- Crème Brûlée jedna je od najpoznatijih francuskih slastica oko čijeg su se podrijetla lomila koplja
- Iako ovaj elegantni desert izgleda komplicirano za napraviti, zapravo je prilično jednostavan
- Recept za savršen Crème Brûlée s pastom od pistacija donosi ti boutique slastičarnica Le Kolač
Crème Brûlée, u doslovnom prijevodu 'zapečena krema', jedan je od najpoznatijih francuskih deserata, a sastoji se od bogate kreme prelivene slojem stvrdnutog karameliziranog šećera. Iako je ovo jedan od onih deserata koji izgleda vrlo elegantno i komplicirano za napraviti, to zapravo i nije tako! Ako si ljubiteljica ove francuske poslastice, ne moraš čekati odlazak u restoran kako bi u njemu uživala. Imamo dobru vijest - ovu poslasticu možeš i sama napraviti kod kuće, a pritom ne moraš biti profesionalni slastičar.
A kako bi ti ovaj desert ispao baš kao da je izašao iz fancy slastičarnice, pobrinuo se Le Kolač - boutique slastičarnica poznatog pastry chefa Roberta Hromalića. Donosimo ti njegov recept za savršen crem brulee s posebnim touchom - pastom od pistacija.
SASTOJCI:
Pasta od pistacija
200 g oljuštenih pistacija
20 g biljnog ulja
Postupak:
1. pistacije ugrijati u pećnici na 140°C
2. samljeti ih uz dodatak ulja u mlincu za kavu ili malo jačem blenderu/sjeckalici sve dok ne poprime teksturu paste
Crème Brûlée
125 g mlijeka
350 g slatkog vrhnja
75 g kristal šećera
1 g vanilije (pasta ili aroma)
25 g paste od pistacija*
100 g žumanjaka
smeđi šećer
pasta od pistacija može se zamijeniti pastom od lješnjaka, badema ili maslacem od kikirikija
POSTUPAK:
- prokuhaj slatko vrhnje, mlijeko, šećer, vaniliju i pastu do 100°C
- dobro ohladi
- pećnicu zagrij na 160°C
- ohlađenu smjesu prelij preko žumanjaka
- lagano pomiješaj i procijedi
- rasporedi po posudicama mješavinu i smjesti u vodenu kupelj (1 cm od vrha posudice)
- pleh prekrij aluminijskom folijom, probuši rupice pa peci 60 minuta
- dobro ih ohladi
Povijest francuske slastice poznate kao Crème Brûlée
Najraniji poznati recept za crème brûlée pojavio se u francuskoj kuharici Le cuisinier royal et bourgeois iz 1691. godine kuhara Françoisa Massialota. Njegov je recept bio malo drugačiji: disk s karameliziranim šećerom stavljen je na kremu, umjesto da se šećer izgori izravno na desertu. Desert je stjecao sve veću međunarodnu popularnost, posebice u Americi, gdje ga je čak poslužio Thomas Jefferson u Bijeloj kući.
Također se pojavljivao u svim američkim časopisima i kuharicama 1950-ih i '60-ih, ali proboj je doživio kada ga je jedan od najpoznatijih i najfinijih restorana u New Yorku, 'Le Cirque', uvrstio u svoj jelovnik. Nakon toga ova slastica je postala poznata diljem Amerike, a polako i u ostatku svijeta.
Crème brûlée i crema Katalana
Iako je danas poznat kao francuski desert, i oko ove slastice su se lomila koplja. Naime, Španjolska je također pokušala preuzeti zasluge za nastanak Crème brûlée tvrdeći da je to zapravo katalanska krema. No povijest creme Katalana je vrlo različita. Legenda kaže da su ovaj desert katalonske časne sestre izmislile u povodu posjeta biskupa: prvo je trebao biti puding, ali je ispao previše tekući pa su po vrhu posipale vrućim karameliziranim šećerom kako bi prikrile pogrešku. Za razliku od svog francuskog rođaka, crema Katalana je aromatizirana cimetom i pripremljena s mlijekom, bez dodatka vrhnja, u loncu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.