Moda
1/21

Pletenje korak po korak

Dolaskom jeseni i hladnijih dana, lagana odjeća odlazi na odmor i prepušta mjesto toplijim materijalima. Među njima je svakako i vuna koja nas odmah podsjeća na tople pulovere, šalove i kape. Plativo se ponovno vratilo na velika vrata, a sve tajne ovog načina izrade otkrile su nam Melita Požgaj i Sanja Mehić koje ujedno drže i radionice u prostorima trgovine Klupko, pod vodstvom Ana Marije Mužević.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

''Prvenstveno je bitno naglasiti razliku između pletenja i heklanja. Pletenje ili štrikanje se radi s dvije igle, a heklanje s jednom iglom s kukicom, tj. heklanje je kukičanje. U principu se, bez obzira na način kojim se radi, dobiva isti rezultat. Kapa se može i plesti i heklati, šalovi također, bilo koji odjevni predmet, ali i igračke se mogu isplesti ili isheklati. Sve se može raditi s obje tehnike'', započinje Sanja Mehić.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

Birajte kvalitetnije igle za bolji rad

Kada je u pitanju potražnja za pletenim stvarima, Melita Požgaj nastavlja kako su većinom u pitanju dječje stvari. S obzirom da je kriza zahvatila sve segmente života, očito je da roditelji, bake i djedovi žele uštedjeti na sebi, ali će djeci pružiti više i stoga dolazi puno molbi upravo za dječju robicu, ali i vesele igračke koje se izrađuju pletenjem i heklanjem.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

Kada se radi o materijalima, obje naglašavaju kako ovdje vrijedi onaj klasični dio- što veća cijena, to kvalitetniji proizvod. Bez obzira radi li se o vuni koja je najpopularniji materijal za pletivo, pa sve do igli i škarica kojima se radi. Primjerice, kod igala je vrlo bitno da su čvrste i nesavitljive.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

 

''Prvenstveno je bitno odabrati s kakvom vunom želite raditi. Što je vuna deblja, to deblja mora biti i sama igla s kojom ćete plesti ili heklati. Naravno, uvijek se ide za time ako izrađujete neki odjevni predmet koji zahtjeva čvršće pletenje ili heklanje, tada će se uzeti tanja igla. Ali ako izrađujete šal koji traži deblju vunu, automatski će vam biti potrebne i deblje igle'', pojašnjava Melita.

Kada jednom uložite u kvalitetne igle, one će vam doslovno trajati desetljećima, bez obzira koliko ih često koristite. Također, Melita i Sanja su nam otkrile malu tajnu što učiniti s pretvrdim dugačkim iglama – jednostavno ih uronite u vrelu vodu i one će omekšati i lakše će se s njima raditi.

Vrijeme izrade pletiva zavisi o vrsti boda i debljini vune

Vrijeme pletenja određenih komada ovisi od osobe do osobe, ali i o debljini vune s kojom se radi te o vrsti boda. Ako se radi kompliciraniji bod, naravno da će trebati više, dok rad s debljom vunom traži manje vremena. Kada se radi o bodovima, klasičan pravo-krivo je primjenjiv na sve i osnova je svih ostalih varijacija. Ako pletete izmjenično pravo pa krivo, dobivate reljefni uzorak, a pletenicu dobivate kada se plete s izmjenom očica.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

''Pletenje je zapravo jedna prava igra u kojoj kombinirate osnovni bod i dobivate što god poželite. Jednako je kada želite ubaciti drugu boju u, primjerice, pulover. Npr., počinjete s crnom bojom, red po red, a kada dođete do sredine, samo ubacite novu vunu u drugoj boji u nit i imate dio u drugoj boji. Ipak, taj proces iziskuje bolje poznavanje pletenja i predlažem, ako se radi o manjim motivima, da se jednostavno prišiju na pulover'', objašnjava Ana Marija, zaljubljenik u pletenje.

 | Autor: Goran Jakuš/Pixsell Goran Jakuš/Pixsell

Pletenje je brojanje, svojevrsna matematika, ali ujedno relaksirajuća i zabavna. Bez obzira jeste li početnik ili već imate materijala iza sebe, kod pletenja je čarolija u stalnoj nadogradnji i igri bodovima koja vam omogućava nove uzorke, ali i izradu pulovera, šalova, torbi i igračaka. Ako želite saznati i naučiti još više, slobodno se možete prijaviti i na tečajeve i radionice Klupka u Ilici 200a u Zagrebu.

Više slika pogledajte u galeriji...

Photo: Goran Jakuš/Pixsell

Komentari 0