Moda
1/21

Red Srebrnog Zmaja – vitezovi koji čuvaju Zagreb

Oživljavanje povijesti započelo je zahvaljujući prvim članovima Reda Srebrnog Zmaja i članovima s raznim znanjima poput izrade pancirnih košulja i mačevanja. Tako je krenula prva zagrebačka udruga i jedna od najvećih hrvatskih družina koja njeguje srednjovjekovne običaje. Porazgovarali smo s članovima reda Reneom Jamesom Putscheom i Hrvojem Pavličićem koji su nam otkrili nešto više.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

''Red Srebrnog Zmaja osnovan je 2002. godine prvenstveno iz razloga jer se izdavao fantasy časopis Grifon. Druženja i interesi oko srednjovjekovne povijesti i kulture potaknuli su nas da se okupimo u svojevrsnoj družini. Počeli smo posjećivati škole mačevanja, razrađivati tehnike izrade chainmaila i nastavili podučavati nove članove i usavršavati svoja znanja'', započinje Rene James Putsche.

Povijesno se baziraju na 15. stoljeću

Na samim počecima udruga nije bila koncentrirana samo na jedno povijesno razdoblje, ali nedavno su se počeli bazirati samo na određeno područje, a to je 15. stoljeće. Također, postoji hijerarhija u udruzi- od pripravnika do viteza kaštelana.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

''Kada se član pridruži udruzi, prvo je pripravnik. Kako bi mogao postati ratnik, mora zadovoljiti neke uvjete poput određenog broja turnira, zalaganja i ozbiljnosti. Tada postaje punopravni član i mora usavršiti svoj civilni dio zadaća na način da zna sve o povijesnom periodu u kojem udruga djeluje. Nakon toga postaje štitonoša koji je pod patronatom viteza'', pojašnjava Rene.

Nadalje, nastavlja kako je uloga viteza svojevrsno mentorstvo. Vitez štitonošu mora obučiti, naučiti mačevanju i kompletirati svoju civilnu odjeću. Nakon što vitez odluči da je štitonoša spreman postati vitez, a za to mora proći minimalno godinu dana, tada dolazi do svečanog proglašenja viteza. Nakon viteške titule postoji još samo jedan rang, a to je vitez kaštelan koji je vrh. To je osoba potpunog povjerenja. Vrlo se teško postaje vitezom kaštelanom, a u udruzi ga još nema.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Načini izrade srednjovjekovnih pancirnih košulja

Udruga drži i vrlo popularnu radionicu srednjovjekovnih pancirnih košulja i oklopa. Srednjovjekovna pancirna košulja – chainmail ili verižnjača je oklop sastavljen od metalnih karika (veriga) kojemu je svrha spriječiti lakše ozljede od oštrica  mačeva, sablja i sjekira te izbjeći infekciju rane. Sam put, od karika do oklopa, tehnikom se ne razlikuje od načina koji je korišten u srednjem vijeku.

Hrvoje Pavličić objašnjava kako se svaka od desetak tisuća karika, koliko ih je potrebno za izradu chainmaila srednje veličine, ručno otvara i zatvara kliještima, te se slažu u odgovarajući kroj. Krojevi se razlikuju po gustoći te po načinu vezanja, odnosno spajanja karika (postoje europski, japanski i perzijski vez).

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Oklopi proizašli iz njihove radionice postali su zaštitni znak Srebrnih Zmajeva te su prepoznatljivi diljem Hrvatske, pa i šire. Uz oklope (verižnih kapa, suknji, prsluka, nogavica i sličnog…) u radionici se izrađuje i nakit te moderni odjevni predmeti (od istih materijala i istim tehnikama kao i srednjovjekovni oklopi).

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Izrada pancirnih košulja, tj. popularno zvanih chainmailova može se izvesti i u dva tjedna, ali sve ovisi od osobe do osobe koja ih izrađuje. Materijal je relativno skup, (ovisno o karikama) i kreće se od 500 do 750 kuna. Prvenstveno ih izrađuju za vlastite potrebe, ali na turnirima se zna dogoditi kako ima zainteresiranih za narudžbu i kupnju, te onda stave komade u prodaju ili izrade pancirne košulje po narudžbi.

Oklopi rađeni po mjeri

Kad su oklopi u pitanju, izrada je preteška i komplicirana s obzirom da zahtijeva veliko znanje i stručnost kovača. Na žalost, u Hrvatskoj još nema interesa za takvu vrstu izrade materijala. Red Srebrnog Zmaja svoje oklope naručuje iz Mađarske i sve je rađeno po mjeri i autentično prema muzejskim primjercima. Najkompliciranije za izradu su kacige i rukavice, a izrada ovisi o kovaču. Težina oklopa je tridesetak kilograma, no s obzirom da su rađeni po mjeri nije teško kretati se u njima.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Klasičan oklop iz 15. stoljeća sastoji se od prsa i leđa koji su odvojeni, zatim ramena, bevora koji je zaštita za vrat i nadovezuje se s kacigom. Poseban dio nalazi se na rukama i laktovima, tzv. vambraces te rukavice ili gauntleti. Posljednja dva dijela su noge ili graves te sabatoni, tj. dio na stopalima. Naravno, uz sve to ide i mač. Mačeve također naručuju izvan Hrvatske i potrebno je stručno znanje kovača u njihovoj izradi.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

''Također, imamo i tunike koje su crno-crvene i predstavljaju boje našeg reda. Izrađujemo ih sami ili pomoću krojačice, a kape i male detalje poput torbica izrađujemo sami. Udruga izdaje i časopis Grifon koji je prvi hrvatski i regionalni časopis za oživljenu povijest, srednjovjekovnu kulturu i fantasy. Časopis izlazi periodično, a svaki broj se bavi nekom temom. U izradi Grifona sudjeluju članovi, ali i mnogi vanjski suradnici. Također imamo i sekciju koja se bavi pivarstvom, prehranom, a sve je naravno u duhu 15. stoljeća, poput medenjaka i paprenjaka. U posljednje vrijeme krenuli smo s radionicama srednjovjekovnog plesa i glazbe, sve spajamo u jednu cjelinu'', pojašnjava Rene.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Takve stvari najbolje dolaze do izražaja na brojnim srednjovjekovnim turnirima koji su svoju mainstream popularnost stekli posljednjih deset godina. Oklopi i mačevi najbitnija su oprema u brojnim srednjovjekovnim turnirima koje Red Srebrnog Zmaja redovito pohađa.

Posjećuju srednjovjekovne turnire u Hrvatskoj i inozemstvu

''Posjećujemo sve naše turnire, posebice one u Svetoj Heleni, Koprivnici, Klisu, Seljačku bunu u Stubici, ali idemo na turnire i u inozemstvo. U Njemačkoj imamo prijateljsku udrugu u Ambergu s kojima smo se odlično sprijateljili i namjeravamo imati stalnu suradnju s njima. Planiramo ići u Češku na turnir koji nije toliko komercijalan, već je samo za udruge i jako se veselimo tome'', objašnjava Hrvoje.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Kada je mačevanje u pitanju, neki članovi udruge posjetili su školu mačevanja  Aureus Unicornis kod g. Popovića i svoje znanje prenose na druge članove. Imaju vlastite treninge koje odrađuju u dvoranama. Trenutno nemaju dvoranu, te odrađuju treninge na otvorenom kada je lijepo vrijeme. Imaju i streličarsku skupinu koja također intenzivno vježba i sudjeluje na svim turnirima, a većinom se streličarstvom bave žene.

''Djevojke u udruzi na turnirima brinu o kampu, ali jednako tako najteču se u streličarstvu. Može se reći kako postoji svojevrsna simbioza između nas i cura i od velike su nam pomoći kada se trebamo odjenuti u oklope. Već za 15-ak minuta gotovi smo jer svi smo svi uigrani i točno znamo tko što radi'', nastavlja Rene.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Šarolika zanimanja članova udruge

Red Srebrnog Zmaja sudjeluje i u Tajnama Griča, ali i u humanitarnim posjetima Domu za djecu u Nazorovoj i Dječjoj bolnici u Klaićevoj. Raspon godina članova je od 16 do 64 godina, a među njima posotje osobe šarolikih zanimanja: od povjesničara preko elektrotehničara, pa sve do glumaca i ugostitelja. Zajednička im je ljubav prema povijesti i ozbiljno shvaćaju ovakav hobi jer ipak se radi o aktivnostima koje mogu za sobom povući i ozlijede.

''Na turnirima reinterpretiramo bitke. Naravno da nakon toga bude i masnica, dobijemo po prstima, a zna biti i malo jačih lomova, posebice prstiju. Ali nije to ništa strašno. Ipak, bitno je shvatiti da je potrebna fizička sprema, a upravo iz tog razloga imamo i treninge. Također, treba se ozbiljno shvatiti jer postoje pravila kojih se treba pridržavati, a pravila su ovdje s razlogom. Ipak, najbitnija je ljubav prema povijesti i srednjovjekovnom razdoblju, a svi smo mi u udruzi postali ekipa  i družimo se i u privatno vrijeme'', zaključio je Rene.

 | Autor: Anto Magzan/ PIXSELL Anto Magzan/ PIXSELL

Stoga, ako volite povijest, zanima vas tečaj izrade pancirnih košulja ili vas fasciniraju srednjovjekovni oklopi, posjetite Red Srebrnog Zmaja u ulici Ivana Kukuljevića 15 utorkom i četvrtkom od 18 sati i zavirite u svijet vitezova, kneginja i srednjovjekovne čarolije.

U galeriji detaljnije pogledajte fotografije...

Photo: Paula Podnar

Komentari 0