Koju šminku možemo koristiti nakon isteka roka trajanja, a koju ne? Evo kakva su pravila

Instagram @nlondors Foto: Instagram @nlondors
Vidi originalni članak
  • Svi mi, u svojoj makeup torbici, imamo barem jedan proizvod za koji znamo da mu rok ističe uskoro ili je već istekao, ali ga i dalje nastavljamo koristiti 
  • To ponekad može biti bezazleno i ne ostaviti nikakve posljedice, a ponekad šminka kojoj je istekao rok trajanja može izazvati brojne probleme
  • Sve ovisi o puno različitih čimbenika, a koji su to, saznaj u nastavku 
  • Pročitaj također: Smijemo li koristiti SPF koji smo otvorili prošlog ljeta? Evo kada je to okej, a kada baš i nije

Iako rok trajanja na svim proizvodima, pa tako i na makeupu, ima svoje značenje i nije označen 'tek toliko', ipak se ponekad dogodi da određene makeup proizvode nastavimo koristiti dobrano nakon što im je istekao službeni rok trajanja. Razlog tomu jednostavno može biti zaboravnost ili pak objašnjenje da nam proizvod još uvijek djeluje sasvim ok i da ne osjećamo potrebu za mijenjanjem. To ponekad može biti bezazleno i ne ostaviti nikakve posljedice, ali i itekako izazvati probleme. Stoga se često pitamo - je li šminka kojoj je istekao rok trajanja uopće sigurna za korištenje? 

Za početak, potrebno je naglasiti kako svaki makeup proizvod ima drugačiji rok trajanja, koji se računa od otvaranja proizvoda, a koji prvenstveno ovisi o njegovoj teksturi. Na primjer, rok trajanja maskare je šest mjeseci, tekućeg pudera 12, mat sjenila 24 ili 36 mjeseci i tako dalje. Tekstura je, kod korištenja šminke nakon isteka roka, jedan od najvažnijih faktora jer tekući i kremasti proizvodi nisu jednako stabilni kao oni u prahu poput sjenila, rumenila ili bronzera i time se njihova svojstva puno brže gube. Također, s obzirom na to da svi ovi proizvodi dolaze u kontakt s našim licem, rukama i četkicama, na njima se s vremenom nakuplja sve više bakterija i prašine zbog čega, iako možda još uvijek djeluju 'dobro', nisu prikladni za upotrebu. 

Tekući puder kojemu je istekao rok trajanja

Kao što smo već rekli, tekući proizvodi nisu jako stabilni pa vrijeme nakon otvaranja na njih ima priličan utjecaj. Prvi znakovi da tekući proizvod, odnosno puder više nije prikladan za korištenje nakon isteka službenog roka su razdvajanje ulja ili vode od pigmenta, neugodan miris, grudice i slično. Korištenje takvog tekućeg pudera može dovesti do značajnog nakupljanja bakterija i prljavštine te naposljetku začepljenja pora i pojave akni. 

Ruž kojemu je istekao rok trajanja

Ruževi dolaze u kremastim ili tekućim teksturama tako da je njihova dugotrajnost otprilike onakva kakva je i označena na njihovom pakiranju - između jedne i dvije godine. S obzirom na to da ovaj proizvod nanosimo na usne koje su najpodložnije utjecaju bakterija i drugih mikroba, ruževi koje koristimo jako dugo i nakon isteka roka, mogu dovesti do značajnog isušivanja usana, pojave infekcija i slično. 

Rumenilo i sjenila kojima je istekao rok trajanja

Rumenilo i sjenila i drugi proizvodi koji dolaze u obliku kompaktnog praha imaju prilično dug životni vijek bez obzira na službeni rok trajanja koji je, u većini slučajeva, između jedne i tri godine. Suhe površine nisu povoljno tlo za razvoj bakterija i drugih mikroorganizama tako da, ako ove proizvode držimo na suhom i tamnom mjestu, možemo ih, bez straha koristiti i do pet godina. 

Maskara kojoj je istekao rok trajanja

S obzirom na to da maskaru nanosimo na oči koje su posebno osjetljive, njen je rok trajanja posebno potrebno poštovati kako bi izbjegli nakupljanje bakterija na četkici i pojavu raznih upala. Također, maskare su poznate po tome da se prilično brzo suše pa korištenje maskare od čijeg je isteka roka prošla značajna količina vremena, može uzrokovati stvaranje grudica, može se trusiti nakon nanošenja na trepavice i općenito ne izgledati dobro. 

Posjeti Miss7.24sata.hr