Zašto je ruska manikura noktiju tako opasna?
Što je uopće ruska manikura? U ime ljepote, odnosno da bi se lak mogao nanijeti na cijeli cjelcati nokat, sva se kožica (živa!) oko noktiju se temeljito uklanja. Ruska manikura se izvodi i u nekim hrvatskim salonima, no njena popularnost, barem kod nas, tek raste. U Europi je vrlo popularna, mada skriva opasnosti...
Kod ruske manikure potpuno se uklanja kožica oko nokta
Kod klasične manikure se nokat s pomoću rašpice formira u željeni oblik, a kožica se „gura“ prema natrag. Kod ruske manikure se kožica potpuno odrež. Izvodi se "frezom" odnosno brusilicom s raznim nastavcima, te su osim "ruska" drugi nazivi za ovu tehniku "equipment” ili “e-file” manikura. U čemu je fora? U tome da se sva kožica na i oko nokta mehanički skine, odnosno obreže, mnogo temeljitije nego što smo navikli. Skidaju se, stručno rečeno, proksimalni nabori, bočni bočni zidovi i hipokonij, "brtve" koje zapravo štite nokte i matriks nokata od ulaska štetnih klica i bakterija. Postupak je invazivan jer podrazumijeva namjerno rezanje žive kože koja okružuje pločicu nokta.
Zašto je to opasno?
Iako se često koriste uljepšani termini poput "buffing" ili "polishing" pod parolom da će nokti "izgledati ljepše", rezultat je oštećena koža koja otvara prolaz bakterijama i olakšava nastajanje infekcije nokta. Zato rusku manikuru nikad ne bi trebala izvoditi osoba koja nije prošla propisnu obuku i ima licencu. Također, higijenski uvjeti trebali bi biti vrhunski, a sav pribor steriliziran. Jesi li sigurna da je tako i prije nego što uđeš u salon?
No, čak i ako su ovi uvjeti zadovoljeni tehnika nije bezopasna. Naime, iskustva onih koji je koriste potvrđuju da nakon ruske manikure koža oko ploče nokta često tako raste da se tehnika mora stalno ponavljati. Zapravo - stvara se problem koji je manikura trebala riješiti i tako oštećena koža da se mora ponovno maknuti.