U četvrtak 16. srpnja otvorena je izložba Dubravko Mataković - Zlatko Bourek - 10., ujedno i posljednja iz ciklusa Mentalni sklop koju su predstavili kustos Mladen Lučić i umjetnik Dubravko Mataković.
Požega, Vinkovci, Osijek. Jedan rat. Drugi rat. Holokaust. Genocid. Stvarnost da, depresija ne. Ipak, ne. Postoji duh, onaj duh koji nam je pomogao da savladamo sve te strahote i koji nam pomaže da nadjačamo realitet tame povijesnog i svakodnevnog življenja.
Upravo takav duh posjeduju doajen hrvatske umjetnosti Zlatko Bourek i l'enfant terrible naše off scene Dubravko Mataković, kojeg nam putem svog svestranog i raznolikog stvaralaštva nesebično nude, a darivali su nam ga i u najtežim trenucima ratne stvarnosti.
Premda generacijski razdvojeni, ovi autori duhovno su izuzetno bliski. Oba Slavonci; tradicionalno vezani uz svoj zavičaj i njegove narodne običaje, neizmjerno duhoviti i nadareni stvaraoci skloni grotesknom humoru, odvažni su kreatori i promotori izravnog likovnog govora. Njihov jezik figurativne provenijencije izuzetno je vitalan, posjeduje notu nadrealizma, protkan je elementima erotike i crnog humora, nije ograničen na jedan medij a posjeduje dar da obraduje sve koji ga susretnu.
A susretali smo se i susrećemo se često. Strip Dubravka Matakovića čitali smo u novinama, tjednicima,časopisima, viđali na brojnim izložbama, a poklonici tvrdog rocka slušali su ga i gledali kao frontmena grupe Septica. Viđen je i njegov crtani film Cigla, a najmlađi se vesele njegovim strip ostvarenjima što im podastire u Smibu i Modroj lasti, kao i ilustracijama koje im olakšavaju čitanje školskih udžbenika.
Zlatko Bourek vjerojatno je najuniverzalniji umjetnik u Hrvatskoj. Kipar je po vokaciji, ali jednako je vješt u slikanju, crtanju, animaciji, lutkarstvu, režiji…Ima nešto renesansnog u Boureku. Nije to samo njegova svestranost i lakoća izraza, već prvenstveno naglašeni humanistički stav, koji kao i u Brueghela ili Boscha izvire iznad grotesknog grupnog portreta karikaturalne stvarnosti, te zrači toplom sjetom i optimizmom baziranom na ludičkom i neuništivom duhu vječno mladog Zlatka Boureka.
Iz teksta
Mladen Lučić
Otvorenju su nazočili: prvak baleta Azamat Nabiullin, nacionalna prvakinja baleta Edina Pličanić, novinarka Elizabeta Gojan, slikar Hrvoje Majer i Duje Jurić, fotograf Ivan Posavec, glazbena umjetnica Jelena Radan sa suprugom Borisom i kćerkom Mašom, operna pjevačica i glazbena pedagoginja Dunja Vejzović, dizajner nakita Ivan Midžić i mnogi drugi.
Izložba ostaje otvorenom do 25.07.2015. Ulaz slobodan.
Više slika pogledaj u galeriji...
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.