Svi obožavamo fini čaj, ali evo što se događa kada predugo ostaviš čaj u vrućoj vodi
- Šalica čaja je uvijek dobra ideja
- Ali, što se zapravo događa ako ostaviš vrećicu čaja predugo u šalici?
- Je li štetno (pre)dugo kuhati čaj?
Čaj ne samo da je dobrog okusa, nego ima i brojne druge pozitivne učinke te može djelovati umirujuće, ali i ublažiti mnoge vrste bolova. Ne kaže se u brojnim situacijama da treba „popiti čaj pa čekati i vidjeti.“
Priprema čaja je također vrlo jednostavna: zakuhaš vodu, staviš vrećicu čaja u šalicu ili lonac i preliješ vrućom vodom. Proizvođači obično napišu vrijeme kuhanja i temperaturu vode na pakiranju ili vrećici. Međutim, je li doista važno slijediti ove upute?
Ako ostaviš čaj da jako dugo odstoji, oslobađa se više gorkih tvari, takozvanih tanina. Oni mogu imati učinak promicanja zdravlja te se, na primjer, za njih kaže da imaju protuupalni ili čak antikancerogeni učinak. Osobito ako imaš proljev, čaj treba pustiti da odstoji duže vrijeme kako bi se oslobodilo mnogo tanina. Ali, pošto su te tvari zaslužne i za gorak okus, to se pojačava dugim kuhanjem, zbog čega je čaj nekima nepitak. Također s vremenom potamni i može ostaviti suh osjećaj u ustima.
Dakle, ako si pustila čaj da se kuha dulje nego što je navedeno, to ne predstavlja opasnost za tvoje zdravlje, nego može eventualno rezultirati samo gubitkom okusa. U pojedinim slučajevima čaj je još učinkovitiji, npr. kod proljeva.