- Jesi li znala da u Australiji postoji mnogo tvrtki koje proizvode uggsice i da nijedna od njih nije ona tvrtka Ugg na koju prvu pomisliš
- I sami smo na ovu priču naletjeli slučajno, pitajući se kako je moguće da postoji toliko različitih i istražujući jesu li Ugg čizme koje nam se sviđaju "prave uggsice"
- Potpuno apsurdno, ispalo je da je mnogo uggsica čije je porijeklo autentično, a da su one za koje velika većina nas misli da su jedine prave zapravo samo jedne u nizu i nastale kasnije
Jedno od dražih sjećanja na moju pokojnu baku svakako mi je ono s koliko je ljubavi, strpljenja i pažnje satima bila u stanju plesti razne komade, ispunjavajući svima u obitelji sve moguće prohtjeve koje je bila dovoljno vješta ispuniti. Nema što nije plela, veste, haljine, šalove, kape, rukavice bez prstiju i dakako, kao prava Ličanka, coklje. Za one koji s Likom nemaju veze ili im je samo pojam nepoznat, coklje su lička tradicijska vunena obuća koja se izrađuje nimalo jednostavnom tehnikom i koja se u ovim krajevima još od davnina nosila i tijekom ljeta i tijekom zime, a i danas se coklje može kupiti diljem Like, najčešće na onim skromnim štandovima gdje bake uz cestu prodaju sve ono što su vlastitim rukama izradile.
Iako mlađim generacijama coklje nisu dovoljno zanimljive, ni da bi ih nosile, ni da bi ih plele, zamislimo scenarij da se nekim čudom neka slavna ljepotica susrela s njima, a zatim ih, zaljubivši se u njih, odlučila prošetati ulicama Los Angelesa, te je, tim neobičnim modnim odabirom, potpuno nesvjesno, pokrenula globalni modni trend. U tom scenariju, prije no što bi bake zlatnih ruku u dalekoj Lici uspjele isplesti dovoljno pari da zadovolje nezasitno tržište i sa zadovoljstvom protrljati te iste ruke koje bi is isplele, netko bi se brže bolje u Americi dosjetio genijalne ideje - da zaštiti riječ 'coklje' u cijelom svijetu, osim u Hrvatskoj, a zatim se brže bolje baci na proizvodnju i prodaju te odjednom superpopularne obuće.
Ok, ovaj nam fiktivni scenarij možda pada u vodu jer je, na našu sreću, način izrade coklji zaštićen kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, no za potrebe teksta, zamislimo da to nije slučaj i da se diljem svijeta, odjednom, kao coklje smiju prodavati samo one američke, i da je taj isti svijet koji za coklje nikada prije ni čuo nije, uvjeren da su samo te američke prave coklje, iako su ih Ličanke na drugoj strani svijeta plele još od davnina.
Nekako imam osjećaj da će Australci imati najmanje problema sa zamišljanjem tog našeg scenarija, budući da su i sami doživjeli isti, iako je Australija nešto veća, a bome i bogatija od jedne malene Hrvatske, a kamoli Like. Ok, kod njih nije bila riječ o cokljama, već ugssicama, naš primjer je fiktivan, dok je njihov žalosna stvarnost, no kako bi rekao Đole, “princip je isti, sve su ostalo nijanse”.
Riječ 'ugg' u Australiji nikada nije bila ime nekog brenda, već generička i u rječniku zabilježena riječ za čizme od ovčje kože, iliti samo još jednu vrstu obuće, poput salonki, tenisica ili sandala. Kao i svaku drugu vrstu obuće, i ove je čizme proizvodilo i prodavalo mnogo različitih tvrtki, bez da je itko posjedovao ekskluzivno pravo da ih prodaje, a iako su sve do jednih bile čizme od ovčje kože, svaki je brend radio malčice drugačije modele.
Kao što je to slučaj s bilo kojim proizvodom na svijetu, postoje primjerci vrhunske kvalitete, ali i oni u čijoj se proizvodnji ne gleda na kvalitetu sastojaka ili materijala, pa isto vrijedi i za ugg čizme. Čak i u samoj Australiji, postoje one koje se tamo izrađuju od domaće vune i koje su toliko kvalitetne da će nam, bez pretjerivanja, trajati cijeli život, a postoje i one koje se izrađuje od jeftinih sintetičkih materijala, mahom u zemljama poput Kine, Vijetnama i Filipina, i za čiju je kvalitetu upitno koliko će sezona preživjeti.
Dok Australci jako dobro znaju tko i gdje proizvodi ugg čizme koje se isplati kupiti iliti prave uggsice, dobar dio ostatka svijeta zapravo pojma nema kako stvari stoje. A stoje tako da je Deckers Brands 1995. kupio tvrtku Ugg koju su 1978. u Kaliforniji osnovali australski surfer Brian Smith i Doug Jensen, da je pritom zaštitio riječ 'ugg' u većini zemalja izvan Australije te time onemogućio pravim australskim proizvođačima ugg čizama da se prošire izvan Australije jer bi, prodajući ih kao ugg čizme, kršili intelektualno vlasništvo američke tvrtke. Da stvar bude najbolja, taj isti Ugg za kojeg je dobar dio svijeta uvjeren da stoji iza jedinih pravih uggsica, unatoč 'Ugg Australia' brendingu, zapravo svoje proizvode uopće ne proizvodi u Australiji, već u Kini.
@uggsince1974 Fun fact, we only have 1 store in the entire world where we hand make our true Aussie ugg boots for! 🫶🏽 🦘 #uggsince1974 #uggboots #australianmade #winterfashion #autumnfashion #springfashion #australia ♬ original sound - UGG Since 1974
Zbog cijele zavrzlame, zablude u kojoj svijet živi i ogorčenosti zbog apsurdnog uvjerenja da njihove uggsice nisu prave, mnogi su australski proizvođači ugg čizama kroz godine jednostavno odustali i stavili ključ u bravu pa je tako tvrtki od kojih se može kupiti prave australske ugg čizme sve manje, no zato onih nekoliko posljednjih preostalih tvrtki još uvijek ručno proizvodi ugg čizme vrhunske kvalitete. I naša novinarka Karla ponosna je vlasnica jednog pravog australskog para kojeg joj je mama prije gotovo dva desetljeća donijela s putovanja u Australiju, a o tome koliko su kvalitetne najbolje govori njezino priznanje da još uvijek izgledaju kao prvog dana.
'UGG Since 1974' jedna je od tih rijetkih preostalih tvrtki koja svaki par čizama još uvijek ručno izrađuje u svojoj radionici na Gold Coastu od australske ovčje kože vrhunske kvalitete i brend s, usuđujemo se reći, uvjerljivo najbogatijom ponudom različitih modela koju smo i sami otkrili potpuno slučajno, istražujući jesu li ugg čizme koje nam se sviđaju prave uggsice. Na sreću svih onih koji bi i sami voljeli ubosti pravi australski par, svoje proizvode šalju na sve adrese svijeta, no budući da ih, kao što smo već objasnili, izvan Australije ne smiju deklarirati kao ugg čizme, na onima koje putuju izvan Australije na etiketi ne piše kompletno ime brenda, već samo 'Since 1974'. Drugim riječima, ako si naletjela na ugg čizme koje ti izgledaju kao prave i k tome se proizvode od ovčje kože u Australiji, čak i ako nemaju oznaku 'ugg', velika je vjerojatnost da su "najpravije" od svih uggsica.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.