Početak prošloga stoljeća donio je velike promjene u make up-u. Žene su u velikom broju počele koristiti kozmetičke proizvode. U samo deset godina, prodaja kozmetičkih proizvoda je porasla za 400 posto, a beauty industrija je postala četvrta najjača industrija u SAD-u. Slobodno možemo reći da se tada rodio make up kakav danas poznajemo.
Proizvodi tada jako su se razlikovali po kvaliteti od ovih danas. Bili su teški, nezgodni za nanošenje, jako slabog spektra boja. Olovke za oči i maskare su se radile od istih sastojaka kao što su se radile u Egiptu pet tisuća godina prije. Žene, iako su mahom kupovale proizvode, su često izgledale jako loše jednostavno zato što nisu znale kako ih koristiti usprkos tome što su iz magazina za žene prštali savjeti koji se nisu razlikovali od današnjih.
Velika popularnost pudera za lice "kriva" je za frazu "Idem napudrati nos!", ali i za brojne smrti novorođenčadi u Japanu, pošto je tadašnji puder sadržao velik udio olova koji je ulazio u fetuse putem krvotoka. 1923. je napravljen i prvi uvijač za trepavice koji je davao savršeno uvijene trepavice za "samo" deset minuta.
Razvojem filmske industrije tada poznate glumice kao Clara Bow, Theda Bar i Mae Murray postale su modne ikone toga doba, a mnoge žene su ih željele kopirati, baš kao što mi danas kopiramo poznate zvijezde. Problem je bio u tome što je njihov make up bio rađen za film i to crno – bijelu tehniku. Žene su ga mahom prisvojile kao svakodnevni make up. Iako su make up stručnjaci tada kroz razne časopise pokušavali objasniti da takav look nije primjeren za svaki dan, jednostavno nisu imali šanse.
Uz tada jako popularan narančasti ruž za usne, počeo se koristiti i crni jer takav su imale glumice na filmu. Vizažisti su koristili crni ruž na filmu isključivo zato što su crveni i rozi u crno – bijeloj tehnici izgledali jako loše. Sigurno ste svi čuli za ona poznata „mala usta“ popularna u 20-ima. Postala su popularna radi glumice Mae Murray, ali ona su nastala kao rješenje za probleme sa svjetlom koje su imali za vrijeme snimanja filmova u studiju. Taj problem je riješio tada poznati vizažist iz Hollywooda, Max Factor. Naime, jaka svijetla u studiju uzrokovala su topljenje tada teškog i masnog ruža za usne. Max Factor je tada prekrio kompletne usne puderom da sakrije prirodnu liniju usana i prsima je nanio malo ruža. Kistom je nacrtao umjetne kuteve usana kraće nego prirodne i tako spriječio da se ruž otopi.
Kako se našminkati u stilu 1920-ih?
Pošto se žene tada još uvijek nisu voljele sunčati, puder mora biti u nijansi vašeg tena ili čak nijansu svjetliji i mat. Obraze istaknite s mrvicom rumenila, tek toliko da ne budete u potpunosti blijedi, a sjenilo nanesite na kapke sve do obrva. Tada su se sjenila birala prema boji očiju, ali plavo je bilo posebno popularno, jedini je uvjet da bude mat, jer se svjetlucava sjenila javljaju tek 60-ih.
Oko obrubite i crnom olovkom, a možete izvući i liniju tušem na gornjem kapku – takav look je bio popularan zbog opčinjenosti Istokom. Obrve su u to doba bile tanke i uglavnom ravne. Pošto ne preporučujem da ih počupate tako tanke, možete ih prikriti posebnom pastom za prikrivanje. Odolite porivu da ih počupate – mogli biste požaliti jutro kasnije.
Usnice su važan segment ovog look-a, a možete je oblikovati na više načina. Preferiram iscrtavanje gornje usne tako da ima špićasti vrh, a donje tako da bude kraća od gornje i obla. Koristite boje koje su tada bile popularne, čak i crnu, ljubičastu ili tamnocrvenu. Želite li, možete nacrtati i umjetni madež.
Ovakav look definitivno ne preporučujem za svakodnevne prigode, ali za neke posebne događaje možete si dati oduška. Isto tako, možete odabrati samo jedan dio ovog make up look-a i upotpuniti ga frizurom kako biste zablistali i u nekoj casual varijanti.
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.