Moda

Nije teško: Naučite pronaći prave štikle za sebe!

Pet stvari na koje biste svakako trebali obraziti pozornost prije kupovine novih cipelica

Kada bi svaka od nas donirala cipele sa stilleto potpeticom koje je kupila i obula samo jedanput (ili još uvijek nekorištene skupljaju prašinu negdje na dnu ormara zapakirane u originalnu kutiju), vjerojatno bismo mogle otvoriti mali dućan strave s cipelama na nekoliko katova.

Istraživanja su pokazala kako su žene osobito sklone impulzivnoj kupnji kada je riječ o ovom mračnom predmetu želja, a kako obično baš i nisu jeftine, naš mali dossier pomoći će vam da se ubuduće spasite od potencijalnog bankrota.

1) Iako većina nas uglavnom prvo očima odmjerava koliko centimetara ima potpetica, njihova dužina ne mora biti proporcionalna njihovoj udobnosti. Postoje i cipele s vrlo malom petom koje su nenosive jer nam se remenčići, osobito između prstiju, urezuju u kožu ili su prelabave jer nam noga nije dobro fiksirana pa stopalo sustavno ispada iz obuće. Obratite pažnju i na ove stvari!

 | Autor: Goran Čižmešija Goran Čižmešija 2) Puno važniji od visine potpetice je nagib pod kojim vam ne noga nalazi u obući. On bi trebao biti što sličniji prirodnom položaju stopala kada stojimo bosi na ravnoj podlozi. Zbog toga je vrlo pametan potez odabir modela koji na prednjoj strani, ispod prstiju, ima podebljanu potplatu ili veću ili manju platformu.

3) Iako većina znalaca sugerira da bi se obuća morala isprobavati ujutro dok nam noge još nisu otečene, istina je dijametralno suprotna. Nakon što obučete štikle, noge će vam ekspresno početi oticati, pa ih je najbolje testirati baš dok su u ovakvom stanju. Ako ih ipak isprobavate na stopala koja još nisu naotekla, najbolje je kupiti za pola broja veće cipele (većina proizvođača cipela danas nudi i modele s međubrojevima kao što je, primjerice, 38 ½, a neka istraživanja su pokazala kako baš ova veličina odgovara najvećem broju žena).

 | Autor: Goran Čižmešija Goran Čižmešija 4) Cipele bi morale biti napravljene od prirodne kože jer će se ona s vremenom prilagoditi anatomiji vaših stopala, dok one od umjetne kože neće. Ako već birate obuću od sintetičkih materijala, isprobajte kako se cipela ponaša kada je pritišćete i savijate. Njena forma bi morala biti što mekša, a ako su izrazito krute, možete ih slobodno vratiti na policu sa koje ste je uzeli.

5) Štikle ne smiju žuljati na prstima ili nabijati petu, a ne smiju ni ispadati iz kalupa. Ako ste već zgriješili i kupili cipele koje su vam pretijesne i žuljaju vas, nabavite sprejeve koji omekšavaju kožu (na ovaj način možete produžiti i proširiti kalup i za jedan broj ako ih našpricate, u njih umetnete plastični štapić koji ćete jedva nagurati i tako ostavite da djeluje nekoliko dana), a mogu vam pomoći i ulošci za cipele, posebice oni na bazi gela i silikona (oni su od pomoći i kod prevelikih modela).

Photo: Goran Čižmešija

Komentari 0