Iako sve više raste broj sportskih centara koji nude pole dance treninge, percepcija ovog sporta u očima javnosti još uvijek je iskrivljena. Također, lako ćemo pretpostaviti, da se ovim sportom bave samo žene. Stoga smo odlučili popričati s jednim "pole dancerom". Njegovo ime je Lovro Pobran i otkrit će vam sve o plesu oko šipke iz pozicije jednog muškarca te objasniti zašto je ovaj sport toliko zarazan, ali i dobar za vaše tijelo, bez obzira kojeg ste spola.
Kako je biti jedan od rijetkih muškaraca koji se bave ovim sportom u Hrvatskoj?
Mislim da ni među ženama ovaj sport u Hrvatskoj nije toliko konvencionalan, ali istina je da je još manje muškaraca kod nas koji se time bave. Iskreno, ne pridajem tome veliku pažnju jer je u svakom slučaju odlično biti osoba koja trenira pole dance, neovisno o tome kojeg spola bili i gdje se nalazili.
Kakvo je stanje vani što se tiče muškaraca koji plešu oko šipke? Ima li ih više i jesu li bolje prihvaćeni?
Ovisi kako gdje. Nekako mi se čini da kao i kod ostalih akrobatskih vještina, i u ovom sportu prednjače Rusi i Ukrajinci, što potvrđuju i njihovi rezultati na međunarodnim i svjetskim natjecanjima. Mislim da ih shodno tome tamo ima najviše. Dapače, svoju sklonost ovom i sličnim sportovima jednim dijelom pripisujem i ukrajinskim korijenima. Također, nordijske zemlje imaju dosta primijećenih pole dancera, ali za razliku od zapadnih zemalja još nisam čuo za nekog muškarca iz npr. arapskih država koji se bavi plesom na šipci. U tim više tradicionalnim i konzervativnim zemljama je ples na šipci nažalost povezan isključivo sa striptizom i seksualnošću, a u nekim zemljama je zbog toga i nezamislivo, ako ne i kažnjivo da se netko time bavi. U Kairu je na primjer tek nedavno otvoren prvi pole dance studio u Egiptu i mislim da je bitno napomenuti da je jedna od trenerica upravo naša kolegica iz Hrvatske, Nika Pintar, ujedno i moja bliska prijateljica, zahvaljujući kojoj sam otkrio ljubav prema ovom sportu. Tamo je to još uvijek tabu tema i dosta je neobično da se žene time bave, a za muškarce nažalost još ni ne postoji studio za pole dance. U svakom slučaju, državu po državu, pole dance polako zaluđuje cijeli svijet!
Kakav je osjećaj prkositi zakonima fizike?
Mislim da je „moćno“ riječ koja najbolje opisuje taj osjećaj. Činjenica da je čovjek sposoban svojim tijelom napraviti stvari koje se na prvu čine nemogućima je vjerojatno ono što oduševi sve pole dancere. To je kao da otkriješ da možeš letjeti, iako znaš da ljudska vrsta nije stvorena da leti.
Žene obožavaju ovaj sport jer pomoću njega pronađu tu neku unutrašnju snagu i ljepotu! Je li i tebi ovaj sport pomogao da dođeš do skrivenih zakutaka duše?
Mislim da mi je više pomogao da neke stvari koje sam potiskivao u duši izbacim van i prepustim se uživanju u samom plesu i akrobacijama. U svakom slučaju, tu, kao i kod svakog drugog plesa, duša i tijelo međusobno najbolje komuniciraju.
Koja su tri glavna razloga zbog kojih bi preporučio ovaj sport svakome?
Super je za razvijanje kondicije, snage, mišićne mase i koordinacije. Zatim, dobro je za rješavanje stresa, jačanje samopouzdanja i samopoštovanja i treće - potiče i izvlači iz tebe kreativnost.
Ljudi i dalje jako trivijaliziraju ovaj sport koji bi mogao postati olimpijska kategorija? Misliš li da će se to promijeniti?
Mislim da se to već mijenja. Sama činjenica da su u tijeku nastojanja da se pojavi kao disciplina već na sljedećim Olimpijskim igrama, to najbolje pokazuje. Međutim, kod plesa na šipci svatko ima svoj stil. Postoje oni koji se njime bave kao atletskom disciplinom, primjerice Kristian Lebedev i Oona Kivela, oni koji na njega gledaju kao oblik umjetnosti kao Marion Crampe i Magnus Labbe i oni koji guštaju u senzualnoj strani pole dancea, recimo Chris Talbot i Doris Arnold. Sve redom izvrsni pole danceri i sportaši! Uostalom, najbolje se uvjeriti u to koliko je bilo tko od njih nevjerojatan sportaš, tako da pogledate neki njihov video na YouTubeu.
Što je to u plesu na šipci da je toliko zarazno?
To je ona najljepša stvar kod plesa na šipci – da ima terapeutsko djelovanje. Kad plešeš na šipci, isprazniš glavu i pustiš emocije i tijelo da odrade svoje. Nakon dobrog treninga se osjećaš rasterećeno i psihički i fizički. Kao da si istovremeno obavio odličan razgovor sa psihoterapeutom i intenzivan trening u teretani na svim mogućim spravama.
Koje bi plesačice i plesače na šipci izdvojio?
Jako teško pitanje! Svatko ima svoj poseban štih, ali evo tri cure i tri dečka: meni najdraži su Felix Cane, Anastasia Sokolova i Marion Crampe od cura, a od dečkiju Vecislavs Ruza, Julio Peixoto i Magnus Labbe.
Koliko ti je moda bitna u životu?
Moda mi nije pretjerano bitna. Volim odjeću u kojoj se osjećam udobno. Doduše, veliki plus je ako je od prirodnih materijala.
Kako bi opisao svoj stil?
Ne ograničavam se stilovima i ne smatram da spadam u neki određeni stilski oblik. Ne znam čak ni kako da odgovorim na ovo pitanje haha. Iskombiniram ono što mi je udobno/lijepo i nadam se da me nitko na ulici neće pretući.
I za kraj, reci nam koje su tvoje top tri pjesme za ples oko šipke?
Još jedno teško pitanje! Ovisi o raspoloženju, a trenutačno neka to budu: Kings of Leon – Closer, Frau Casio – Mlada i nikud bez Kylie Minogue – Sexercize. Ne nužno tim redoslijedom.
U galeriji detaljnije pogledaj slike...
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.