Živjeti bez sigurnih pravila

Uređen s više ili manje pravila, život je odraz našeg djelovanja, odnosi plod našeg truda da ih izgradimo i održimo, a sad smo dobili i mogućnost da, bez obzira na dob, nadoknadimo propušteno.

Naš je život doživio pravu revoluciju, ne treba previše razmišljati da bismo se složili s tom tvrdnjom. Dovoljno je samo usporediti naš život s danima djetinjstva i prisjetiti se kako su naši roditelji živjeli, kako su se dogovarali te koliko su vremena imali za sebe i djecu. Psiholozi napominju da se nikad u povijesti život nekoliko generacija u nizu nije tako radikalno promijenio. A jedna od prvih naznaka te promjene nije samo u načinu života nego i u zrelosti, odnosno njezinim granicama. I to je najveća od svih promjena.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Odraslost više ne počinje s 18 ili 21 godinom. Svaki roditelj zna, a stručnjaci se s njime slažu, da se prijelaz u odraslost protegnuo do kasnih dvadesetih, pa i ranih tridesetih. Što nam taj podatak zapravo govori? Mnogo manje mladih ljudi danas slijedi obrazac koji su nam utabali prethodni naraštaji, a možemo ga nazvati putom sazrijevanja: završavanje obrazovanja, dobivanje stalnog posla, vjenčanje, kupnja kuće, zasnivanje obitelji. Taj se obrazac danas rijetko poštuje, preskaču se njegove pojedine karike, odgađaju, a nerijetko i dorasli ostanu na neki način ovisni o roditeljima i njihovoj pomoći. A uzori prijašnjih generacija o karijeri kod jednog poslodavca, trajnom i cjeloživotnom braku, davno su se nasukali na hridima suvremenosti i vrlo se često proglašavaju zastarjelima.

Doktor psihologije Steven Mintz napominje da su promjene odnosa i svega ostalog u našem okruženju prirodne te da je nemoguće predvidjeti kako će se nastaviti. I to je nužnost s kojom se što prije moramo pomiriti kako bismo napokon mogli uhvatiti korak s društvenim mijenama. Izazov je to koji, kao i svaki drugi, ima negativne i pozitivne strane. Gotovo su svi naši odnosi doživjeli promjene i prvi je korak prema nošenju s njima ne uspoređivati nego se suočiti sa stanjem kakvo jest. Psiholozi savjetuju da svakom odnosu pristupite otvorena uma i gradite ga onako kako vama najbolje odgovara.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

S jedne je strane to neizmjeran spektar mogućnosti i svojevrsno oslobođenje od okova svega onoga što se mora, ali je s druge to posve neistraženo i nepoznato područje koje zahtijeva prilagođavanje od situacije do situacije. Tako je u prijateljskim, ali i ljubavnim odnosima. Brak, izvanbračna zajednica, intenzivan blizak ili odnos na daljinu, sve su to legitimni načini od kojih ćete odabrati onaj koji vam najbolje odgovara jer nema više sigurnog načina koji će zajamčiti bilo što.

 | Autor: Thinkstock / Spencer Davies Thinkstock / Spencer Davies

Prisiljeni ste u svakom trenutku pregovarati o svakoj situaciji i rješavati je kako iskrsava. No prije nego što vas uhvati panika od opće nesigurnosti i neizvjesnosti, valja osvijestiti da je život uvijek bio takav, možda ne u društvenom ophođenju i komuniciranju, koje je bilo omeđeno mnogim pravilima koja su naizgled jamčila sigurnost, ali zapravo ništa nisu mogla zajamčiti. Uređeniji pravilima ili ne, život je uvijek odraz vašeg djelovanja i vaši su odnosi plod vašeg truda da ih izgradite i održite, a u ovom ste vremenu dobili i mogućnost da u bilo kojoj dobi nadoknadite propušteno.

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0