Uh... Evo što znači kad pileća prsa koje si kupila imaju vodoravne masne prugice po sebi

Shutterstock/Instagram
Vidi originalni članak
  • Prema nekim statistikama u Hrvatskoj se pojede oko 24 kilograma piletine godišnje po glavi stanovnika 
  • Za usporedbu – u Njemačkoj se pojede oko 20 kilograma godišnje po osobi, a u Americi puno više – oko 45 kilograma po glavi stanovnika
  • Međutim, 96 posto svih pilića navodno ima bolesti mišića 

Zbog velike potražnje za pilićima reagirale su farme pilića s „proizvodnjom“ pilića u najkraće moguće vrijeme. Podaci američkog instituta „National Chicken Council“ pokazali su da su pilići 1950. godine težili oko 1,5 kg, a danas teže oko 3,1 kg i sa 47 dana su odrasli. 

Jedno istraživanje pokazalo je da se manipulira pilićima kako bi brzo postali jako veliki, a žive u uskim i skučenim prostorima. Rezultat: nezdravi mišići i lošija kvaliteta mesa s više masnoće, a manje bjelančevina. 

Konkretnije rečeno: 96 posto svih pilića ima mišićna oboljenja, što ima za posljedicu da meso ima 224 posto više masnoće. U videu organizacije za zaštitu životinja „Compassion“ je ta činjenica još jednom predočena javnosti. 

U kuhinji Zbog jedne greškice tvoje pečeno pile nema finu hrskavu kožicu i nije dovoljno slasno

 

Nije opasno, ali je manje hranjivo i više masno

Međutim, što to znači za nas konzumente? Sasvim jednostavno: ako je meso prošarano bijelim (vodoravnim) masnim linijama te time ima jasno veću količinu masnoće, vrlo je vjerojatno da ta piletina ima mišićno oboljenje. Trebamo obratiti pažnju na to, jer pogođeno pile je vjerojatno cijeli život imalo kronične bolove te je meso manje hranjivije – a sve kako bi se zadovoljile potrebe nezasitnog tržišta. 

Priprema piletine Piletina ti ispada suha, tvrda i bezukusna? Onda sigurno radiš jednu od ovih pogrešaka

Posjeti Miss7.24sata.hr