Kad je pravo vrijeme za posaditi balkonsko cvijeće i kako ga održavati?

Instagram@patioplantersvieuxcarre Kada je pravo vrijeme za posaditi balkonsko cvijeće i kako ga održavati
Vidi originalni članak
  • Pa što ako nemaš veliko i zeleno dvorište? Tvoj balkon može nadoknaditi nedostatak zelenila jer ćeš ga lako ukrasiti balkonskim cvijećem
  • Od penjačica do balkonskog cvijeća u teglama, postoji mnoštvo izbora, a ono na što moraš pripaziti su temperatura i svjetlosni uvjeti koji su različiti ovisno o položaju balkona
  • Međutim, ako odabereš prave biljke, moći ćeš svoj balkon pretvoriti u  prekrasan privatni vrt 

Bilo da imaš veliku, suncem okupanu krovnu terasu na vrhu zgrade ili mali, sjenoviti balkon stana ili kuće, lako je učiniti prostor privlačnijim s nekoliko biljakaka. Balkonsko cvijeće se dobro prilagođava životu u teglama, a i mnoge vrste izdržati će povećanu toplinu i vjetar na povišenom mjestu. Ovisno o lokaciji tj. orijentaciji tvog balkona, neke biljke su bolje od drugih.

Primjerice, neke biljke su prikladnije za male površine. Neke biljke uspijevaju na mjestima gdje nema sunca, neke s puno sunca. Neke biljke ne podnose jake vjetrove i trebaju više zaštite. Neki su posude lagane, neke teške, posebno kada se doda voda. Tlo i lonci postaju teški, i to vrlo brzo. Pazi da balkonu svog stana ne dodaš previše težine. Imajući te stvari na umu, vrijeme je da pronađeš koje je cvijeće najbolje za tvoj balkon.

Kada se sadi balkonsko cvijeće?

Jedno od najčešćih pitanja je: "Kada je najbolje vrijeme za sadnju ?" Općenito, bitka oko idealne sezone sadnje obično je između proljeća i jeseni. Balkonsko cvijeće većinom se sadi u rano ljeto, ali sadnja može započeti već u proljeće. Većina balkonskog cvijeća sadi se na sličan način. Prije sadnje pripremi posude (cvjetne posude, balkonske kutije, sanduke), drenažu (mali šljunak, ekspandiranu glinu, šljunak) i balkonsko cvijeće koje želiš posaditi na balkonu.

Vrste balkonskog cvijeća

Balkonsko cvijeće spada u dvije glavne kategorije: višegodišnje i jednogodišnje. U većini slučajeva, htjet ćeš se držati biljaka koje su sposobne rasti na jakom do djelomično jakom suncu i koje mogu lako preživjeti uvjete suše. U pravilu, trajnice cvjetaju kraće, ali biljka se iz godine u godinu vraća i ponovno cvjeta. Jednogodišnje biljke će, s druge strane, cvjetati kontinuirano tijekom cijele sezona, ali kada ona završi, umiru i više se ne vraćaju. Budući da obje vrste imaju svoju privlačnost, mnogi kućni vrtovi uključuju oboje.

Balkonsko cvijeće koje voli sunce

Prije kupnje biljaka obrati pozornost na to koliko sunčeve svjetlosti tvoj balkon prima u različito doba dana. Puno sunca znači šest ili više sati izravne sunčeve svjetlosti, dok je djelomično osunčan balkon ima otprilike upola manje. Neki balkoni također mogu biti u potunoj hladovini. Obavezno pročitaj oznaku ili opis biljke kako bi znala hoće li biljka uspjeti u tvojim svjetlosnim uvjetima.

Ako je tvoj balkon zaklonjen nadstrešnicom, ne zaboravi redovito zalijevati biljke. Imaj na umu da se posude ili lonci izrađeni od poroznih materijala, poput terakote ili kokosovih vlakana, brzo suše jer voda iz njih brzo isparava pa će biljke posađene u njih zahtijevati češće zalijevanje od onih u plastičnoj posudi. Lonci ili posude od manje propusnih materijala, poput plastike ili metala, sporije se suše. Gurnite prst u lonac da osjetiš razinu vlage u tlu; ako je mokro, pričekaj sa zalijevanjem. Ako je zemlja suha i se povlači sa stijenki lonca, dobro zalij svoju biljku.

Life&style Ako voliš cvijeće, ovih 10 inspirativnih Instagram profila isplati se pratiti

Pelargonije 

Pelargonije su jedno od najšarmantnijih cvijeća za balkon. Odlične su jer je održavanje lako i ne zahtijeva puno njege, a vole izravnu sunčevu svjetlost. Također se lako uzgaja. Pelargonije lijepo izgledaju i imaju lijep miris.

Zapravo, to je jedno od cvijeća najugodnijeg mirisa. Geranija zahtijeva pristup izravnoj sunčevoj svjetlosti. Pelargonije su višgodišnje cvijeće koje dobro uspijeva kada je vezano za korijen, pa uspijevaju u malim posudama za biljke. Premjesti ih unutra tijekom zime ako živiš u hladnoj klimi. Da bi pelargonije prezimile, odreži ih i drži pokrivene u mraku na hladnom mjestu, kao što je podrum, zalijevaj ih samo ako venu. Nakon zime drži ih na neizravnom svjetlu nekoliko tjedana i gnoji kako bi  ih "probudila". Tada se mogu postaviti na balkon.

Calibrachoa

Calibrachoa, također poznata kao "Million Bells", vrlo je nalik minijaturnoj petuniji. Otporniji je na promjene vremenskih uvjeta i bolesti. Calibrachoa ima kompaktan rast i male cvjetove.

Calibrachoa dobro izgleda u bordurama i u posudama. Viseće košare također su dobar su izbor za uzgoj 'milijuna zvončića'  jer biljka čini atraktivan prikaz cvjetovima koji dolaze u raznim bojama i uzorcima. Za plodno cvjetanje potreban je uzgoj calibrachoa na suncu, jer slabije cvjetaju u sjeni. Tlo za uzgoj calibrachoe mora biti rastresito, dobro drenirano, bogato i propusno. Preferiraju brzo drenirajuću zemlju za tegle. Najbolje je manje zalijevati jer prekomjerno zalijevanje uzrokuje truljenje korijena. Zalijevaj ovo cvijeće polako i duboko, natapajući tlo do dubine korijena. 

Surfinije

Surfinije sjajno privlače poglede, tvoreći glamurozne kaskade. Dostupne su u raznim bojama i najintenzivnije cvjetaju na punom suncu. Zajedno s pelargonijama one su jedno od najpopularnijeg balkonskog cvijeća. Ipak, imaju jednu prednost u odnosu na pelargonije. U rano proljeće su pristojne veličine, dok je pelargonijama potrebno nešto duže za rast i cvatnju.

Ubrzo nakon što ih kupiš, posadi sadnice u svoje posude. Posebna zemlja za surfiniju dostupna je u svim vrtlarskim trgovinama. Ako je moguće, odaberi velike i duboke lonce. Naravno, svaki lonac bi trebao imati nekoliko rupa na dnu kao izlaz za višak vode. Tradicionalne ljubičaste vrste surfinija rastu stvarno ogromne, zato je zalijevanje neophodno. Naravno mlade sadnice ne trebaju toliko vode i gnojiva kao velike usred ljeta. Što se zalijevanja tiče, surfinija pokazuje kada je presuha, biljka se "obijesi" i jasno ćeš vidjeti da je trebaš zaliti. Ljeti zalijevaj ujutro ili kasno navečer. 

Ako voliš cvijeće, ovih 10 inspirativnih Instagram profila isplati se pratiti

Balkonsko cvijeće koje voli hlad

Balkoni okrenuti prema sjeveru i istoku dobivaju najmanje sunca tijekom dana. Sličan je problem kada drveće ili druge zgrade blokiraju sunčevu svjetlost. Odabir prave biljke za sjenoviti balkon mogao bi biti problematičan. Biljke na takvim mjestima često jedva rastu i uopće ne cvjetaju. Rješenje je odabir prave vrste. Balkonsko cvijeće koje voli sjenu i hlad su najbolji izbor, u ovom slučaju.

Begonije

Pahuljasti, svijetli cvjetovi begonije pružit će blistav prizor sve do prvog jesenskog mraza. Begonije su blistave, uglavnom nježne trajnice koje se obično sade u tegle  i viseće košare. Imaju reputaciju da su malo staromodne, ali nove sorte vrlo se razlikuju od ljupkih biljaka koje su se tradicionalno koristile.

Neke vrste begonija imaju mnoštvo dugotrajnih, upečatljivih cvjetova u neonskim nijansama koje su izvrsne za lonce i viseće košare, dok se druge uzgajaju zbog svog spektakularnog, privlačnog lišća. Sve begonije dobro uspijevaju u sjenovitim prostorima, pa su dobrodošao dodatak svakom zasjenjenom balkonu.

Uzgajaj begonije u višenamjenskom kompostu bez treseta na neizravnom suncu do djelomične sjene. Posadi gomolje begonija u proljeće. Begonije sadi vani samo u svibnju, kada se više ne predviđaju mrazevi. Redovito zalijevaj i hrani tjedno gnojivom s visokim udjelom kalija. U jesen iskopaj gomolje i spremi ih na hladno mjesto bez mraza za zimu. 

Maćuhice

Maćuhice su jednogodišnje cvijeće koje voli sjenu i hlad. Maćuhice bolje preživljavaju u hladnije vrijeme (podnose lagana smrzavanja i mrazeve), ali ne uspijevaju dobro na vrućini.

Kada ih posadiš, dodaj im gnojivo jednom tjedno, kako bi ih održala jakima, i ukloni cvjetove koji su žuti kako bi potaknula novo cvjetanje. Ako se drže u dobro dreniranom tlu u posudi, obavezno ih zalijevaj jednom tjedno. Nemoj previše zalijevati ili pustiti da voda sjedi u posudi.

Hortenzije

Već duže vrijeme mnogi koriste šareno cvijeće, posebno hortenzije, za ukrašavanje svojih terasa, balkona i ulaza. Hortenzijama je važno da odabereš pravu posudu za nju. Hortenzije ne uspijevaju baš najbolje u manjim posudama jer im je korijenje agresivno i brzo puni manje posude. Manje posude također se suše prebrzo za ono što hortenzije preferiraju. Također im moraš osigurati da na dnu postoje rupe za drenažu. To je uvjet za uzgoj hortenzija u posudama, jer će korijenje istrunuti ako tlo nema dovoljno drenaže. 

Zalijevanje hortenzija u žardinjerama drugi je najvažniji korak nakon osiguravanja pravilne drenaže u posudi. Obično ćeš morati zalijevati hortenzije u loncima najmanje dva puta tjedno. Dobar način da se utvrdi je li biljci potrebna voda je li lišće opušteno. Ovo je najbolji pokazatelj da tvoj grm hortenzije treba više vode.

Viseće balkonsko cvijeće

Isplaniraj prave kutije tako da budu prikladne za viseće balkonske biljke. Pobrini se da imaju odgovarajuću drenažu kako bi izbjegla truljenje korijena. Plastika je dobar materijal za kontejnere i također je pristupačna. Drvene žardinjere može oštetiti vlaga. Metalne posude i žičane košare također su dobre opcije. Neutralne boje posuda će istaknuti biljke dok tamne boje privlače sunčeve zrake i dovode do pregrijavanja tla.

Vodenika

Vodenika  (balsam, sultanija ili jednostavno impatiens) je prekrasan nježan cvijet, cvjeta u raznim oblicima i bojama. Široko je popularna viseća balkonska biljka zbog činjenice da se vrlo lako održava.

Ima fascinantne nježne bijele, ružičaste, narančaste, žute, crvene, ljubičaste cvjetove koji su u kontrastu s tamnozelenim listovima i dodaju vizualni interes dekoraciji balkona. Razdoblje cvatnje traje od svibnja do listopada. Vodeniku treba redovito zalijevati, jer u potpuno suhom tlu biljke prestaju cvjetati i gube lišće. Impatiens se ne smije vlažiti prskalicom, jer može prouzročiti mrlje na cvjetovima.

Niz bisera

Duge žilave stabljike prekrivene okruglim mesnatim lišćem nalik grašku izgledaju sjajno kaskadno niz posude. Cvjetaju tijekom ljeta, a njihovi mali, bijeli cvjetovi formiraju se u grozdove.

Ova biljka također nosi sitne bijele cvjetove s mirisom nalik na cimet. Niz bisera jedan je od najboljih visećih sukulenata. Kako bi u potpunosti uživala u kaskadnim listovima sukulenata ove biljke najbolje ih je izložiti u visećim košarama. Mogu se uzgajati i u zatvorenom i na otvorenom sve dok su temperature iznad nule. Zahtijeva vrlo malo vode, pješčano tlo i samo nekoliko sati sunčeve svjetlosti.

Ideje za balkonsko cvijeće

Vanjski životni prostori kao što su balkoni ili trijemovi često su mali, ali njihovo ukrašavanje cvijećem dodaje šarm vanjskom dizajnu zgrade ili kuće i stvara prekrasna mjesta za uživanje na otvorenom, opuštanje i zabavu sa stilom. Ipak, osim pažljivo odabranog balkonskog cvijeća ovisno o poziciji balkona, važno je imati još nekoliko stvari na umu. Prilikom planiranja dekoracije balkona, trebala bi razmišljati o pravilnom rasporedu biljaka i uskladiti ih, stvarajući zanimljive oblike. Koje se cvijeće može saditi zajedno ovisi o njihovim individualnim potrebama, oblicima i bojama.

Važno je da cvijeće posađeno u jednu posudu ima slične potrebe. Biljke koje vole vlažno tlo ne mogu dijeliti kutiju s onima kojima je potrebno oskudno zalijevanje. Primjer za dobar cvjetni aranžman je stavljanje begonije i plecanthrusa u jednu teglu. Obje vrste ne vole pretjerano zalijevanje, stoga bi trebale dobro rasti u međusobnom društvu. Plecanthrus je svestrana biljka koja može rasti i na sunčanom balkonskom vrtu. 

Boje ovise o individualnom ukusu, ali i o uređenju balkona. Dobro je uskladiti slične boje u raznim nijansama, poput ružičaste i ljubičaste. Pastelni tonovi u pratnji bijele su još jedna sjajna ideja, u slučaju da jake boje djeluju prenapadno. Osim boje cvijeća, treba misliti i na boju lonaca za sadnju.

Privatna oaza

Ova privatna oaza izgrađena je pomoću kreativnog dizajna balkonskog vrta. Postavljanje biljaka oko ruba balkona u više posude stvara privatnost uz iskorištavanje prednosti postojećih stabala.

Donošenjem jastuka i tepiha u ovaj dizajn, balkon postaje produžetak doma. Nije li ovo savršena oaza u kojoj bi se željela opustiti na kraju dana?

Produžetak doma

Funkcionalnost u svom najboljem izdanju opisuje ovu ideju balkonskog vrta. Donošenje tradicionalno korištenih unutarnjih dijelova, poput stolca-ljuljačke, u ovaj prostor daje ovom balkonu osjećaj unutarnje sobe.

Cvijeće se uzgaja u pletenim košarama kao i u vrtnim teglama. Stablo raste u pozadini opuštajućeg okruženja, a cvijeće cvjeta i na malom drvenom stoliću koji je dodan ovom okruženju. Bilje i cvijeće ukrašavaju i rub balkona, a boju dodaje i procvjetalo cvijeće. Za još prirodnije okruženje, ovom balkonu dodan je tepih koji služi kao imitacija trave, a stolić i stolica pravi su poziv na opuštajuću čajanku na balkonu.

Talijanski štih 

Inspiriran talijanskim vrtom, ovaj šareni balkon dokazuje da možeš napraviti dramatičan utjecaj u malom prostoru. Iako nema dovoljno mjesta za stol ili stolice, ovaj prekrasan prikaz upečatljivih petunija pravi je znak.

Kutije su obješene s vanjske strane balkona gdje se lako mogu vidjeti odozdo. Ovaj dizajn uključuje manje posude na unutarnjoj strani balkonskog poda za uzgoj zelenila. 

Life&style Najljepše sobne biljke koje će uljepšati tvoj dom: Vodič i savjeti za uzgoj!

Mali prostor, puno boje

Svijetle boje daju naglasak ovom malom dizajnu balkonskog vrta. Ovaj zid pretvoren je u kreativno djelo opipljive umjetnosti koristeći dobro postavljene plave posude.

Odgovarajuće biljne tegle čine šareno okruženje objasjano suncem. Drvena ograda vizualno se stapa s drvenim namještajem kuće donoseći dizajn doma na otvorenom. Jastuci jarkih boja savršeno se uklapaju među posude i dodatno uljepšavaju uređenje ovog balkona.

Posjeti Miss7.24sata.hr