Lijepi zidovi: 5 savjeta profesionalaca kako rasporediti slike na zidu
- U nekim slučajevima je dobro da su svi okviri iste boje i debljine, ali nije pravilo
- Često se slike slažu tako da im je donji ili gornji rub poravnat
- Pravilan raster ili potpuni kaos - što odgovara kojem prostoru?
Želiš ukrasiti zid originalnim fotografijama i/ili slikama? Sjajna ideja! Međutim, čim pokušaš, vidjet ćeš da to i nije baš tako jednostavno. Vrlo brzo će okviri djelovati neusklađeno, usamljeno ili prenatrpano. Dakle, za početak je najvažnije slike i fotografije, a osobito okvire, uskladiti s izgledom prostorije. Tek tada ih treba objesiti na zid. Kako? Ovako…
1. U nizu
Primjerice, objesite fotografije u jednom nizu. To izgleda smirujuće i gotovo uvijek je OK. Ako fotografije nisu jednake veličine, trebaš prije razmisliti kako stvoriti simetriju.
Mali savjet: prije nego izbušiš rupe na zidu, posloži fotografije ili slike na podu – kako bi se ranije odlučila o redoslijedu slaganja.
2. Vješanje „po rubu“
Ako imaš fotografije različitih veličina, onda je vješanje „po rubu“ lijepa alternativa. Dakle, gornji ili donji rub moraju biti u ravnini, odnosno tvoriti liniju. Najbolje je kao pomoćno sredstvo uzeti libelu (ako je nemaš, možeš se orijentirati prema imaginarnoj liniji najveće fotografije).
Mali savjet: razmak između okvira neka bude jednak kako bi rezultat bio savršen!
3. Fotografije u rasteru
Sa svojim fotografijama možeš kreirati šahovsku ploču. Pri tome sve slike trebaju biti jednake veličine. To je potrebno kako bi se zadržao strogi geometrijski red. I ovdje je jako važno da su razmaci jednaki. Takav način vješanja fotografija osobito je dobar ako ostatak prostorije ima „zaigran“ izgled s puno accessoiresa. Fotografije u rasteru će malo „smiriti taj nemir“, odnosno barem ga neće još pojačati.
4. Simetrični nered
Tvoja četiri zida su jednostavno i minimalistički uređena? Onda je ovakvo vješanje fotografija osobito dobro, jer optički daje života prostoriji. U ovoj varijanti možeš nasumično povješati fotografije – čak ni jednaki razmak između okvira nije nužan.
Međutim, vrijedi sljedeće: određena harmonija s pomoću simetrijskih oblika je važna! Prije stavljanja fotografija na zid smisli imaginarni geometrijski oblik – npr. krug ili kvadrat, pa tako posloži fotografije.
Mali savjet: počni uvijek s najvećim okvirom - kojeg je najbolje objesiti u sredini.
5. Petersburg-vješanje
Takozvano Petersburg-vješanje je zapravo organizirani kaos. Puno fotografija obješeno je vrlo blizu jedno pored druge na zidu. Simetrija nije potrebna – zbog toga je ova varijanta najbolja za jednostavno uređene prostorije.
Mali savjet: pazi da fotografije i okviri budu usklađeni. Vrlo je važno da su u istom stilu – kako ne bi izazvale dodatni nemir.