Prvi dizajnerski second hand Nika je odlučila otvoriti nakon što je godinama bila personal shopper: Što kaže o Lageru?
- Nika Bijelić već cijelo desetljeće radi kao personal shopper, a sada je odlučila otvoriti Lager, prvi dizajnerski second hand s najluksuznijim brendovima
- Iako oduvijek Zagreb smatra svojim domom, vrata Lagera odlučila je otvoriti u Splitu u kojeg se preselila zbog ljubavi, i koji ju je od prvog dana osvojio svojim 'pomalo' lifestyleom
- A evo i kako je točno zamislila koncept Lagera, što nas u njemu sve očekuje te kako i sami možemo prodati dizajnerske komade koje više ne nosimo
Nedavno sam se s prijateljem našla u raspravi o mijenama društva, o tehnološkom napretku koji zahvaljujući umjetnoj inteligenciji galopira u smjeru za koji ni sami još uvijek nismo sigurni kakve će konture poprimiti i neminovnom strahu koji u gotovo svakome od nas izaziva u većoj ili manjoj mjeri. Nakon što smo se oboje složili da bismo nekako radije zaglavili u nekim minulim, no budućim vremenima, rekao mi je da se ionako nepotrebno brinem jer pod ovim našim djelićem neba, i sve pozitivno i sve negativno ionako uvijek kasni.
Iste te riječi prve su mi pale na pamet kada mi je Nika Bijelić krenula pričati o Lageru, prvom dizajnerskom second handu s najluksuznijim brendovima koji je odlučila otvoriti nakon što je tijekom posljednjeg desetljeća bila modni insider i posljednjih nekoliko godina radila kao personal shopper. “Kod nas je dizajnerski second hand kad sam se ja počela njime baviti prije skoro desetak godina još nekako bio tabu, dok je vani već bio u ozbiljnom uzletu, pa sam htjela na tome raditi”, priznaje mi Nika svoje motive, dodajući kako je nakon dugo promišljanja svoju viziju odlučila pretočiti u stvarnost u Splitu.
Iako otvaranje Lagera u Splitu prije svega ima veze s njezinim preseljenjem u Split, vidi, kaže, mnogo prednosti za otvaranje prve adrese baš ovdje. “Prije malo manje od tri godine kad sam se vratila živjeti u Hrvatsku, imala sam dugoročni plan otvaranja stalne adrese, ali u svoje vrijeme. S povratkom u Zagreb nije se puno promijenilo na mom business polju, nastavila sam raditi personal shopping, ali sam i organizirala nekoliko pop up formata kako bih klijenticama osigurala kako mjesto na kojemu mogu prodati stvari koje više ne nose, tako i mjesto na kojem mogu kupiti dizajnerski second hand”, priznaje Nika, rođena Šibenčanka koju je život u Splitu šarmirao od prvog trena. “U Šibeniku sam živjela do sedmog razreda osnovne škole, ali uvijek sam smatrala Zagreb svojim domom, tako da mi dalmatinski lifestyle nije došao kao nepoznanica. Kad smo sretni i posloženi u glavi, svugdje nam može biti lijepo, a ja sam se u Split preselila zbog ljubavi, koja se dogodila totalno neplanski i u trenutku kad sam počela razmišljati o preseljenju na Bali. Život u Splitu je ležerniji nego onaj u Zagrebu, a s obzirom na broj sunčanih dana, rekla bih da su i ljudi vedriji”, kaže.
U Hrvatsku se vratila živjeti pred kraj drugog vala covida, ne mogavši više podnijeti život u Njemačkoj, sa svim mogućim restrikcijama i nemogućnosti življenja normalnog života koji se, u Hrvatskoj, na ovaj ili onaj način ipak odvijao. “Što je Split za Hrvatsku što se tiče 'pomalo' lifestylea, to je Hrvatska za Europu, i moram priznati da mi je sve više i više nedostajao taj mindset što sam duže živjela vani, iako mi ovdje nedostaje da se stvari dogode u dogovorenom vremenu”, iskrena je.
“Moram reći da sam cijeli svoj odrasli život iskrojila (ili se tako jednostavno posložilo) da dosta putujem, što zbog prirode posla, što iz gušta i toga što mi treba 'input' novog grada/države ili gradova u koje se rado vraćam, pa nisam u kontinuitetu predugo nigdje. Jedino pred kraj života svog psa nisam išla nigdje van Zagreba, da nam naši veterinari budu blizu. Imam i sreću i privilegiju da mi zaručnik, koji se inače bavi brodogradnjom, dijelom za privatne investitore, te uskoro pokreće svoj brand luksuznih katamarana i tendera, također poslom dosta putuje, pa uvijek nastojimo iskombinirati ugodno s korisnim.”
A kako je točno zamislila koncept Lagera i što nas u njemu sve očekuje? Lager concept store je, kaže, zamišljen kao polivalentan, s dva osnovna koncepta. “Prvi koncept je prodaja dizajnerskog second handa mojih klijentica i suradnika, od brandova kao što su oni najluksuzniji i koje nemamo priliku kupiti u Hrvatskoj, poput Hermesa ili Chanela, do luxury brandova koje kupujemo na internetu i na putovanjima po mono i multi brand storeovima. Svatko će moći prodati dizajnerske stvari koje više ne nosi/ne treba ili koje su impulzivno kupljene. Gošće dosadašnjih Lager pop up-ova znaju koliko se torbi, cipela i odjeće prodavalo s originalnom etiketom i po kojim cijenama, a za one koji se s ovakvim konceptom po prvi puta susreću, procedura je objašnjena u reelu na mom profilu gdje sam objasnila koje brandove prihvaćam, koju odjeću, kakve cipele (naravno, trenutno za nadolazeću sezonu), a prikup stvari bit će moguć i u Zagrebu, što je vrlo bitno napomenuti za sve moje klijentice koje su shoppingirale i čije sam stvari prodavala na dosadašnjim eventima u Zagrebu. Jednom kada mi se stvari predaju, one ostaju sa mnom tj. u Lageru vremenski period koji smo u primopredajnom dokumentu ranije definirali, ili do njihove prodaje. Cijene određujemo klijenti i ja zajedno, ali moraju imati smisla i biti vođene tržišnom vrijednosti takvih komada koji su ranije prodani, a sva komunikacija oko prodaje ide jedino preko maila personal.shopper.nika@gmail.
O ovom drugom dijelu s novim stvarima još ne bih htjela previše otkrivati, ali evo reći ću po prvi puta 'naglas' da regionalna zvijezda - Moms Pants dolazi u Split. Bit će tu još različitih stvari koje nisu nužno (samo) vezane uz modu, već uz dizajn i lifestyle općenito. Tražila sam prostor sa zaručnikom dobrih pola godine i bilo nam je jako bitno pronaći prostrani prostor koji nije samo butik/store, već ima i dio koji može funkcionirati zasebno, kao lounge room, odnosno velika garderoba u kojoj se može neometano popiti čašu šampanjca ili dobru kavu, samostalno ili u društvu. Dugoročno želim da je to prostor u kojem se mogu odvijati eventi različitih tipova i izložbe i u kojemu mogu ugostiti veće i manje dizajnere iz svih polja dizajna u pop up formatu”, priča mi, priznajući da je Lager trenutačno u fazi renovacije i da otvaranje očekuju početkom ljeta. Kako će biti uređen? “Neka to ostane iznenađenje!”, kaže.
Budući da mnogi koji priželjkuju luksuzne komade prilikom kupnje strahuju jesu li u pitanju originali, zanimalo me i hoće li komadi koji idu u prodaju prolaziti kakve provjere autentičnosti te kako će kupci moći biti sigurni da kupuju pravu stvar. “Sve ponuđene torbe prolaze proces autentikacije, kao što je do sad prošlo više stotina torba koje sam imala priliku prodati. Uvijek kažem klijenticama da, ukoliko dvoje oko autentičnosti, torbu daju na pregled nekoj od relevantnih kompanija po svom izboru, a ukoliko nešto ne bude procijenjeno kao original, taj čas vraćam novac. U ovoj branši sam, kao što sam rekla, skoro 10 godina i vjerujte mi da se ne bih toliko zadržala da ovom elementu nisam toliko posvećena.”
Postoje li želja i ambicija da se Lager otvori i u Zagrebu? Apsolutno, kaže Nika, priznajući da se ne bi upuštala u taj korak dok nije sto posto uhodala Split i dok nije sigurna da može potrebnu količinu vremena provesti posvećena Zagrebu. U planu je i da Lager ima webshop, no to će, kaže, biti korak za nakon ljetne sezone. A do tada će maksimalan broj stvari, ali i sve novosti, biti objavljivane na Instagramu!