Mirisna pinca na 3 tradicionalna načina: Dalmatinska, Bodulska ili Vlaška!
- Tradicionalni uskrsni kruh, pinca ili sirnica neizostavni je dio blagdanskog uskrsnog stola
- Stara dalmatinska poslastica, sirnica; postala je kraljica blagdanskog stola, a recept za pincu razlikuje se u različitim krajevima Lijepe Naše
- Uskrsna pogača iliti pinca aromatičan je kruh koji se priprema u mnogim domovima, a mi ti donosimo tri tradicionalna recepta
U mnogim domovima pinca je sastavni dio Uskrsa. Uskrsna pogača, u Dalmaciji zvana sirnica, u kontinentalnoj Hrvatskoj, Istri i Primorju pinca u mnogim se domovima tradiocinalno peče uoči Uskrsa. Zanimljivo je da je pinca poznata i kao sirnica, no sir nije dio recepta. U pinci nema sira, ali pretpostavlja se da su domaćice nekad u nju stavljale usireno tijesto umjesto kvasca.
Pince karakterizira jaka žuta boja zbog velike količine jaja. Nekad se jaja nisu smjela jesti u korizmi, pa su ih domaćice na neki način nadoknađivale stavljajući ih u pincu. Za nju je bitno da tijesto bude čvrsto, ali ne pretvrdo. Prije pečenja se premaže žumanjkom, a neki je vole rasjeći po sredini kako bi unutra stala pisanica. Neke je domaćice zamijese već na Veliki petak dok pripremaju posna jela.
Uskršnja pinca dio je tradicije
Kod mnogih, pinca je obvezan dio uskršnjeg stola, naravno uz mladi luk, svježi sir, jaja, šunku i hren. Pinca je obavezni dio uskršnjeg tradicionalnog doručka, a osobita je zbog svoje žute boje i slatkastog okusa. Žutu boju daju joj žumanjci, a postoje recepti za pince u koju idu čak i do 12 žumanjaka.
Tradicija izrade pince razlikuje se od mjesta do mjesta. Pinca ili sirnica je aromatičan kruh koji predivno miriše, pa ćeš zasigurno uživati radeći je. Donosimo ti provjerene recepte iz raznih dijelova Hrvatske kako bi ovog Uskrsa sa svojom obitelji uživala u mirisima i okusima slasne sirnice.
Dalmatinska sirnica
Kažu stare domaćice, da se treba dobro naljutiti prije nego kreneš u izradu tijesta i onda svoju ljutnju iskaliti mijeseći tijesto rukama. Mijesiti ga snažno i enetgetično trebaš sve dok ne bude glatko i to ne samo jedan put, nego više puta! Onda ga treba pustiti da "odmori" neko vrijeme, pa ga se opet treba dohvatiti šakama.
Sastojci
- 1 kg brašna za dizana tijesta
- 250 g maslaca
- 250 g šećera
- 1 žličica soli
- 3 kom jaja
- 6 žumanjaka
- 2 dl mlijeka, punomasno
- 20 g suhog kvasca
- 2 vanilin šećera
- 1 dl soka od naranče (prirodni)
- tamni rum
- limunova korica
Priprema
1. Pomiješaj kvasac, mlako mlijeko, žličicu šećera i malo brašna. Ostavi na toplom da se diže otprilike 15 minuta.
2. U drugoj posudi pomiješaj brašno, ostatak šećera, sol, vanilin šećer, koricu limuna, rum, narančin sok, 2 jaja i 6 žumanjaka, otopljeni maslac te dodaj kvasac. Dobro umijesi tijesto i ostavi na toplom da se diže 3 do 4 sata.
3. Dignuto tijesto razdijeli na 3 dijela, nježno obliku sirnice, škarama napravi dva reza u križ na vrhu te stavi u hladnu pećnicu. Pećnicu uključi i stavi na 200 stupnjeva Celzijusa.
4. Nakon što se sirnica pekla 20 minuta izvadi je iz pećnice i premaži razmućenim žumanjkom te pospi razmrvljenim kockicama šećera. Vrati u pećnicu i peci još 20 minuta na 150°C. U tijesto možeš staviti nekoliko kapi prošeka, kruškovca ili neke druge aromatične rakije prema ukusu.
Bojenje jaja: evo ideja da ovog Uskrsa imaš najljepšu košaricu s jajima!
Bodulska sirnica
Nerijetko su domaćice koristile cvijet šafrana kako bi dobile jaku žutu boju, poneke su stavljale grožđice kako bi dodatno zasladile svoju sirnicu, a neke bi stavljale u nju i svinjsku mast. Tijesto za sirnicu mora biti tvrdo, ali ne pretvrdo za jesti niti premekano jer bi se u tom slučaju raspala.
Sastojci
- 2 jaja
- 2 žumanjka
- 125 g šećera
- 1 kom vanilin šećera
- 250 ml mlijeka ( 3.3% masti )
- 125 g maslaca
- 700 g brašna za dizana tijesta
- 1 prstohvat sol
- 1 suhi kvasac
- 1 prašak za pecivo
- 1 kom limunova korica
- 100 ml soka od naranče
- 1 kom narančine kore
- šećer u kocki
- rum
- opcionalno: aroma kruškovac i aroma sirnica
Priprema
1. U posudi dobro izmiksaj jaja, žutanjke, šećer, vanilin šećer, koricu limuna, sok i koricu naranče.
2. U smjesu dodaj rum i, po želji, aromu kruškovac i aromu sirnica.
3. Maslac rastopi u mlijeku i pusti da se malo ohladi.
4. Zajedno pomiješaj brašno, kvasac i prašak za pecivo.
5. U brašno dodaj smjesu s jajima i otopljeni maslac, dobro umijesi i ostavi da se tijesto diže sve dok se ne udvostruči.
6. Kada se prvi put digne, spusti ga sa žlicom i pusti da se još jednom digne.
7. Prije stavljanja u peć pogače prerezati škarama u križ, premazati žumanjkom i posuti grubo zdrobljenim šećerom u kocki.
8. Sirince staviti u hladnu pećnicu i temperaturu namjestit na 180°C. Peći oko 20 minuta (nakon što dosegne temperaturu od 180), dok ne dobije zlatnu boju. U tijesto možete prema želji staviti malo ruma, kruškovca, arome sirnice. Recept ima jednu specifičnost - dodatak meštra. Meštro je ekstrakt anisa i koromača u alkoholu.
Vlaška sirnica
Sastojci
- 700 g glatkog brašna
- 300 g oštrog brašna
- 200 g maslaca, slani
- 1 kom svježeg kvasca
- 4 paketića naribane limunove korice ili svježa korica 4 limuna
- 250 ml mlijeka, punomasnog
- 2 kom vanilin šećera
- 250 g šećera
- 4 žumanjka
- 2 jaja
- 1 žličica rakije viljamovke
- 100 ml soka od naranče
Priprema
1. Kvasac zamuti u malo mlijeka, šećera i brašna i ostavite da se diže.
2. U posudi pripremi brašno, a šećer, maslac i sve sastojke kao i kvasac dodaj brašnu. Mijesi rukom ili mikserom (posebnim nastavcima) dok se tijesto ne počne odvajati od posude. Pazi da tijesto ne bude pretvrdo i nikako nemoj pretjerati s rakijom. Arome su bitne, ali i sama kapljica viška rakije od kruške ili ruže bitno može promijeniti okus.
3. Tijesto ostavi na toplom mjestu da se diže oko sat vremena.
4. Kad se digne tijesto, premijesi ga i oblikujte veće kugle po želji ili više manjih. Ako ćeš raditi veće dobit ćeš četiri sirnice.
5. Sirnice stavi na papir za pečenje na plehu i ostavi da se dižu još neko vrijeme. Kada se digne zasijeci u križ, premaži žumanjkom i pospi krupnim šećerom.
6. Peci na 180°Celzijevih stupnjeva oko 40 minuta. Pazi na vrijeme ovisno o pećnici.
Naravno da je od svih pinci, najbolja ona napravljena kod kuće, a kako bi bila naukusnija i mekana isprobaj neki od recepata koje imamo za tebe. Samo trebaš odabrati najdraži i s pripremama za pečenje najsočnije pince možeš početi! Dobar tek!