Moda
1/18

Fašnik: Pogledajte u što se maskirati

Samobor je 29. siječnja 190. put postao Fašnička republika, a sve je počelo devedesetih godina 19. stoljeća. Rijetki pisani dokumenti iz tog doba pokazuju da se na ulicama tad još malenog Samobora održavalo fašničko veselje, zapravo ples pod maskama u općinskim prostorijama.

Tako najstariji poznati podatak potječe iz zapisnika općinske sjednice iz 1828. godine koji se može pronaći u samoborskome muzeju. Na sjednici se vijećalo o molbi Jurja Herdiborskog za najam prostorija općinske vijećnice “za držanje balov čez fašinek kak i leto lanjsko“. Samoborski je fašnik poznat i po kritici politike, a davne 1904. o tome su počeli pisati i u fašničkom listu Sraka. Ne čudi, dakle, da se ova manifestacija, pretvorila u najveći i najvažniji turistički događaj grada. U to vrijeme godine posjeti ga oko 200.000 ljudi.

 | Autor:

- Prošlo je vreme črne kmice, sveopće besparice i krizne nesanice. Smrknulo je zelenašima i profiterima, a svanulo nama fašničkim proleterima. Opet jašim na čelu kolone i predvodim marš u gostione. Delim vruće krafne, i saftne kobase, nedam da muziku do jutra gase, potičem široke fašničke mase da se nakite i ukrase, pa ko lepe maske noriju do daske. Ukidam poreze, prireze, članarine, školarine, karnete, vinjete i svemoguće namete... Primite se posla i zmišljajte bedastoće, a kome se neda nek samo gleda. Nek vam je u glavi samo jen slogan: Bedaki noriju saki dan, a pametni samo na Fašnik – poručio je Princ Fašnik okupljenim građanima ove godine. 

Jubilarni rođendan Samoborskom fašniku među prvima je čestitao i dodijelio posebno priznanje Samoboru predsjednik Udruge hrvatskih karnevalskih gradova Ivan Prpić-Špika. Kroz 190. Fašničku Republiku prošle su i prve gostujuće skupine maškara te se predstavile srednjoškolske grupe. Glavni glazbeni gost večeri bio je Jole, a za okupljene je bilo organizirano i gledanje utakmice polufinala rukometnog EP između Hrvatske i Španjolske na video zidu. Samoborski Fašnik trajat će dva vikenda, a završiti na pokladni utorak, uz temu "190 let fašnik raste i sve je plus 5" te uz slogan "Pokaži novu facu na Srakinu placu".  

 | Autor:

Zagrepčanka sa samoborskom adresom Davorka Kuhar u fašnik se zaljubila dok je radila kako odgojiteljica u vrtiću, a s njom smo popričali još prošle godine u isto vrijeme. Ova rođena Zagrepčanka dobila je posao u područnoj školi Manja Ves u Rudama nedaleko od Samobora. Tamo se zaljubila pa i ostala. No kako je sve počelo, ispričala nam je sama.

- Kao odgojiteljica u vrtiću radila sam 17 godina i tu je počela moja ljubav prema fašniku. Trebalo je obući svu djecu pa i moju. Cijeli radni vijek, pa i danas, članica sam raznih amaterskih kazališta. Kao voditeljica Botaničkog vrta, ljekovitog bilja Buban, goste sam dočekivala kao selska snaha Barica, i to je uloga u kojoj igram i na festivalu Dragi naš kaj i u raznim prigodama. Samoborski fašnik ima tu posebnost da svake godine ima temu i poznati satiričko-politički štih - ispričala nam je.

 | Autor: Davor Višnjić/PIXSELL Davor Višnjić/PIXSELL

Simpatična Davorka kaže da voli glumiti i nasmijavati druge, pa ju je jednom prilikom dugogodišnja samoborska Sraka, Ranka Novosel, zamolila da bude njezin Mali tić- veliki krič, odnosno mala Sraka. "U ulozi sam se dobro snašla i pet godina bila samoborska fašnička princeza Sraka. Nekoliko godina radila sam u organizaciji fašnika i brinula se o gostovanjima stranih grupa, dječjem fašniku, radila s mjesnim odborima", ispričala je gospođa Kuhar. Svoju je ljubav prema maskiranju i svemu što ima veze sa Samoborskim fašnikom prenijela na svoju obitelj i dva sina. Davorka kaže da oni požele masku, a mama pomogne. Isto je i s nećacima, prijateljima..."Meni najdraža maska bio je Mali bijeli medo Marko, kojeg je tata Cigo vodio na lancu. Stali bi na trgu i medo je plesao pa su ljudi davali novac", kroz smijeh se prisjeća Davorka, pa se šali da se nakupilo novca i za luna-park, za koji danas, priznaje, nema želudac. Ona i njena obitelj za fašnik su se počeli pripremati već nakon Nove godine. Tad, kaže, svi daju ideju, što bi ove godine mogli biti. Onda kreće šivanje, lijepljenje, rezanje i kaširanje. Do sada su ona i suprug osvojili mnoge nagrade.Tjedan Londona, ljetovanja, skijanja, vikende, poklon-bonove...A bit će toga još! "Ovaj zaštitni znak Samobora pun je smijeha, veselja i prijateljstava, onoga što bismo trebali imati svaki dan", kaže Davorka i dodaje: "Jednom smo se prilikom s drugima kladili je li moj muž muško ili žensko. Te godine je bio Monika Ševinski i izgledao je savršeno, a obrijao je i brkove. Oklada je završila tako da smo jeli odojak, a on je rekao da više nikad neće obuti cipele na petu ni biti žena", prepričava Davorka i dokazuje da tijekom fašnika ne nedostaje zabave.

U galeriji pogledajte prijedloge maski i zanimljvih detalja za ludi provod na Fašniku...

Photo: arhiva

Komentari 0