Kroštula sada ima i Bajadera verziju najpoznatijeg božićnog slatkog kruha na svijetu
- Panettone se tradicionalno u božićno vrijeme jede već stoljećima, najčešće uz vrući kakao ili liker i mnogima je omiljena blagdanska slastica
- Originalno potječe iz Milana, a diljem je svijeta stekao reputaciju najzahtjevnijeg pekarskog proizvoda zbog kompleksne izrade
- Mnogi će reći da je najukusniji hrvatski panettone onaj koji radi Kroštula, a uz uobičajena četiri okusa, ove su godine osmislili i posebnu liniju u suradnji s Krašom - Bajadera panettone
Talijani širom svijeta poznati slatki kruh peku doslovno stoljećima, a još iz 18. datiraju prvi zapisi o njegovoj povezanosti s Božićem kada je iluminist Pietro Verri pisao o njemu nazivajući ga 'pan de ton' ili u prijevodu luksuzni kruh. S prvim godinama dvadesetog stoljeća, dva su milanska pekara počela proizvoditi panettone u velikim količinama i za ostatak Italije, a i danas se Angelo Motta i Gioacchino Alemagna smatraju dežurnim krivcima za njegovu popularnost.
Poznat po svom visokom kupolastom obliku koji duguje tome što se tijesto diže tri puta, tijekom gotovo 20 sati prije pečenja, dajući mu prepoznatljivu laganu teksturu, panettone je do kraja Drugog svjetskog rata bio dovoljno jeftin za svakoga i ubrzo je postao vodeći božićni slatkiš u zemlji, a svoju ljubav prema ovom slatkom kruhu koji se tradicionalno uživa u božićno vrijeme uz vrući kakao ili liker lombardski su imigranti proširili diljem svijeta.
Kako je popularan posvuda, mnogima je omiljen i u našim krajevima, a puno je onih koji tvrde kako je bez premca najukusniji i najfiniji onaj koji već godinama peče obiteljska pakoštanska pekarnica Kroštula koja je ove godine u ponudu uvela i posebnu liniju u suradnji s Krašom - Bajadera panettone za koji garantiraju da se u njega zaljubljuje na prvi zagriz. Uz njega, tu je i čokoladni panettone, panettone s kandiranim voćem, panettone pistacchio višnja i panettone mandarina bijela čokolada.
Karlo Vulin, prehrambeni tehnolog i kreator Kroštule otkrio je zašto je panettone najzahtjevniji pekarski proizvod na svijetu: "Najteži je proizvod za proizvodnju u pekarstvu iz više razloga. Jedan je zbog procesa proizvodnje koji traje četiri dana. U tom procesu proizvod prirodno fermentira s prirodnim kvascima. To mu daje razinu kompleksnosti zbog toga što svaki stupanj promjene temperature u zraku može jako utjecati na fermentaciju. Kroz četiri dana svi parametri moraju biti savršeno posloženi. S duge strane zbog samog sastava gdje na jednoj kili tijesta ima više maslaca i šećera nego brašna. Cijela procedura razvoja tijesta mora biti savršena, jer u protivnom se tijesto raspadne i dobivamo smjesu kao za palačinke! Edukacija za njega je izuzetno zahtjevna. Ja sam je prošao u Italiji, no to je bila samo početna točka. Dalje sam se usavršavao sam, čitao knjige te napravio više od 20 tisuća proba. Zakačili smo se na Panettone jer je najteži proizvod. Vidjeli smo da to može biti prilika da pokažemo naše umijeće kako vladamo s fermentacijom i razvojima tijesta. To je ispalo super i za naše ostale proizvode. Kad smo naučili voditi prirodnu fermentaciju na tako kompliciranom proizvodu, ostali su nam kruhovi tada postali dosta jednostavniji. Ovaj naš je pravi zanatski panettone, radi se isključivo s prirodnim kvascem i fermentacijom!"
Osnovne materijale poput brašna, kandiranog voća, pistacio paste i žumanjaka Kroštula nabavlja iz Italije, maslac koji koriste je hrvatski, mandarine su iz neretvanske doline iz OPG-a Damić, a vanilija je madagaskarska kao najbolji i najekskluzivniji oblik vanilije na svijetu. Cijena svakog Kroštulinog panettonea je 190 kuna, a kupiti ga se može u Hrvatskoj, Sloveniji i Austriji na jednom od mnogih prodajnih mjesta.