Rijetki su umjetnici koji u izradi nakita vješto stapaju kontradiktorne elemente u harmoničnu cjelinu. Komadi koji su u isto vrijeme hladni i topli, grubi i elegantni, oštri i delikatni, prava su umjetnička djela koje u isto vrijeme želimo ponosno nositi, ali ih i izložiti i diviti im se. Upravo to uspijeva umjetniku Nenad Robanu (1951.) koji je pravi majstor u izradi nakita.
Docent na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci oblikovanjem nakita bavi se oko 40 godina, a iza sebe ima brojne grupne i individualne izložbe te dvije prestižne nagrade Inno Bourla i Ringer&Diamond. Nenada je uvijek privlačio umjetnički rad koji je vezan za radni stol i pri kojem se koriste različiti alati, ali se istovremeno i sluša glazba. Upravo takva radna atmosfera umjetnika podsjeća na igru.
"Stvaralaštvo je neka vrsta procesa, možda čak igre, kojoj dajemo smisao spajanjem različitih, zamišljenih oblika u jedan, koji je definiran", objasnio je svoju viziju Nenad Roban.
Završio je Školu za primijenjenu umjetnost, odsjek metala, nakon koje počinje istraživati različite umjetničke medije, ali i fenomen ljudskog tijela. 1973. kreće na studij i to na Kraljevsku akademiju lijepih umjetnosti u Antwerpenu gdje ujedno 1990. završava i postdiplomski studij.
"Belgija je u to vrijeme bila vrlo zanimljiva zemlja o kojoj gotovo ništa nisam znao. Za razliku od Londona ili Amsterdama, Antwerpen je bio egzistencijalno prihvatljiviji. Imao je izuzetno zanimljivu umjetničku scenu i nalazi se na raskrižju između Amsterdama, Parisa, Londona, Kölna i Düsseldorfa pa je ta pozicija pružala dodatnu mogućnost praćenja tadašnjih umjetničkih događaja", objašnjava Nenad Roban.
Punk, geometrijske apstrakcije i suvremena arhitektura
Tijekom bogate karijere Nenad je u svoj rad usvojio brojne elemente suvremene arhitekture i geometrijske apstrakcije. Njegov nakit je sraz hladnog i toplog, kombinacija organskih i anorganskih materijala, a eksperimentirao je i s nasljeđem punka i post punka. Godine provedene u Antwerpenu ujedno su izgradile visoko poštovanje prema belgijskim umjetnicima.
"Taj pristup zadržavanja umjetničke autonomije se pokazao vrlo uspješan, čak i na području mode koja je po svome karakteru komercijalna. Modu mojih kolga sa studija (Margiela, Van Noten, Van Beierndonck, Demeeulmeester, Bikkembergs, znači Antwerpenske šestorke) poštujem zbog umjetničkih detalja koji uvijek prate njihov rad", komentirao je Nenad.
Hladan i topao, oštar i delikatan...
Pretežito svi ukrasni predmeti koje umjetnik izrađuje su nosivi. Njegove ogrlice, broševi, prstenje i narukvice posebna su priča, komadi koji prkose svim modnim trendovima i nameću se svojim stilom koji je u isto vrijeme grub i oštar, topao i delikatan. Po cijeni od 300 do 7000 kn Nenadove radove možete kupiti u Otvorenom atelieru Roban, u trgovini I-Gle i u muzejskim dućanima MSU i MUO u Zagrebu. U Beču su predstavljeni u galeriji za suvremeni nakit V&V.
"Inspiraciju crpim iz stvarnog života kojeg pokušavam, utopijski, poboljšati. U to područje ulaze svi fenomeni današnjice: ekologija i održivost, kreativne industrije, nostalgija, fenomen tijela, apsurd...", komentirao je Nenad.
Koje probleme susreću hrvatski slobodni umjetnici?
U nastavku Nenad objašnjava kako je u Hrvatskoj, poput svakog slobodnog umjetnika, imao teške trenutke. Bilo je potrebno etablirati umjetnički nakit kao istovrijedan drugim umjetničkim medijima. Dok je ta borba u Europi odavno završila, kod nas je, nažalost, još uvijek u tijeku. Danas se Nenad trudi situaciju promijeniti uz potporu izuzetno talentiranih studentica i studenata s riječke Akademije primijenjenih umjetnosti. Trenutno umjetnik priprema skulpturu u Delnicama te izrađuje nekoliko ogrlica koje će posvetiti nekim umjetnicima s kojima dijelim isto duhovno ozračje. U planu je i organizacija izložbe nakita iz raznih privatnih zbirki koji do sad nikad nije bio izlagan. Unatoč brojnim projektima i uspješnoj i bogatoj karijeri Nenadu je sama izrada nakita i zadovoljstvo kupca i dalje na prvom mjestu.
"Lijepo je sjediti za radnim stolom i putovati u nepoznato sa svakim novim komadom nakita ili objektom, međutim, najdraže mi je kada taj predmet, koji je nastao u vrlo emocionalnom okruženju, pronađe prava osoba koja će provesti neizmjerno više vremena s njim od mene", objasnio je za kraj Nenad Roban.
U galeriji detaljnije pogledajte nakit...
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.