovilo utječe li ona na njihov rad crijeva.
"Štakorima se nakon tri dana konzumiranja kave povećala pokretljivost mišića tankog crijeva. To znači da su štakori, baš kao i ljudi, nakon kave morali obaviti veliku nuždu. Čak se i broj bakterija u njihovom izmetu smanjio. Zanimljivo je da su ovi efekti neovisni o kofeinu, jer je slično na njihovu probavu djelovala i beskofeinska kava" - rekao je voditelj studije Xuan Zheng Shi za britanski Mirror. Dokazano je da viša razina želučane kiseline, koja nastaje zahvaljujući klorogenoj kiselini iz kave, aktivira rad probavnog sustava. Uz to, ispijanje kave povećava količinu probavnog hormona gastrina koji opušta mišiće analnog otvora.
Može li se umanjiti utjecaj kave na probavu?
Baš kao što nema jedinstvenog odgovora kako dolazi do laksativnog učinka kave, tako nema ni jedinstvenog odgovora kako ga spriječiti. Vodeći nutricionisti savjetuju da upoznaš svoje tijelo i djeluješ sukladno uočenim problemima. Ako ispijanje kave uzrokuje česte proljeve, onda bih trebala smanjiti količinu koju unosiš u organizam. S druge strane, ako patiš od zatvora kava može biti efikasni odgovor na taj problem. Primjerice, u toj situaciji možeš isprobati smjesu sastavljenu od 3 žličice mljevene kave i dvije jušne žlice iscijeđena limuna. Oni koji su je isprobali tvrde da je ovo pravi prirodni instant-lijek za probavne tegobe.