S dolaskom jeseni i zime sve manje vremena provodimo na otvorenom, pa je stoga važno da naš dom ima toplu i ugodnu atmosferu.
Jedan od ključnih elemenata za postizanje takve atmosfere je svakako tepih, koji je kao detalj neko vrijeme bio zanemarivan, pa čak i izbačen iz velikog broja domova. Mnogi tepihe smatraju zastarjelima i staromodnima, ali dobro odabran tepih će u svaki prostor unijeti toplinu, ali i zaokružiti prostor kao cjelinu.
Tepih je stoljećima vjerni pratitelj unutarnjeg uređenja prostora, koji se, sukladno estetskim i praktičnim potrebama kroz povijest mijenjao, ali nikada nestao. Razloga zašto je tako je uistinu mnogo, a na sreću, danas se zahvaljujući inovativnom dizajnu mogu uklopiti u svaki tip interijera. Tepisi, osim što pružaju toplinu za naš dom i naše noge, prekrivaju skliske podne površine te su fantastičan toplinski izolator. Svojom teksturom oni zadržavaju i do 10 posto toplinske energije. Isto tako, dobar su zvučni izolator, kako u prostoru u kojem se obitava, tako i u prostoru ili stanu ispod vašeg.
Iako se dugo vremena mislilo kako su tepisi nezdravi "sakupljači prašine", to ne znači da su higijenski neprihvatljivi. Oni na sebe privlače čestice prašine, ali njihovim redovitim usisavanjem i čišćenjem se postiže čist prostor, jer na ravnim i nepokrivenim površinama prašina "luta" čitavim prostorom, pa ja koncentracija prašine u zraku veća. Tepisi su i svojevrsno ortopedsko pomagalo, budući da noge i kralježnica nisu izloženi tolikom stresu kao prilikom hodanja po tvrdim površinama.
Danas postoji iznimno velik broj dezena, oblika i materijala tepiha, od kojih se neki i dalje izrađuju ručno (u pravilu tradicionalnih dezena i dosta visokih cijena, novije izrade ili antikni) ili industrijski (za koji su često karakteristični moderni dezen i korištenje raznih vrsta materijala, uključujući i umjetne, iako se danas sve više uočava trend praćenja tradicionalnih linija). Svaki od njih naći će svoje mjesto sukladno ukusu i stilu uređenja ostatka stana njegovih vlasnika.
Osnovne vrste tepiha
Pod tradicionalnim tepisima obično podrazumijevamo tepihe izrađene originalno ili po uzoru na perzijske, turske, armenske, afganistanske, kineske, pakistanske, nepalske i sjevernoafričke tepihe, što podrazumijeva geografsko područje na kojima su i pronađeni najstariji podaci o upotrebi takvih podnih pokrova u interijerima. Motivi variraju, od geometrijskih do stiliziranih prikaza primjerice ptica, prateći etno elemente područja na kojima su tepisi nastali. I danas su tepisi iz ove regije među najtraženijima, ali i najskupljima, ukoliko je riječ o ručnoj izradi. Osnovni materijal su vuna i svila, ili njihova kombinacija, a njihova vrijednost varira ovisno o broju (ručno) izrađenih čvorova i njihovoj izvedbi. Od vunenih tepiha kod nas su najpoznatiji ćilimi (podrijetlom iz Kapadokije), koje prema ovom dijelu Europe donose turski osvajači.
Raskošnije varijante perzijskih i kineskih tepiha, bilo da je riječ o originalnim ili industrijskim uradcima, danas se obično nazivaju i klasičnim tepisima – njihova je karakteristika korištenje ornamenata nenametljivih boja sa zavijenim linijama i čvrstom središnjom geometrijskom osnovom.
Moderni tepisi konceptualno odlaze korak dalje – većinom su jednobojni ili s izraženim jasnim linijama u različitim bojama, šturog ornamenta. Danas su vrlo popularni i tepisi napravljeni od trske te drugih biljnih vlakana. Ipak, i u dijelu modernih tepiha može se naći elemente tradicionalnih sagova, posebno onih jednostavnijih. Danas postoje i tzv. tematski tepisi, koji mogu biti izrađeni i tako da predstavljaju prizor neke umjetničke slike ili neki predmet iz svakodnevne upotrebe (npr. veliki crni sat na crvenoj podlozi). Od tematskih tepiha najpoznatiji su tepisi za dječje sobe, koji na sebi mogu nositi najrazličitije motive – od slova abecede, do omiljenih likova iz dječjih slikovnica.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.