- Ogrebotine na tvojim naočalama mogu biti vrlo neugodne, bez obzira na to trebaš li ih da vidiš nekoliko metara ispred sebe ili samo nosiš sunčane naočale tijekom vožnje
- To je zato što čak i mala ogrebotina može ometati tvoj vid ako ti je točno ispred očiju
- Osim toga, ogrebotine mogu oštetiti slojeve na sunčanim naočalama, smanjujući njihovu učinkovitost u blokiranju UV zraka
Leće većine naočala izrađene su od plastike, a ne od stvarnog stakla. To je zato što je plastika lakša i otpornija na lomljenje. Leće također imaju premaze za poboljšanje njihove izvedbe. Naočale mogu imati premaze protiv odsjaja, dok će sunčane naočale imati UV premaze, a u nekim slučajevima i polarizacijske premaze. Zato je jako važno biti oprezan pri čišćenju naočala, jer ne želiš oštetiti te važne slojeve. Evo što možeš učiniti da ukloniš te male ogrebotine na svojim lećama.
Kako ukloniti ogrebotine
Prvo, uvijek počni s uklanjanjem viška prašine i prljavštine krpom od mikrovlakana. Najbolje je prvo isprati čaše toplom vodom prije nego ih obrišeš s krpom od mikrovlakana; želiš izbjeći širenje prljavštine uokolo. Obično samo leće brzo obrišemo u majicu, ali uvijek je najbolje držati se krpice od mikrovlakana ako je imaš pri ruci. To je zato što čak i najmekše pamučne majice imaju teksturu koja je previše gruba za naočale. Riskiraš da ćeš izgrebati dodatno leće kada koristiš majicu.
Jednostavno rješenje za uklanjanje malih ogrebotina je pomiješati pastu od sode bikarbone i vode.
• Najprije napravi pastu od par žlica sode bikarbone i dosta vode da dobiješ gustu pastu.
• Zatim čistom krpom od mikrovlakana nježno utrljaj tu otopinu na leće.
• Na kraju sve isperi i prebriši drugom čistom krpom od mikrovlakana.
Kako spriječiti ogrebotine
Daleko najbolji način da zaštitiš svoje naočale od ogrebotina je spriječiti da se ogrebotine uopće dogode. A najbolji način da to učiniš je i najočitiji: drži ih u torbici za naočale i redovito čisti krpom od mikrovlakana.
Naravno, s tvojim naočalama vjerojatno si dobila i torbicu i krpu. Ali, isplatiti se imati nekoliko različitih kompleta futrola i tkanine koje držiš na različitim mjestima - jedan set u svom stolu ili radnom ormariću, a drugi set u automobilu ili ruksaku za posao, na primjer. Osim toga, različite vrste mogu odgovarati različitim situacijama. Tvrda torbica može biti dobra za skrivanje u ruksaku dok putuješ, dok tanja i mekana futrola može biti dobra za svakodnevnu upotrebu u pokretu.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.