Zimski ugođaj uz kamine

Saffretti
Razigrana vatra i toplina kamina rijetko koga ostavljaju ravnodušnim. Stoga su kamini jedan od neizostavnih elemenata interijera u kojima se jasno želi naglasiti udobnost, intima i toplina doma.
Vidi originalni članak

Razvoj kamina je započeo u 14. st., iako je otvoreno ložište postojalo i ranije te predstavljalo centralni dio kuće. Tijekom stoljeća kamin je doživio mnogobrojne preobrazbe, dekorativne i tehničke, koje su pratile stilska razdoblja. Sve do danas možemo susreti različite stilove u oblikovanju kamina, od modernih, u čistim geometrijskim linijama do onih koji i dalje prate smjernice velikih povijesnih razdoblja. Odabir kamina ovisit će prije svega o stilu uređenja vašeg doma, koji će, bilo da je moderan, klasičan, rustikalni ili stilski, biti naglasak i nadopuna već postojećem ugođaju prostora.

Vrste kamina i uklapanje u prostor

Uz klasičnu varijantu otvorenih kamina na drva, sve su popularniji zatvoreni električni i plinski kamini s ložištima iza stakla. Iako takve varijante ne mogu pružiti prirodnu ljepotu pucketanja drva i njegova mirisa, zahvalni su za održavanje. Ne mora ih se svakodnevno ložiti i čistiti, imaju regulatore topline, a može ih se po potrebi i lako seliti. Elegantnih ravnih linija, dobro će se uklopiti u sve suvremeno uređene prostore, kao i u one uređene balansiranjem različitih stilova, a uz grijanje, pružit će i originalan estetski užitak. Neki fasadni električni kamini i kamini na etanol mogu i bez isijavanja topline pružiti efekt plamena, čineći ih primamljivim i zanimljivim dekorom prostora u dugim zimskim mjesecima.

Zidni kamini koje također nije potrebno ložiti i koji se, s obzirom na to da njihov položaj ne diktira dimnjak, mogu smjestiti bilo gdje u prostoru, uspješno spajaju staro i novo – suvremeni dizajn i materijale (staklo, aluminij) u kombinaciji s razigranom vatricom koja sugerira tradicionalno mjesto za opuštanje i odmor, idealno su rješenje za sve stanove, kuće, ali i poslovne prostore, poput restorana, kafića i klubova.

Za minimalistički uređene prostore predlažem nove generacije kamina na biogoriva. Predstavljaju odlično rješenje za sve one čiji stambeni prostori nemaju dimnjake i mogućnost ugradnje klasičnih kamina. Predlažem staklene kamine ravnih linija, a posebno će se dobrim rješenjem pokazati ugradnja kamina s dvije staklene stijene u pregradne zidove,čime se omogućuje uživanje u istom kaminu u dvije prostorije.

Oko zidnih kamina jednostavnih linija ne savjetujem postavljanje nikakvih dodatnih dekorativnih predmeta poput slika, postera ili fotografija, jer će ga u tom slučaju nepotrebno vizualno 'zagušiti'. Ako želite da se u prostoru linija kamina posebno ističe, tada predlažem da njegovo staklo ili okvir budu tamnijih ili svjetlijih tonova od zadane boje zida, dok će kamini ujednačenog kolorita sa zidom primarno plijeniti pažnju kada su upaljeni.

U velikim prostorima uređenima u klasičnom stilu, dobro će se uklopiti kamini čiji su vanjski okviri (nadgradnja) od izrezbarenog drva, a za dodatno unošenje daška luksuza i elegancije sugeriramo bijeli kamen ili mramor. Uz takav kamin pristaje udoban sjedeći namještaj poput sofe ili fotelje od toplog tekstila.

Kamin postaje centralno mjesto okupljanja, osobito u hladnim jesenskim i zimskim danima kada se više vremena provodi kod kuće u obiteljskom okruženju. Romantično i toplo ozračje, koje širi oko sebe, ugodno je svakom pojedincu te stoga požurite ukoliko još niste ugradili kamin i uživajte ove zime u njegovim čarima.

Prijedlozi za dekoraciju

Ako imate otvoren kamin, a niste raspoloženi paliti vatru i potom čistiti pepeo, vrlo efektnim će se pokazati ako u njega stavite tanjur s više upaljenih svijeća nešto većih dimenzija. Izgled klasičnih kamina uvijek se može 'osvježiti' na način da se njegovi vanjski rubovi obuku u nove, zanimljive keramičke pločice, dekorativni kamen ili ciglu.

Ako je riječ o kaminima na drva, svakako pokušajte stilski uskladiti pripadajuća nužna 'pomagala' u vidu žarača, košare za cjepanice, posude za pepeo,metlice… s linijama kamina. Veličinu vašeg kamina uskladite s veličinom prostorije – veliki kamini u manjim prostorijama mogu u potpunosti vizualno 'zavladati' prostorom, stoga za manje prostorije savjetujemo i kamine manjih dimenzija.

Posjeti Miss7.24sata.hr