- Maria Teresa Turrion Borrallo na koledžu Norland obrazovala se da bude kraljevska dadilja i danas brine o djeci princa Williama i Kate Middleton
- Maria se kraljevskoj obitelji pridružila još 2014. kada je princ George imao osam mjeseci
- Deset godina kasnije, Maria još uvijek radi za Williama i Kate, pomažući im u brizi za njihovo troje djece: princa Georgea, princezu Charlotte i princa Louisa
Dok su djeca princa i princeze od Walesa sada veći dio tjedna u školi u prestižnom Lambrooku u Berkshireu, ima još puno toga za raditi s mladim članovima kraljevske obitelji izvan školskih sati. Prošli su dani mijenjanja pelena i odvikavanja od dojenja; njihova dadilja Maria Borallo provoditi dane žonglirajući aktivnostima trija i rasporedom domaćih zadaća.
Mediji su razgovarali s dadiljom Louennom Hood, autoricom knjige 'Your Baby’s First Year', koja se školovala na poznatom koledžu Norland u Bathu, baš kao i dadilja Maria koja čuva djecu princa i princeze od Walesa. Louenna je ispričala o ulozi dadilje u obitelji s djecom školske dobi. „Uloga Norlandove dadilje mijenja se kako i njihova zaduženja rastu, premda ne postajete manje zaposleni!“, otkrila je.
Organizacija je ključna
„S djecom u školi tijekom dana dužni ste organizirati prijevoz u školu i planirati logistiku različitih termina odlaska zbog izvanškolskih aktivnosti, poput sportova i klubova. Organizacija je ključna kako bi svako dijete imalo hranjiv doručak, što im daje snagu za naporan dan u školi. I ne smijemo zaboraviti poslati djecu u školu svaki dan u odgovarajućoj uniformi ili s potrebnom sportskom opremom.“
Govori o dječjim uniformama: „Djeca ove dobi brzo rastu i proći će kroz nagle skokove rasta. Posao dadilje je pobrinuti se da sva odjeća i obuća dobro pristaju i da je sve odgovarajuće označeno - naše lekcije šivanja na koledžu pokrivaju ovu problematiku.“
„Planiranje hranjivih večernjih obroka kako bismo zadovoljili gladnu djecu također je važan dio našeg posla. Poznavanje školskih jelovnika i planiranje unaprijed bitno je da ne dođe do preklapanja, da nemaju, na primjer, riblju pitu isti dan i za ručak i za večeru.“
Podrška svakom djetetu posebno
Posao dadilje je briga o svakom djetetu kao pojedincu, a takav pristup utječe na dnevni raspored, otkriva Louenna. „Svako dijete je individualni karakteri i ima svoju osobnost, a naš posao dadilje je i planiranje aktivnosti koje će prema tomezaokupiti mališane“, objašnjava. „To bi moglo biti igranje nogometa ili pak organiziranje kakve umjetničke aktivnosti.“
„Očekivat će se da će dadilja svakom djetetu pomoći u izradi domaće zadaće i učiniti je što zabavnijom i zanimljivijom. Ovisno o tome kako svako pojedino dijete uči, mogli bismo organizirati mjesto za pisanje domaće zadaće u vrtu ili u zatvorenom prostoru kako bismo izbjegli dosadu i otpor djeteta.“
„Biti potpora i saveznik djetetu sve je važnije kako djeca odrastaju u mlade odrasle osobe. Putovanja automobilom obično se pokažu kao izvrsno mjesto da postaneš uho koje sluša, tako da razumiješ što je tvom djetetu teško u školi ili u čemu su osobito uživali."
Promicanje neovisnosti
Poučavanje djece da se brinu za sebe ključno je načelo za norlandsku dadilju i Maria Borallo tako funkcionira u kraljevskom kućanstvu u Walesu.
Louenna kaže: „Promicanje neovisnosti dio je naše uloge, podučavanje naših štićenika da preuzmu odgovornost i iskoriste svoju inicijativu hvaleći te postupke ključno je za djetetovo samopoštovanje. To može biti jednostavno, poput pospremanja kreveta ujutro ili učenja pripremanja kajgane za doručak. Postajemo njihovi učitelji i važnije je da ih podučimo tim vještinama nego da sami obavljamo zadatke za njih. Nema većeg zadovoljstva nego vidjeti radost na licu malog djeteta kada obavi zadatak koji nekada nije mogao.“
Nemamo svi novca za kraljevsku dadilju, ali štošta bismo mogli od Marije naučiti i o odgoju vlastite djece...
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.