Neka od najvećih imena u modnoj industriji, za postizanje svog uspjeha trebala su proći dug i težak put, dok su drugi već od ranih godina znali čime se žele baviti
Za većinu ljudi, dvadesete godine su dosta teško razdoblje kada se traže i još uvijek ne znaju čime se žele baviti u životu. To je desetljeće puno rizika, greški i loših odluka te se mnogi često zapitaju gdje su neki super uspješni ljudi bili u tim godinama - je li i njima bilo jednako teško ili ih je život oduvijek mazio? Otkrijte što su neke od najpoznatijih osoba iz svijeta mode radile kada je njima bilo 20 godina te kako je izgledao njihov put do uspjeha. Za neke to baš i nije bilo jednostavno...
NAOMI CAMPBELL
Naomi je bila predodređena da postane supermodel. Dok je u tinejdžerskim godinama pohađala Italia Conti akademiju u Londonu, pojavljivala se u spotovima legendarnog Boba Marleya i nedugo zatim potpisala ugovor s manekenskom agencijom. Sa 18 godina postala je prva crnkinja koja se pojavila na naslovnici francuskog Voguea kao i prva crna manekenka na naslovnici Timea. Do svoje dvadesete, Naomi je već bila na dobrom putu prema vrhu.
MANOLO BLAHNIK
Njegova je majka bila obožavateljica dizajnerskih cipela i za vrijeme Drugog svjetskog rata, lokalni postolar naučio ju je kako da ih sama pravi od materijala koji su bili dostupni. To je potaknulo Manola da se u ranim godinama počne zanimati za dizajniranje cipela, kada ih je pravio za svoje ljubimce. Sa 20 godina, Manolo je pohađao Sveučilište u Genevi gdje je studirao pravo u želji da postane diplomat. No, nakon prvog semestra, prebacio se na književnost koju je završio sa 23. Tada se odlučio preseliti u Pariz i studirati umjetnost na Ecole des Beaux-Arts, a oslanjanje na vlastiti instinkt dovelo ga je do statusa jednog od najvećih dizajnera cipela na svijetu.
CINDY CRAWFORD
Iako je Cindy postala slavna zahvaljujući savršenoj atletskog građi i licu sveameričke ljepotice, prvo se istakla svojim intelektom, kada je završila srednju školu kao najbolja u generaciji. Zatim se upisala na Sveučilište u Chicagu, gdje je studirala kemijski inženjering, no njena akademska karijera nije bila dugog vijeka. Već na prvoj godini napustila je fakuletet zbog manekenske karijere. Sa 20 godina pobijedila je na natjecanju "Look godine" kojeg je organizirala manekenska agencija Elite i kroz nekoliko mjeseci snimila je svoju prvu naslovnicu časopisa.
KARL LAGERFELD
Lagerfeld je u ranim godinama već znao da želi raditi u modnoj industiji i sa 14 se preselio u Pariz, gdje se prijavio na dizajnersko natjecanje. Osvojio je prvo mjesto u kategoriji kaputa i nekoliko godina kasnije počeo raditi za francuskog dizajnera Pierra Balmaina, na zahtjevnoj poziciji. Sa 28, mladi dizajner preuzeo je funkciju kreativnog direktora u drugoj modnoj kući, prije nego je napokon počeo dizajnirati kolekcije za Chloe, Fendi i Chanel.
KARLIE KLOSS
Karlie je imala samo 13 godina kada je primjećena na humanitarnoj modnoj reviji u svom rodnom gradu. Nedugo nakon toga potpisala je ugovor s manekenskom agencijom Elite. Sa 16 godina stekla je publicitet, nakon što se Tyra Banks narugala njenom hodu na pisti, a upravo je njen neobični hod privukao brojne dizajnere i uskoro je nosila revije u New Yorku, Milanu i Parizu. Sada, sa svoje 23 godine, slovi kao jedna od najnovijih ikona američkog stila.
GIORGIO ARMANI
Kada je Armani imao 20 godina, upisao je medicinu na Sveučilištu Piacenza, no samo dvije godine nakon bio je prisiljen odustati od studija i odslužiti vojsku. Zahvaljujući tome, otputovao je u Milano gdje je doživo svoje prvo modno iskustvo. Kada je odslužio vojsku, zaposlio se u trgovini s odjećom kao asistent fotografa i dizajner izloga. Nakon toga, pridružio se dizajnerskom timu Nina Cerrutija i na poticaj prijatelja započeo samostalno dizajnirati. Nedugo nakon, postao je jedan od najvećih dizajnera na svijetu.
MARC JACOBS
Još jedan dizajner koji je u ranim godinama pronašao svoje zvanje. Marc Jacobs pohađao je srednju školu za umjetnost i dizajn, a nakon toga zaposlio se u butiku Charivari gdje su mu dopustili da između obaveza, koje su uključivale slaganje odjeće i oblačenje lutki, dizajnira džempere za trgovinu. To mu je pomoglo da se upiše na Parsons školu dizajna, gdje se svojom kreativnošću izdvojio od ostalih kolega i bio proglašen najboljim studentom na godini. Sa 21 godinom dizajnirao je svoju prvu kolekciju za brend Sketchbook for Reuben Thomas, a nekoliko godina poslije postao je najmlađi dobitnik nagrade za modni talent američkog vijeća dizajnera.
KATE MOSS
Kate Moss otkrivena je sa samo 14 godina na JFK aerodromu. Kada joj je bilo 20, Moss se pojavila u kampanji Calvina Kleina za njegov parfem "Obsession" i od tada je njena karijera krenula uzbrdo. Zahvaljujući svojoj figuri i grunge stilu, postala je simbolom mode devedesetih.
LINDA EVANGELISTA
Kada joj je bilo 16 godina, lovac na talente iz njujorške agencije uočio ju je na natjecanju za Miss Teen Niagara i odmah sklopio ugovor s njom. No, kada su od nje tražili da pozira gola, Linda ih je odbila i napustila manekensku karijeru, te je tek nakon završetka srednje škole, odlučila manekenstvu pružiti još jednu šansu. Sa 23 godine preselila se u New York i nekoliko narednih godina radila svakakve poslove u nadi da će postati manekenka. Sa 27 poslušala je savjet fotografa Petera Lindbergha i odrezala svoju dugu kosu u kratki bob. Transformacija frizure bila je jedna od njenih najboljih odluka, jer se ubrzo nakon toga pojavila na naslovnicama modnih časopisa diljem svijeta.
MIROSLAVA DUMA
Poznata ruska modna urednica i street style zvijezda nije započela svoje obrazovanje u svijetu modnog novinarstva, kao što bi mnogi mogli pomisliti. Sa 20 godina studirala je međunarodni biznis na Državnom instututu međunarodnih odnosa u Moskvi, gdje je diplomirala u roku te je zatim odlučila tražiti posao u modi. Zaposlila se kao modna urednica ruskog Harper's BAZAAR magazina, gdje je otkrila svoju ljubav prema modnom novinarstvu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.