- Cvjetni parfemi ne samo da oživljavaju mnoge lijepe uspomene na proljetne dane ili tople ljetne noći, nego su prvenstveno posveta najpopularnijoj sirovini u parfumeriji: cvijeću!
- Parfumerske esencije ponekad sadrže najvrjednije cvijeće od kojih se kasnije stvaraju fascinantne mirisne kompozicije
- Donosimo popis cvijeća koje je plemenito, rijetko i vrlo osjetljivo, a daje parfemima 'ono nešto', ali su i razlog zašto su neki mirisi toliko skupi
Cvjetni parfemi vjerojatno su najpopularniji u svijetu mirisa. Razlog je jednostavan: cvijeće miriše božanstveno! Međutim, neki cvjetovi cvjetaju samo jedan mjesec u godini. Neki se pak moraju brati prije izlaska sunca. Gotovo svo cvijeće je osjetljivo i gubi svježe, zavodljive ili bujne note ubrzo nakon berbe. Koje je to ekskluzivno cvijeće koje daje tijelo, karakter i jedinstvenost najfinijim cvjetnim parfemima na svijetu? Uroni u zavodljive mirisne vrtove prirode i otkrij najtraženije cvijeće na svijetu.
Zašto neki parfemi koštaju toliko? Što ih čini tako posebnima?
Odgovor na oba pitanja krije se u sastojcima: što je neki sastojak rjeđi, to je parfem skuplji i vrjedniji. Jedinstveni crni karanfil iz dubina australskih šuma jedna je od najvrjednijih sirovina u parfumeriji. Također poznat i kao „grijeh noći", ova tamna ljepotica otkriva svoj puni sjaj noću. A tu su i legendarna surinamska ruža i nježni, sanjivi tibetanski plavi mak koji cvate na 2000 metara nadmorske visine. Prirodi zasigurno ne manjka zavodljivih buketa koji osvajaju osjetila. Ovo cvijeće, a posebno njihovi cvjetovi, spadaju među najrjeđe, najskuplje ili najzavodljivije sastojke u proizvodnji parfema.
Bijeli ljiljan
Bijeli ljiljan, poznat i kao ljiljan đumbir, dolazi s Himalaja između Indije i Nepala, gdje je poznat kao „Dolan Champa". U indijskoj tradiciji povezuje se s Ganešom, bogom slonom, a u Maharastri (regija Mumbai) prisutan je u svim hramovima, domovima i javnim mjestima tijekom Ganeš Chaturthija - 10-dnevnog festivala u čast božanstva. To je i nacionalna biljka Kube, gdje se može naći kao samonikli cvijet te u vrtovima. Zbog svoje ljepote i boja poznat je i kao „leptir ljiljan“, a žene su ga nosile kao ukras u kosi ili kao ogrlicu tijekom kolonijalnog razdoblja. Osim u proizvodnji parfema, također se koristi u salatama, juhama, čajevima te u lijekovima.
Botanički naziv: Hedychium coronarium
Mirisna nota: mirisna, s pikantno-oporim naglascima i karakterističnom voćnom egzotičnom notom
Parfemi: No.12 Bousval od Maison Louis Marie, White Lotus od TRNP, Kingdom Botanica od Kingdom Scotland
Kraljica noći
Kraljica noći zapravo nije sastojak, nego je izvor inspiracije za slične mirise, a podjednako fascinira botaničare i parfumere. Podrijetlom s karipskih otoka i Južne Amerike, ovaj kaktus traži svjetlost živeći na drveću i stijenama. Ima zračno korijenje i stoga nimalo ne nalikuje tipičnom kaktusu u filmovima o Divljem zapadu. Netipični su i njezini vrlo veliki, bijeli cvjetovi - do 35 cm u promjeru - koji zanosnim mirisom odišu jedino na mjesečini i jedino u pojedinim ljetnim večerima, a uvenu u zoru. I to samo jednom godišnje! S radijusom do 100 metara, njihov miris je jedan od najjačih u biljnom carstvu. Zapravo, proizvodnja „mirisnog blizanca" ove biljke skupa je stvar: prava vanilija koristi se za njezino oponašanje jer je slična originalnom mirisu. Dok vaniliju oprašuju kolibrići i određene vrste kukaca u njezinoj izvornoj domovini u Srednjoj Americi, drugdje se mora mukotrpno obrađivati ručno. Mahune vanilije zatim sazrijevaju na stablu devet do deset mjeseci, zatim se beru ručno i polijevaju vrućom vodom. Potom se suše na zraku tijekom nekoliko mjeseci. Složen proces koji se u skladu s time odražava na cijenu. Kilogram vanilije je čak skuplji od kilograma čistog srebra.
Botanički naziv: Selenicereus Grandiflorus
Mirisna nota: karakterističan, gust miris poput meda s jakom aromom vanilije i nešto slabijom notom tamjana te bujnim, voćnim naglascima
Parfemi: Cierge de Lune od Aedes de Venustas, Alien Flora Futura od Muglera, Dior Addict od Diora
Ruža centifolia
Ruža je među svim cvjetovima jedinstvena. Ruža je zapravo najčešće korišteni cvijet u parfumeriji i to već tisućama godina. Poznata ruža centifolia (vrtna ruža) desetljećima se uzgaja u južnoj Francuskoj, kolijevci parfumerije. Zovu je još i svibanjska ruža jer se ručno bere rano ujutro samo tijekom ovog mjeseca i to samo tri tjedna. Svaki cvijet pojedinačno treba odrezati, staviti u pletene košare i potom odmah odnijeti u destileriju. Važno: osjetljive latice ne smiju se pritiskati! Za proizvodnju jednog kilograma esencije potrebno je 3-5 tona cvjetova! Nemoguće je umjetno reproducirati njihov miris. Baš kao što haute couture kreacija zahtijeva posebne materijale, legendarni parfem također treba plemenite sastojke. Coco Chanel je još 1921. rekla: „Ne želim običan miris ruže ili đurđice, želim umjetnički parfem." Bilo je to rođenje parfema Chanel No. 5, u čijem srcu cvjeta svibanjska ruža, intenzivnog mirisa u kombinaciji s jasminom i ostalih 78 cvjetnih nijansi. „Imamo izraz, 'la fleur au flacon', cvijet u bočici, da opišemo Chanel No. 5”, objašnjava Olivier Polge, glavni parfumer u Chanelu.
Botanički naziv: Rosa centifolia
Mirisna nota: toplo-sladak miris s aromom meda i voska
Parfemi: Chanel N° 5 od Chanela, Miss Dior od Diora, Radical Rose od Matiere Premiere
Tuberoza
Izvorno porijeklom iz Srednje Amerike, a uzgajali su je Asteci, tuberoza je donesena u Europu, posebice u Francusku, u 16. stoljeću. Cvjeta noću i ima toliko jak miris da se može osjetiti s udaljenosti od nekoliko metara. Prethodno nazvana „ljubavnica parfema" („meretrice della profumeria“) jer je njen miris toliko intenzivan da je gotovo narkotičan, mladim djevojkama u viktorijanskoj Engleskoj bilo je zabranjeno dolaziti u kontakt s ovim cvijećem ili posjećivati vrtove tuberoza u večernjim satima zbog straha da bi mogle biti zavedene opojnim mirisom ovog cvijeća. Cvjetovi tuberoze cvatu između srpnja i rujna i beru se ručno noću dok su još u pupoljcima. Absolut tuberoze jedna je od najskupljih sirovina u parfumeriji. Za dobivanje najmanje količine (0,5 kg) esencije potrebno je oko 3600 kg cvjetova.
Botanički naziv: Agave polianthes
Mirisna nota: opojan miris sa pikantnim, kremastim i egzotičnim naglascima
Parfemi: Tuberosis Laboratorio by Olfattivo, My Way by Giorgio Armani, So Scandal! od Jean-Paula Gaultiera
Jasmin
Riječ „jasmin” dolazi od perzijske riječi „yasmine” i znači miris. Cvjetovi jasmina nevjerojatno su krhki i moraju se nakon branja čuvati u posebnim košarama kako bi se latice zaštitile od nagnječenja. Za dobivanje samo 1 kg apsolutnog ekstrakta potrebno je oko 750 kg cvjetova.
Botanički naziv: Jasmine grandiflorum
Mirisne note: opojne, začinske, blago slatkaste, voćne i predivno animalne
Parfemi: Jasmin De Pays Perris Monte Carlo, Jasmin Rouge by Tom
Ford, White Jasmine & Mint by Jo Malone London
Pjesnikov narcis
Pjesnikov narcis porijeklom je iz južne Europe i sjeverne Afrike, gdje raste na nadmorskoj visini od 300 do 1600 metara na plodnim, hladnim livadama i na sjenovitim padinama, ali i na sunčanim padinama. Naziv asocira na grčku riječ „narke", što znači narkotik - izraz koji se dobro slaže s mirisom ovog cvijeta, a često se povezuje i s grčkim mitom o Narcisu - zgodnom mladiću koji se zaljubio u vlastiti odraz kad ga je ugledao u ribnjaku, upao u njega i utopio se. Vjeruje se da je biljka rasla na mjestu gdje je umro. Za ovaj dragulj šume i polja plaća se skupa cijenu: potrebno je gotovo 500 kg cvjetova da se dobije 300 g esencije!
Botanički naziv: Narcissus poeticus
Miris: bogat, opojan, začinski i životinjski s notama zelenila, meda i sijena
Parfemi: Narcissus Poeticus by Chloé, Poeticus by Fleurage, Peur de Rien by Givenchy
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.