9 starinskih imena spremnih da uđu u modu
Više ni jedno nam ime nije strano, zbogom nekad sveprisutnim Marijama i Nadama, danas se nose imena iz cijelog svijeta, ma kako neobična bila. No, drugi i ništa manje zastupljen trend je izvlačenje starih imena iz zaborava. Nakon što smo se već malo zasitili Dore i Lucije, evo još nekih imena naših baka i prabaka koja imaju veliki potencijal!
1. Ada/Adela
Ada je skraćeno od Adela ili Adelaida a svo troje znači plemenita, uzvišena. No Adu pronalazimo i kao germansku verziju biblijske Adah dok n afričkom kwa jeziku znači "prvorođena žena".
2. Elza
Nastala je kao skraćenica nekad vrlo čestog imena Elizabeta, no sada funkcionira kao samostalno ime.
3. Flora
Korijen je u latinskoj riječi floris što znači cvijet i rođeno je u starorimskoj mitologiji gdje ga je nosila božica cvijeća i proljeća. Naša inačica Cvijeta ili Cvita jedno je od starinskih imena koje je posljednjih godina sve popularnije.
4. Ruta
Etimologija ovog imena nije sigurna, no uglavnom se vjeruje da dolazi od hebrejskog rūth, moguće skraćenice od rē'ūth (prijatelj, drug). Ime je rođeno u Bibliji, bilo je to ime mlade žene iz Moaba vrlo odane svojoj svekrvi. O tome govori Knjiga o Ruti.
5. Kora
Nastala od grčke Korē koja na tom jeziku znači djevojka, djeva, ali i djevica. U starorimskoj mitologiji Kora je bio nadimak Proserpine, a u grčkoj Persefone, prelijepe kraljice Hada.
6. Lujza
Ženski oblik imena Louis/Luj ("slavan u ratu") što je oblik germanskog imena Hluodowig (Ludovik), a spoj je dviju riječi, hluod - slavan i wīg - rat. .
7. Vera/Vjera
Ovo ime nastalo je krajem 19. stoljeća. U hrvatskom ali i nekin drugim slavenskim jezicima znači vjeru, no preklapa se i s latinskim značenjem gdje vera znači istinu. Uglavnom se vjeruje da je u ovom potonjem pravi korijen imena Vera.
8. Eta
Evo nas u hinduističkoj Indiji gdje Eta znači "ona koja sjaji". Drugo tumačenje je da ovo ime znači "božji dar", a to je i 7. slovo grčkog alfabeta.
9. Ida
Germanskog porijekla nastala je od riječi posao, rad. Ime su u Englesku donijeli Normani u 14. stoljeću, no brzo je izumrlo da bi tek u 19. stoljeću ponovno oživjelo, postalo popularno i proširilo se Europom.