Moda

Havajska košulja - IN ili out?

Elvis Presley nosio ih je u šezdesetima, tijekom devedesetih bile su predmet ismijavanja, a danas ih nose cool klinci i hipsteri. Ono što možemo sigurno zaključiti je da havajska (Aloha) košulja ima zanimljivu priču.

 | Autor: Davor Puklavec/ Pixsell Davor Puklavec/ Pixsell Današnji izgled Aloha košulja dobila je u tridesetim godinama prošlog stoljeća kada je Ellery Chun, kineski trgovac sa suvenirnicom u Waikikiju, odlučio spojiti ostatke materijala za kimono u jednu šarenu košulju. Tamošnji turisti objeručki su prihvatili ovu eksploziju boja te se upravo ideja o tom suveniru počela širiti kao luda. S vremenom su postale i dio uniforme za tamošnje radnike u turizmu.

Druga osoba koja je zaslužna za moderniziranje proizvodnje i populariziranje samog proizvoda sigurno je Alfred Shaheen, poznati proizvođač tekstila koji je objedinio svu proizvodnju Hawaii košulja pod jednim krovom. Osim što je počeo proizvoditi i ljetne haljine u šarolikim cvjetnim printevima, odmaknuo je taj komad odjeće od pojma stereotipnog i otrcanog suvenira tako što ga je modernizirao i unio umjetnost u stvaranje popularnog printa. Havajci su objeručki prihvatili ovaj trend i milijunsku industriju te su proglasili i Aloha tjedan, a kasnije i Aloha petak.

 | Autor: Davor Puklavec/ Pixsell Davor Puklavec/ Pixsell Christopher Bailey u kolekciji Burberryja za ovo ljeto nadodao je drugu dimenziju ovom trash komadu odjeće tako što ga je kombinirao sa zemljanim tonovima i klasičnim komadima. Miuccia Prada spojila je surferski stil i Hawaii košulju te stvorila svojevrsni hibrid prepun smisla za humor. No, reinterpretacija Hawaii košulje koja nas je najviše oduševila svakako je ona Ricarda Tiscija za Givenchy koji je uz digitaliziranje Hawaii printa unio i element rajske ptice (Bird of Paradise), predivnog cvijeta koji se savršeno nadopunjuje uz ostatak priče koji bismo nazvali futurističkom Hawaii košuljom.

Osim što su ju dizajneri s vremenom zavoljeli, Hawaii košulja na svojem comeback može biti zahvalna i mnogobrojnim vintage i second-hand shopovima koji prodaju originalne Hawaii košulje te ih upravo zato sve više možemo vidjeti i na ulicama svjetskih metropolama, a ne samo na ovim egzotičnim otocima SAD-a. No, nosili vi model iz Givenchyjeve kolekcije ili pak onaj za 10 kuna iz obližnjeg second hand shopa, budite sigurni da ćete biti zapaženi.

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0