Dizajnerski nakit nadahnut elegancijom i punkom
"Stvaralaštvo je neka vrsta procesa, možda čak igre, kojoj dajemo smisao spajanjem različitih, zamišljenih oblika u jedan, koji je definiran", objasnio je svoju viziju Nenad Roban.
Završio je Školu za primijenjenu umjetnost, odsjek metala, nakon koje počinje istraživati različite umjetničke medije, ali i fenomen ljudskog tijela. 1973. kreće na studij i to na Kraljevsku akademiju lijepih umjetnosti u Antwerpenu gdje ujedno 1990. završava i postdiplomski studij.
"Belgija je u to vrijeme bila vrlo zanimljiva zemlja o kojoj gotovo ništa nisam znao. Za razliku od Londona ili Amsterdama, Antwerpen je bio egzistencijalno prihvatljiviji. Imao je izuzetno zanimljivu umjetničku scenu i nalazi se na raskrižju između Amsterdama, Parisa, Londona, Kölna i Düsseldorfa pa je ta pozicija pružala dodatnu mogućnost praćenja tadašnjih umjetničkih događaja", objašnjava Nenad Roban.
Punk, geometrijske apstrakcije i suvremena arhitektura
"Taj pristup zadržavanja umjetničke autonomije se pokazao vrlo uspješan, čak i na području mode koja je po svome karakteru komercijalna. Modu mojih kolga sa studija (Margiela, Van Noten, Van Beierndonck, Demeeulmeester, Bikkembergs, znači Antwerpenske šestorke) poštujem zbog umjetničkih detalja koji uvijek prate njihov rad", komentirao je Nenad.
Hladan i topao, oštar i delikatan...
Pretežito svi ukrasni predmeti koje umjetnik izrađuje su nosivi. Njegove ogrlice, broševi, prstenje i narukvice posebna su priča, komadi koji prkose svim modnim trendovima i nameću se svojim stilom koji je u isto vrijeme grub i oštar, topao i delikatan. Po cijeni od 300 do 7000 kn Nenadove radove možete kupiti u Otvorenom atelieru Roban, u trgovini I-Gle i u muzejskim dućanima MSU i MUO u Zagrebu. U Beču su predstavljeni u galeriji za suvremeni nakit V&V.
Koje probleme susreću hrvatski slobodni umjetnici?
U nastavku Nenad objašnjava kako je u Hrvatskoj, poput svakog slobodnog umjetnika, imao teške trenutke. Bilo je potrebno etablirati umjetnički nakit kao istovrijedan drugim umjetničkim medijima. Dok je ta borba u Europi odavno završila, kod nas je, nažalost, još uvijek u tijeku. Danas se Nenad trudi situaciju promijeniti uz potporu izuzetno talentiranih studentica i studenata s riječke Akademije primijenjenih umjetnosti. Trenutno umjetnik priprema skulpturu u Delnicama te izrađuje nekoliko ogrlica koje će posvetiti nekim umjetnicima s kojima dijelim isto duhovno ozračje. U planu je i organizacija izložbe nakita iz raznih privatnih zbirki koji do sad nikad nije bio izlagan. Unatoč brojnim projektima i uspješnoj i bogatoj karijeri Nenadu je sama izrada nakita i zadovoljstvo kupca i dalje na prvom mjestu.
U galeriji detaljnije pogledajte nakit...