Ljudi koriste glikolnu kiselinu za lice, ali i na vlasištu, suhim petama i ispod pazuha - kakav učinak ima?

Kalos Skincare on Unsplash
Vidi originalni članak
  • Iako zvuče strašno, kada se koriste u njezi kože, kiseline imaju brojne prednosti
  • Jedna od najpopularnijih je svako glikolna kiselina, a posebno je dobra za osobe s problematičnom kožom
  • Glikolna kiselina 'ljušti' gornji sloj kože i treba biti pažljiv s njezinim korištenjem, ali prednosti iste su neosporne

Glikolna kiselina je alfa hidroksi kiselina (AHA) i jedna je od najčešće korištenih AHA kiselina u proizvodima za njegu kože. Riječ je o kiselini koja dolazi iz biljaka, a njezine malene molekule koža vrlo lako apsorbira pa je zato idealna za bore i poboljšavanje teksture kože.  

Glikolna kiselina djeluje tako da ubrzava izmjenu stanica, što znači da otapa veze koje drže stanice kože zajedno. To omogućuje koži da odbaci mrtve stanice brže nego što bi to prirodno činila samostalno. Ona zaglađuje bore, poboljšava tonus i teksturu kože. Također hidratizira kožu, sprječavajući njezino isušivanje i smanjuje tamne mrlje uzrokovane suncem. Glikolna kiselina također ima pozitivan učinak na akne jer čisti pore i tako sprječava komedone, mitesere i upalne prištiće. S obzirom na brojne prednosti još je nekoliko mjesta na kojima možemo koristit glikolnu kiselinu. Donosimo sve detalje.

Vlasište

S obzirom na to da ima svojstva uklanjanja stanica mrtve kože, glikolna kiselina je odlična kao korak prije pranja kose za skidanje viška sebuma s tjemena. Nanesite je na tjeme sat vremena prije pranja kose i dobro je umasirajte u tjeme. Koristite je jednom u tjedan dana, a uz redovitu upotrebu glikolne kiseline na vlasištu, možete očekivati smanjeno mašćenje kose i sveukupno poboljšanje zdravlja kose.

Ispod pazuha

Ovaj trik smo otkrili na TikToku i moramo reći da nas je oduševio, naročito u vrijeme kada nosimo više komada odjeće i često se znojimo pod njom. Nitko ne želi skinuti jaknu i biti cijeli dan u odjeći koja se 'čuje' po znoju. Glikolna kiselina tu dolazi u pomoć. Iako ne smije i nije zamjena za dezodorans, jer ipak nije trajno rješenje za znojenje, ima antibakterijska svojstva jer djeluje kao piling pa može smanjiti tjelesne mirise.

Beauty Dezodoransi bez aluminija sve su poželjnija i zdravija verzija dezića. Evo 22 najbolja i što nas čeka kad ih počnemo koristiti

Uklanjanje suhe kože s peta

Do ispucalih stopala dolazi zbog toga što je koža na stopalima izrazito dehidrirana. To stanje dovodi do nakupljanja mrtvih stanica kože. Kada koža postane jako debela - poznata kao hiperkeratoza - manje je fleksibilna i stoga sklonija pucanju. Glikolna kiselina djeluje tako što smanjuje hiperkeratozu - što znači da izvlači vlagu i pomaže hidratizirati suhu kožu na stopalima. Najlakši način za korištenje glikolne kiseline na stopalima je da se ista stavi na pamučni jastučić i njime se premažu stopala. Kada se osuši glikolna kiselina, važno je namazati stopala hidratantnom kremom. 

Posjeti Miss7.24sata.hr