7 proizvoda s azelaičnom kiselinom od kojih bismo svi mogli imati koristi - evo zašto
- Azelaična kiselina je posebno učinkovita u ubijanju bakterija koje uzrokuju akne, odčepljivanju pora, smanjenju upala i ujednačavanju tona kože
- Dobiva se iz ječma, raži i pšenice, a ima antibakterijska, protuupalna i antioksidativna svojstva
- Azelaična kiselina sigurna je za sve tipove kože pa tako i one najosjetljivije
- Pročitaj više: Stigao je viralni L'Oréal skin tint i košta samo 10 eura - naglasak na sjaju kože je veći no ikad!
Liječenje akni i raznih promjena boje koje ostavljaju za sobom na koži nije jednostavan zadatak, ali najbolji proizvodi s azelaičnom kiselinom mogu ubrzati ovaj proces. Ako si skincare entuzijastica, sigurno si već čula, ali i eksperimentirala s nekoliko vrsta kiselina, bilo da je riječ o glikolnoj, salicilnoj ili mliječnoj. Međutim, azelaična kiselina posebno je učinkovita u ubijanju bakterija koje uzrokuju akne, odčepljivanju pora, smanjenju upala i ujednačavanju tona kože i ako ju još nisi isprobala, mogla bi razmisliti o njezinom uključivanju u skincare rutinu.
Što je azelaična kiselina?
Kada većina ljudi čuje riječ "kiselina" obično pomisli na jaku kemikaliju, ali zapravo, azelaična kiselina je molekula koja se dobiva iz ječma, raži i pšenice. Dio je obitelji dikarboksilnih kiselina i ima antibakterijska, protuupalna i antioksidativna svojstva. Azelaična kiselina djeluje tako da apsorbira tirozinazu (poznatu i kao enzim uključen u proizvodnju pigmenta) i time smanjuje hiperpigmentaciju. Brojni dermatolozi slažu se da je ovo jedan od najpodcjenjenijih sastojaka za njegu kože.
Antibakterijska i protuupalna svojstva azelaične kiseline izvrsna su za liječenje stanja kože poput akni i rozaceje, budući da ubija bakterije koje uzrokuju akne i smanjuje upalu. Ova svestrana kiselina, koja se također smatra blagim pilingom, potiče obnovu stanica i može pomoći smanjiti pojavu ožiljaka od akni.
Tko sve može koristiti azelaičnu kiselinu?
Dobra vijest je da je azelaična kiselina sigurna za sve tipove kože, a stručnjaci savjetuju da oni s osjetljivom kožom počnu koristiti sastojak maksimalno jednom dnevno, povećavajući učestalost na dva puta dnevno nakon nekoliko tjedana. Ako osjetiš bilo kakvu iritaciju, najbolje je posavjetovati se s dermatologom prije nastavka korištenja.
Još jedna prednost je to što se ne moraš previše brinuti o prilagodbi cjelokupne rutine njege kože kako bi uključila azelaičnu kiselinu u rutinu. Azelaična kiselina općenito je dovoljno nježna i sigurna za korištenje u kombinaciji s drugim sastojcima poput vitamina C, AHA, BHA i retinoida. Međutim, ako koristiš proizvode za njegu kože na recept, trebala bi se posavjetovati s dermatologom prije uvođenja novih proizvoda u rutinu.
Naposljetku, azelaična kiselina se može naći u proizvodima u svim omjerima jačine, od samo 1 % preko 12 % pa čak i 15 %. Međutim, to ne znači da niže koncentracije nisu učinkovite. Proizvodi za njegu kože s niskom koncentracijom azelaične kiseline mogu biti korisni kada se radi o odčepljivanju pora, sprječavanju izbijanja akni i smirivanju upale kože. Te niže koncentracije azelaične kiseline često se kombiniraju s drugim aktivnim sastojcima poput AHA i BHA. U ovim kombiniranim formulama, niža koncentracija azelaične kiseline može pomoći u sprječavanju iritacije kože. U nastavku donosimo 7 proizvoda s ovim odličnim sastojkom koji itekako vrijedi uključiti u svoju skincare rutinu.
The Inkey List SuperSolutions 10 % Azelaic Serum Redness Relief Solution
The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10 %
Balea Beauty Expert Azelain Booster
Paula's Choice 10 % Azelaic Acid Booster
Skintegra Infrared
Cos De BAHA AC Azelaic Acid Hinokitiol Clear Skin Serum
Drunk Elephant Bouncy Brightfacial Brightening Mask