"Zgrabio me u uredu i poljubio u usta. Sad se pravi da se ništa nije dogodilo"
- Kao društvo seksualno uznemiravanje često shvaćamo kao nešto normalno pa ga onda ni ne osuđujemo te podcjenjujemo njegove posljedice
- Puno o tome govore i statistički podaci - koliko posto žena smatra da je doživjelo seksualno uznemiravanje naspram toga koliko muškaraca vjeruje da je posrijedi seksualno uznemiravanje
- NIKAD VIŠE ime je velike kampanje koju pokreće miss7 u suradnji s Nanom Nadarević. Cilj je podizanje svijesti o važnosti borbe protiv seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja žena. miss7 se bori rječju, a ovaj tekst je naš doprinos...
Seksualno uznemiravanje kao društvo često podcjenjujemo. Niti ga ne prepoznajemo uvijek, a još manje osuđujemo jer ne vidimo veliko zlo u primjerdbama, nerijetko vulgarnima koje muškarci imaju o našem izgledu ("S ovakvim tijelom, ne morate se zamarati s učenjem"), pošalicama na temu seksa ("Blistate, kolegice, mora da je noćas bilo uzbudljivo!"), neprimjerenim dodirima - ruka ovlaš stavljena na rame, oko struka... kao i neprimjerenim ponudama ("O ovome bismo mogli bolje razgovarati na večeri nego u uredu", "Možete navratiti k meni po te dokumente").
Muškarci misle da nam tako laskaju
Muškarci često ni ne misle da time rade nešto krivo, čak smatraju to komplimentim, nečime što bi ženi trebalo laskati. U duhu toga, muškarci podcjenjuju i koliko su žene globalno izložene seksualnom uznemiravanju, pokazalo je istraživanje provedeno u 12 europskih zemalja i SAD-u.
Što je nama uznemiravanje, a što njima
U Ipsosovom istraživanju sudjelovali su kako muškarci tako i žene - prema izjavama žena izračunato je koliko ih je (u postocima) doživjelo seksualno uznemiravanje dok su muški odgovori pokazali što muškarci vjeruju, koliko ih je doista doživjelo uznemiravanje. Raskorak u brojkama je ogroman, a najveći je bio u Danskoj, Nizozemskoj i Francuskoj. Realnost i opće mišljenje uvelike se razmimoilaze. 80% žena starijih od 15 godina u Danskoj doživjelo je seksualno uznemiravanje dok Danci misle da ga je doživjelo samo njih 31%. 75% Francuskinja kaže da su seksualno uznemiravane (nasuprot 41% koliko misle Francuzi). U Nizozemskoj omjer je 73% naspram 38%.
Kritična masa muškaraca
Istraživanje je provedeno godinu dana nakon začetka #MeToo kampanje koja je nedavno dobila svoj epilog sudskom presudom producentu Harveyu Weinsteinu i pokazuje da kao društvo imamo veliki problem s tim da ženama vjerujemo i shvaćamo ih ozbiljno. Mnogima koje skupe hrabrosti da progovore o problemu vrlo se teško nositi sa svime jer im se još uvijek ne vjeruje. Treba se stvoriti i kritična masa muškaraca koji bi ovakvi ponašanje prema ženama shvatili ozbiljno i osudili da bi se nešto promijenilo.
Kad i žene misle da je to normalno...
Ponašanje koje definitivno potpada pod definiciju seksualnog uznemiravanja, pa čak i neke oblike seksualnog zlostavljanja mnogi prihvaćaju kao nešto normalno. Među njima i same žene, umanjujući tako problematičnost situacije koju često ne mogu riješiti. Od 89% žena iz uslužnih djelatnosti koje su doživjele seksualno uznemiravanje, 60% će o tome šuteti jer znaju da ih neće shvatiti ozbiljno ako se požale. Pola žena je uznemiravano u svom radnom okruženju, no samo će 1 od 5 to prijaviti.
Društvena svijest o seksualnom uznemiravanju vrlo je niska. Iako stvari unutar posljednje dvije godine kreću nabolje, imamo jako dugu povijest neprepoznavanja istog. Zato o seksualnom uznemiravanju moramo govoriti otvoreno i glasno.