Blistava i mirisna cijela kuća uz samo nekoliko sastojaka iz tvoje kuhinje

Kola, maslinovo ulje i sol samo su neki od sastojaka koji će ti pomoći da tvoj dom bude blistavo čist i mirisan. Uz ove savjete iskoristi njihov maksimum
Vidi originalni članak

Malo je ljudi koji su baš ludi za čišćenjem kuće, ali to je jednostavno aktivnost koju ne možemo izbjeći. Većini nas nije teško uzeti krpu u ruke, ali problem je u kemikalijama za kojima moramo posegnuti ako želimo biti sigurne da nam je kuća čista i dezinficirana. Nažalost, sredstva za čišćenje često imaju jake mirise koji nisu uvijek ugodni, a ako nemaš rukavice pri ruci riskiraš i oštećenje kože. Zato smo pronašli nekoliko odličnih savjeta za jeftinije i jednostavnije čišćenje kuće uz pomoć sastojaka koje vjerojatno stalno imaš pri ruci.

Riješi se neugodnih mirisa
Što imaju zajedničko čišćenje kuhinje, kupaonice, pranje veša i pribora za jelo? Sve se to može očistiti uz pomoć sode bikarbone koja zbog svojih sastojaka učinkovito čisti mrlje i neutralizira neugodne mirise.
Svakome od nas se može dogoditi trenutak nepažnje u kuhinji i da nam jelo zagori. Šteta hrane, a i za pranje lonca ćeš morati odvojiti jako puno vremena. Uzmi malo sode bikarbone i stavi je na dno lonca te prelij kipućom vodom i ostavi preko noći da djeluje. Ujutro će sva prljavština skliznuti s lonca.
Sodom bikarbonom i vodom možeš temeljito očistiti i pribor za jelo do blistavog sjaja, a ako u sodu dodaš ocat, dobivaš odlično sredstvo i za čišćenje pećnice.
Umjesto da hladnjak čistiš jakim kemijskim sredstvima, uzmi malo sode i vlažnu krpicu i prebriši police, a potom uzmi čistu krpicu, namoči je i prijeđi preko svih površina još jednom. Hladnjak će ti biti bez mirisa i blistav kao i prvog dana kad si ga kupila. Ovaj trik nije ograničen samo na hladnjak, već i na sve druge kuhinjske površine.
Soda je tvoj najbolji prijatelj i u kupaonici. Četku za kosu operi u smjesi sode i vode, a umjesto cijele doze deterdženta za rublje koristi pola praška, pola sode pri pranju bijelog rublja. To će tvojoj odjeći dati posebnu bjelinu, jer soda izbjeljuje.

Malo limuna za čaj, malo za dezinfekciju kuhinje
Limun, izvor C vitamina i glavni dodatak zimskom čaju, ima antibakterijsko djelovanje i može pomoći u čišćenju odvoda i sprječavanju neugodnih mirisa. Primjerice, ako želiš osvježiti svoju mikrovalnu pećnicu, nareži limun na tanke kriške, stavi u zdjelicu koju smiješ zagrijavati u mikrovalnoj i prelij to vrućom vodom. Zdjelicu potom zagrijavaj u mikrovalnoj oko dvije minute na najjačoj temperaturi. To će ukloniti sve mirise i bakterije, omekšati skorene ostatke hrane i uvelike pomoći pri čišćenju.
Kuhinjska daska puna je bakterija, a za njezinu dezinfekciju možeš se poslužiti limunom. Pola limuna iscijedi po površini daske i ostavi da se upije desetak minuta, a potom dasku protrljaj drugom polovinom limuna i isperi. Ovo vrijedi i za drvene i za plastične daske.
Pomoću limuna možeš oprati i prozore, samo iscijedi četiri žlice limunovog soka i pomiješaj to s pola litre vode. Ulij tekućinu u bočicu sa špricom, nanesi na stakla i ispoliraj papirnatim ručnikom ili starim novinama. Osim prozora, tom smjesom možeš riješiti i ostatke sapuna u kupaonici, a ako limunu dodaš sol, sodu bikarbonu, ocat i vodu, tu smjesu možeš uliti u odvod kako bi ti se očistile cijevi i spriječili neugodni mirisi.

Ocat i Coca Cola kao glavni neprijatelji kamenca
Sastojak za koji su već naše bake govorile da je apsolutni hit u borbi protiv kamenaca sigurno imaš kod kuće. Ocat samo ostavi da djeluje na površini na kojoj ima kamenca, i bez ribanja, isperi. Tragove kamenca s glave tuša skinut ćeš tako da ju umotaš u krpu namočenu u ocat i ostaviš dvadesetak minuta, a potom ispereš. U WC školjku ulij razrijeđeni alkoholni ocat i ostavi preko noći. Ujutro iščetkaj školjku i pusti vodu. Tako ćeš maknuti kamenac i vratiti joj sjaj.
Osim u sudoperu i kupaonici, ocat ti može pomoći i u uklanjanju kamenca iz kuhala za vodu. U kuhalo samo stavi malo octa i vode, i to prokuhaj, a potom kuhalo isperi običnom vodom.
Uz kamenac, ocat odlično rješava i problem hrđe na metalnim predmetima, kao što su čavli, matice, i slično. Hrđavi predmet potopi u posudu u kojoj je kipući ocat i ostavi da kratko djeluje, te potom dobro isperi običnom vodom.
Za jako zapuštenu WC školjku, možeš posegnuti i za kolom. Dvije litre kole ulij u školjku i ostavi da djeluje pa isperi. Osim kamenca, kola skida hrđu, a pomaže i u poliranju lonaca i pranju kuhinjskih pločica. Samo namoči predmet koji želiš očistiti u kolu, ostavi da odstoji i isperi, te po potrebi ispoliraj.

Još nekoliko dodatnih savjeta...
Kuhinjska sol jedan je od najjeftinijih sastojaka koje možeš upotrijebiti za čišćenje, a dokazano pomaže. Primjerice, pećnicu, dok je još topla, poprskaj vodom i dodaj sol, kad se pećnica skroz ohladi krpom prebriši mrlje. Pomoću soli i vode možeš ukloniti i fleke na vunenom tepihu. Samo istresi sol na mrlju, pošpricaj s malo vode, ostavi pola sata da se osuši a potom usisaj tepih.
Kupaonicu, kuhinju i stakla smo riješili, vrijeme je da se pozabaviš drvenim i kožnim namještajem, te parketima. Ovdje u pomoć priskače maslinovo ulje. Stavi nekoliko kapi ulja na pamučnu krpu i ispoliraj namještaj. Osim što će se sjajiti, ovim ćeš postupkom svoj namještaj zaštititi, i to bez teških mirisa.
Za još bolji miris svježine u kući u sva ova home made sredstva za čišćenje ubaci nekoliko kapi nekog osvježavajućeg eteričnog ulja. Možeš biti sigurna da će ti kuća odlično mirisati i pritom biti čista.

Posjeti Miss7.24sata.hr