7 stvari koje bolje nikada nemoj stavljati u perilicu posuđa
- Sklone smo ubaciti jednostavno sve u perilicu posuđa – samo da ne moramo prati ručno
- Međutim, neke se stvari mogu u perilici uništiti
- Ili se pak ne mogu dobro oprati pa će biti leglo bakterija
Imala si goste na ručku, druženje se odužilo do večere, a nakon toga ostala je hrpetina prljavog posuđa? Naravno, preumorna si i da razmišljaš, a kamoli pereš posuđe. Stara dobra perilica je spas – jednostavno utrpaš sve u nju, staviš „tabletu“ i stisneš „start“. Zvuči poznato?
1. Drveni pribor za jelo
Kuhače i sličan drveni pribor nemaju što tražiti u perilici. Zbog visokih temperatura će drvo trajno promijeniti svoju strukturu. Također se može i raspuknuti. Dakle, nema druge nego spužvica, malo deterdženta i trljanje…
2. Kristalne čaše
I ovdje veliku ulogu igraju visoke temperature vode. Osim što se osjetljivi kristal lako može razbiti u perilici, staklo će vremenom izgubiti sjaj. Najbolja metoda za pranje kristalnih čaša: napuni posudu toplom vodom te dodaj dvije šalice octa. Ostavi u tome čaše nekoliko minuta te ih potom isperi običnom vodom. Posuši ih krpom s mikrovlaknima kako ne bi nastale mrlje od vode.
3. Deterdžent za posuđe
Zapravo zvuči logično da se za pranje posuđa koristi deterdžent za posuđe, zar ne? Teoretski da, ali nikada u perilici za posuđe! Nastala bi prevelika pjena i moguće je da bi izlazila iz perilice te ti kuhinju pretvorila u pjenastu kupku. Zbog toga uvijek koristi posebne tablete za perilicu.
4. Bakreno posuđe
Nemoj stavljati bakreno posuđe u perilicu! Najbolje ga je tek isprati toplom vodom - jer visoke temperature i agresivan deterdžent mogu izazvati hrđanje bakrenog posuđa.
5. Ribež za sir
Pošto ga je mučno prati, često tutnemo i ribež u perilicu. Međutim, nakon ribanja se sir često sakrije u kutovima pa je ručno pranje neophodno – jer perilica ne može doprijeti do tih dijelova (koji će vremenom početi gnjiliti). Dakle, ribež je bolje prati ručno – ako ga omekšaš prije u toploj vodi, lakše ćeš ga oprati.
6. Skupi noževi
Redovitim pranjem noževa u perilici će oštrica brzo otupjeti. Osobito kod keramičkih noževa – čija se oštrica može izbrusiti jedino kod profesionalca – produžit ćeš vijek trajanja ako ih pereš ručno.
7. Posude za hranu kućnih ljubimaca
Naši kućni ljubimci (osobito mačke i psi) rado njuškaju po vani te jedu stvari koje mi ne bismo ni pomirisale. Zbog toga se u njihovim ustima sakupljaju bakterije koje oni pak prijenose na svoje posude. Kad te posude peremo u perilici, može se dogoditi da ne pobijemo sve bakterije, nego ih prenesemo na naše posuđe. Zbog toga se isplati posudu za hranu kućnih ljubimaca prati ručno posebnom spužvicom.