Odaberite idealne božićne dekoracije za svoj dom
Kod nas je Badnjak i dalje uglavnom najvažnije vrijeme dekoriranja prostora, ili dan kada proces uređenja mora biti priveden kraju. Imajući na umu tradiciju da se u badnjoj noći bdi, razumljiva je važnost svjetlosti i topline. Zato svijeće imaju iznimno važnu ulogu – svakako se pobrinite da upaljene svijeće u svijećnjacima ili na za to posebno prilagođenim tanjurima-postoljima, smjestite na vidljiva mjesta, kao što su stolić za kavu, stol za ručanje, komodu u sobi ili hodniku, ili ih pak smjestite u kut sobe koji vidite dok sjedite na kauču.
Uz svijeće, važnu ulogu imaju i različite vrste zimzelenog bilja, poput borovih grančica, božikovine ili imele, a koji se još od rimskih vremena smatraju simbolima životne snage. Buketi ovakvog bilja smješteni u vaze, dodatno će osvježiti prostor u tmurnim zimskim danima i popraviti raspoloženje, a grane borovine dopunit će atmosferu smirujućim mirisom šume. Takvo bilje služi i za 'seljenje' božićne atmosfere u ostale dijelove vašeg stana, poput kuhinje ili spavaće sobe. Za njih nisu potrebne posebne ukrasne vaze – zimzelene grane najbolje izgledaju u jednostavnim jednobojnim ili prozirnim vazama.
Božićna drvca danas predstavljaju glavni element božićnog dekora, iako su relativno novija pojava u blagdanskom uređenju prostora. Iz Njemačke, kićenje bora se tek u 19. stoljeću masovno širi diljem svijeta putem anglosaksonske kulture. Pri odabiru božićnog drvca, obratite pažnju na njegova prirodna svojstva – boju (zelenu ili tzv. silber) te gustoću grana i dužinu iglica, što uvelike utječe na izbor dekoracija kojima ćete ga kasnije ukrasiti. Izuzetno je važno da se dobro pripazi i na njegove dimenzije – prevelik ili preširok bor će zasigurno 'zagušiti' manje prostore, dok će uži, rjeđi i manji bor u velikim prostorijama, bez obzira na dekoracije, djelovati mizerno, pa čak i otužno.
Kako odabrati dekoracije?
Najvažnije je na samom početku izabrati boju i temu: npr. crvena tema sa zvončićima ili bijela tema s anđelima u kombinaciji s klasičnim kuglicama. Ako tema nije ujednačena, važno je da se barem odredi bazičan kolorit. Ako se odlučite za šarene boje dekoracija, poželjno je držati se neke tematske cjeline te istih ili sličnih oblika i dimenzija dekorativnih elemenata. Za dječje sobe su idealne dekoracije koje se ne mogu lako razbiti i koje imaju neku 'dječju' temu – npr. šarene drvene figurice u obliku saonica ili snjegovića, ili male plišane medvjediće.
Lampice na božićnom drvcu su najčešće bijele, jer najbolje odgovaraju svim bojama i stilovima ostatka dekoracije. Iako su tradicionalne boje Božića crvena i zelena (simboli zdravlja i vitalnosti), danas se upotrebljava širok spektar boja – plava, narančasta, ljubičasta, ili pak zlatna i srebrna. Nakit varira od ukrasa nastalih u najrazličitijim oblicima 'kućne radinosti' (figure od zapečenog i obojenog tijesta, sušene kore naranči, vrpce od papira, i sl.) do industrijskog nakita. Kakav ćete nakit izabrati, u prvom je redu stvar individualnog ukusa, ali i stila u kojem je uređen vaš životni prostor.
Uređenje po stilovima
Za sve oblike klasičnog uređenja, najprimjereniji je i klasičan nakit – krhke staklene kuglice, popularne još od viktorijanskog doba, u svim bojama i oblicima, a koje se još mogu naći i ukrašene tekstilnim aplikacijama. Oko drvca se spiralno mogu staviti i svilene trake (tzv. girlande). Uz ovakav oblik ukrašavanja, poželjno je dodati i božićni štih nekim drugim dijelovima prostora: npr. na sofe se mogu staviti dodatni svileni jastuci prevladavajućeg kolorita dekoracija božićnog drvca, a na stolove staviti bogate svilene stolnjake (jednobojne ili ukrašene svečanim motivima), ili nadstolnjake od tila. Na božićnim drvcima su poželjne električne lampice, idealno bijele sa statičnim svjetlima. Također je važno da se lampice ne postave pregusto, već sporadično, što će kreirati dojam elegancije i tajnovitosti.
U rustikalno uređenim prostorima, preporučujem tradicionalan nakit, npr. crvena licitarska srca u kombinaciji s bijelim lampicama. Licitarska srca se mogu staviti i na borove grančice u vazama u ostatku prostorije gdje se nalazi božićno drvce, kao i u ostalim prostorijama doma. Ovakav tradicionalan hrvatski nakit može se kombinirati i s dekoracijama u obliku prirodnih malih crvenih jabuka i oraha (koje su kod nas i bile osnovom božićnog uređenja sve do masovne upotrebe industrijskog nakita). Licitarski nakit će lijepo izgledati i u klasično uređenim stanovima, ali nikako u kombinaciji s industrijskim nakitom.
Dodatni savjeti za božićno uređenje
Poželjno je da adventski vijenci i dekoracije na namještaju ili svijećnjacima prate osnovnu boju i temu božićnog drvca. U svim stilovima interijera će lijepo izgledati božićno drvce ukrašeno samo svjećicama te jednobojnim ili kariranim mašnama, a u sve stilove će se izvrsno uklopiti sve vrste zimzelenog bilja, a posebno tzv. božićne zvijezde (osim crvenih, na tržištu je danas prisutan veći broj boja, poput nježno bež ili ružičastih varijanti). Fikusi i ostalo ukrasno bilje većih dimenzija, dobit će božićno ruho kroz postavljanje električnih lampica na njihovu stabljiku ili ako ih se omota oko tegli. Ako se odlučite ispod bora staviti jaslice, njihov stil mora pratiti osnovni stil stana i ostatka dekora. Kao finalnu točku, savjetujem da u posude u dnevnom boravku stavite potpouri 'božićnih' mirisa – npr. cimeta ili jabuke, koji će se izvrsno uklopiti u cijelu božićnu priču vašeg stana.
Sve ostale savjete o tome kako dočekati Božić sa stilom, provjerite ovdje.