Beauty

Crvene usne kao simbol desetljeća

1940-te godine prošlog stoljeća obilježio je s jedne strane rat, a s druge glamur kao definicija stila. Bez obzira što je bila nestašica materijala potrebnih za izradu kozmetičkih proizvoda, prodaja istih za vrijeme ratnih godina u Americi porasla je za čak 65%.

 | Autor: Davor Puklavec/ Pixsell Davor Puklavec/ Pixsell U to vrijeme šminkanje nije bilo samo nanošenje nečega na lice, bilo je više od toga – pitanje osobnog morala i dizanja samopouzdanja kada je najviše trebalo. Čak je i jedan vojnik izjavio za Vogue: „Izgledati neprivlačno ovih dana potpuno je slamanje morala i trebalo bi se smatrati izdajom.“ Neko vrijeme make up je bio praktično i relativno jeftino rješenje za nestašicu najlon čarapa. Naime, noge su se prekrivale puderom. Kako ga nanijeti i kako ga skinuti bilo je opisano u devet točaka u časopisu Good Housekeeping 1943. i čitajući to ne mogu se odlučiti što je bilo gore: nanošenje, skidanje ili sama ideja. Nasuprot Americi, u Europi se koristilo sve manje i manje make up-a jednostavno zato što ga je bilo teško nabaviti. Čak je postojalo i crno tržište.  Jedini proizvod koji se mogao nabaviti bio je ruž za usne koji je i simbol tog desetljeća.

Šarm crvenog ruža nije se izgubio do danas. I narednih desetljeća nije izostao iz ženskih kozmetičkih torbica, a i danas je rado viđen gost na crvenom tepihu. Liv Tyler, Anne Hathaway, Emmy Rossum, Scarlett Johansson - sve su to žene koje i danas nose crvene ruževe, a svojom pojavom odražavaju istu snagu kao i žene 1940-ih. Crveni ruž je definitivno bio znak tog ratom obilježenog desetljeća, ali mogli bismo reći i cijelog prošlog stoljeća.

Kako kreirati look?

Lice 1940-tih je bilo glamurozno, ali je ipak zadržavalo prirodnu ljepotu. Tekući puder bio je nijansu tamniji, a puder u kamenu ili prahu nijansu svjetliji sa roskastim podtonovima. Kada kreirate ovaj look predlažem da se držite svoje nijanse pudera. Obrazi su također bili prirodni – rozi ili crvenkasti sa rozim podtonovima. Obično se nanosilo na jagodice i izvlačilo van prema sljepoočnicama.  Kako se približavamo 1950-ima tako rumenila ima sve manje i manje.

 | Autor: Davor Puklavec/ Pixsell Davor Puklavec/ Pixsell

 | Autor: YouTube YouTube Obrve su dosta drugačije nego u 20-ima i 30-ima. I dalje se čupaju ali ne više u tanku liniju. One su dramatične, ali prirodne sa naglašenim lukom i malo produžene na kraju. Koristi se tamno smeđa olovka. Sjenilo je jednostavno, ali efektno – smeđi i sivi tonovi. Nanesite ga lagano na pregib oka. Nakon toga stavite smeđi ili crni eyeliner. Maskara se također koristi u smeđoj i crnoj boji. Općenito make up na očima mora biti jednostavan i čist. Za dnevni look maskara jedva da je i vidljiva dok se za večernji može malo pojačati.

Najvažniji dio ovog make up-a je naravno ruž. Usnice nisu više špicaste već zaobljene i to pogotovo gornja usna. Sve nijanse crvene su in – od žarko crvene do narančasto crvene i tamno crvene. Iako se tada koristio isključivo ruž koji se nanosio kistom, ako danas kreirate takve usne moj savjet je da prvo usne ocrtate i popunite olovkom jer će vam tako ruž duže držati i onda nanesite ruž u nijansi crvene koja vam najviše odgovara.

I za kraj, jedan citat koji pokazuje moć ruža za usne: „Niti jedan ruž neće pobijediti rat, ali on simbolizira jedan od razloga zašto se borimo – dragocjeno pravo žena da budu ženstvene i lijepe bez obzira na uvjete.“

Photo: Thinkstock / Spencer Davies

Komentari 0