Žena je potrošila 345.000 kuna kako bi klonirala svog psa. Vrijedilo je svakog novčića, kaže
- Francesa Geertsma odlučila je klonirati svog psa nakon što je prije tri godine smrtno obolio
- Psu Osi stanica je uzeta iz uha - procesom je upravljala tvrtka za kloniranje kućnih ljubimaca u SAD-u
- Siroti Osa je ubrzo uginuo, no 18 mjeseci kasnije... dobila je ne jednog nego čak tri njegova klona!
Francesa Geertsma s Floride bila je shrvana nakon što je njezin pas Osa obolio od pseće demencije 2019. godine pa uskoro i uginuo. Oplakujući smrt ljubimca, koji je nazvan "super pas" jer je bio mješanac pet različitih pasmina umirovljena pedijatrica istražila je ideju kloniranja. Kontaktirala je tvrtku specijaliziranu za kloniranje kućnih ljubimaca, a samo 18 mjeseci kasnije predstavljena su joj tri genetski identična klona Ose, uzgojena iz stanica izvađenih iza uha psa neposredno prije njegove smrti.
Rekla je: "Pomisao na gubitak tako nevjerojatnog psa bila mi je potpuno nezamisliva i odlučila sam razmotriti ideju kloniranja nekoliko mjeseci prije Osine smrti." Francesca je objasnila da je znala da će biti teško pronaći sličnog psa uzgojenog prirodno zbog jedinstvene mješavine pasmina. Potrošila je 50.000 dolara (oko 345.000 kuna) klonirajući svog psa, a Francesa je samo jedna od sve većeg broja vlasnika kućnih ljubimaca koji ulažu u identične verzije svojih voljenih životinja.
"Tako sam sretna - izgledom su identični mojoj Osi", rekla je za svoja tri nova ljubimca, Osanu, Osaki i Osani. Moram priznati da je s tri klona bilo puno više posla i stresa nego što sam planirala, ali na kraju je to bio blagoslov." Prema BBC-u, kloniranje kućnih ljubimaca postaje sve popularnije posljednjih godina, a jedna je tvrtka izvijestila da je klonirala 'stotine' kućnih ljubimaca za klijente otkako je otvorena 2015. godine. Proces je skup, košta od 30.000 dolara za mačku, do 50.000 dolara za psa, pa čak i do 85.000 dolara za konja.
Koliko tvoj pas ima “ljudskih godina”? Novi metoda računanja je puno preciznija od uobičajenog množenja sa 7
Također je kloniranje veoma kontroverzno, jer su aktivisti za prava životinja kritični prema procesu pozivajući se na studije koje sugeriraju da bi klonirane životinje mogle biti sklonije bolestima, s prosječnom stopom uspješnosti od samo oko 20 posto. "Životinja je puno više od njezine DNK stanice, a klonirane životinje će neizbježno imati različita životna iskustva, što će rezultirati životinjama s različitim osobnostima", rekla je stručnjakinja za dobrobit životinja Penny Hawkins.
Umjesto kloniranja, aktivisti svakome tko traži novog ljubimca savjetuju da udome jednu od tisuća životinja u centrima za spašavanje koje traže svoj trajni dom. Unatoč kontroverzi, Francesca kaže da njezini novi psi "vrijede svakog novčića" od 50.000 dolara koje je potrošila, ali je upozorila druge koji razmišljaju o kloniranju vlastitih ljubimaca da budu svjesni da osim fizičkih sličnosti, klonovi "neće biti reinkarnacija vašeg bivšeg ljubimca."