Vrijeme je za reorganizaciju ormara! Evo sedam sjajnih savjeta što zadržati, a što baciti
- Budući da smo prisiljene biti u izolaciji pravo je vrijeme da se prihvatimo poslova koje smo sklone izbjegavati, poput reorganizacije ormara
- Uz pojedinu odjeću se sentimentalno vežemo te nam teško pada odvojiti se od nje, a kako bi taj proces prošao što lakše, imamo rješenje
- U nastavku ti donosimo sedam savjeta koji ti mogu pomoći u odluci što zadržati, a što odbaciti te kako detaljno provesti reorganizaciju ormara
Boravak u izolaciji mnoge je od nas nagnao da se prihvatimo onoga što smo dugo izbjegavale - čišćenja i reorganizacije ormara. Za ovaj zadatak inače je potrebno izdvojiti podosta vremena, a barem toga sada imamo na pretek. Ovog zadatka prihvatile su se i slavne dame pa su tako pjevačica Maja Šuput i glumica Jennifer Aniston obožavateljima otkrile kako su već prionule preslagivanju odjeće. Premda naizgled djeluje kao iznimno jednostavan zadatak, odvajanje od pojedinih modnih komada nam uistinu teško pada. Zbog toga smo za tebe izdvojile nekoliko savjeta kako da ovaj zadatak obaviš što uspješnije i bezbolnije.
1. Brzinski pregled
Kreni s jedne strane ormara prema drugoj i u tom pregledu odmah izvadi stvari za koje si sigurna kako ih nećeš nositi. Neke od njih više ne odgovaraju aktualnom godišnjem dobu te ih treba pospremiti na drugo mjesto, dok je za druge vrijeme u tvom ormaru isteklo. Ako o nekom predmetu razmišljaš duže od 10 sekundi, onda ga privremeno još uvijek zadrži u ormaru i podvrgni drugim testovima.
2. Zadrži osnovne komade
Moda je sklona promjenama, no svaka od nas ima par jednostavnih komada koje možeš kombinirati s drugim modnim predmetima te koji će unatoč svemu izgledati sjajno. U ove se "klasike" primjerice ubrajaju bijela majica s kratkim rukavima, crne poslovne hlače i sako, traper jakna ... Takve komade, ako nisu oštećeni, trebaš obavezno zadržati u svom ormaru.
3. Test nosivosti
Kada biraš što ćeš ostaviti, a što izbaciti podvrgni preostale predmete u ormaru testu nosivosti. Odnosno, upitaj se da li taj komad nosiv s još najmanje tri stvari koje trenutačno posjeduješ u ormaru. S druge strane, ovo isto pravilo možeš primijeniti i pri kupnji kada razmatraš da li ti je željeni komad uistinu potreban.
4. Provjeri stanje u kojem se predmet nalazi
Pri analizi predmeta u svom ormaru zapitaj se u kakvom se stanju oni nalaze, odnosno da li su još uvijek nosivi. Oštećene tkanine, izvađeni konci, mrlje koje se ne mogu ukloniti i nepovratno potrgani dijelovi dovoljan su pokazatelj kako je vrijeme da taj komad završi u reciklaži
5. Želiš li to zapravo
Ponekad se teško odvojiti od komada koje za nas imaju sentimentalno značenje. Svjesne smo da će se i nakon naše velike čistke u ormaru ipak ostati pokoji komad za koji vežemo neke sjajne uspomene. Ipak, ako si u dvojbi zapitaj se bi li sada kupila ovaj predmet ako bi na njega naišla u trgovini.
6. Popravi ili baci
Ako imaš u svom ormaru komade koje treba prekrojiti, suziti ili skratiti provjeri da li su uistinu vrijedni truda ili je vrijeme da se s njima oprostiš. Naravno, zahtjevniji prepravci pričekat će još neko vrijeme i otvaranje krojačkih salona, no na manje od njih, poput prišivanja otpalog gumba ili zakrpavanja sitne rupice, možeš se odvažiti i sama.
7. Na greškama se uči
Pažljivo prouči robu koji su odbacila sa strane kako bi uvidjela kakav tip odjeće si izdvojila, prevladava li određen materijal i postoji li još neka zajednička poveznica među odabranim komadima.Tako ćeš uvidjeti što je bolje izbjegavati pri idućoj kupovini.