Sigurno ti je poznata sljedeća scena: dijete počne plakati u punom autobusu, čekaonici… i odmah ljudi počnu dobacivati prijekorne poglede. Nema druge nego spasiti vlastitu kožu i dati djetetu mobitel u ruke da se igra
Upravo u tome dječji psiholog dr. Michael Winterhoff vidi problem. U jednom intervjuu je izjavio: „Od 1995. godine promatram tendenciju da roditelji sve manje podnose raspoloženja svoje djece te im jednostavno brzo daju sve što žele – samo da se mališani smire.“ Naime, 1995. godine počela je digitalna revolucija: prije se djetetu tutnulo u ruke Gameboy, danas je to pametni telefon.
Zaboravili smo da moramo čekati na nešto
Ova „odgojna mjera“ vodi do toga da djeca odrastaju u nesposobnjakoviće. U „svijetu odraslih“ ne može se sve odmah dobiti bez da se potrudi za to. Ali, upravo to vjeruju djeca koja su uvijek provodila svoju volju, tvrdi dr. Winterhoff. U svakodnevnom životu, u vezi, na poslu – uvijek se moraju podnositi situacije koje nisu uvijek ugodne. Ta se sposobnost naziva tolerancija na frustraciju. Izdržimo nešto, premda nas to jako živcira.
Ta je sposobnost izuzetno važna kako bi mogli preživjeti (često frustrirajuću) svakodnevicu. Život nije svaki dan prepun veselja, ljubavi, slatkiša… „Tolerancija na frustraciju treba se izgrađivati kod djeteta od osmog ili devetog mjeseca života“, kaže dr. Winterhoff. To znači da dijete mora naučiti da se na nešto mora čekati te da ne može odmah dobiti sve što želi samo ako glasno plače ili urla.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7 dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7 te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
mate00
mate00
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.