Yarn bombing – pletivom do ljepšeg grada
Ako ste se ikada zapitali zašto su u vašem gradu kante za smeće uvijek tako ružne, a stupovi u dosadnoj sivoj boji – niste jedini. Upravo sterilnost vlastitog okruženja i gradsko sivilo motivirali su Magdu Sayeg da svoju okolicu obuče ni više ni manje nego u pletivo.
Yarn bombing se smatra podvrstom graffiti subkulture, ali ono po čemu se razlikuje je društvena prihvatljivost. Kako pletivo ne uništava javno vlasništvo, smatra se dekorativnom tehnikom uljepšavanja javnih gradskih površina, a pošto skupine obuhvaćaju uglavnom žene svih godina i zanimanja većina gerila pletilje doživljava s pozitivne strane.
Većina pletilja svoj hobi opisuje kao misiju uljepšavanja i doslovnog grijanja hladnog urbanizma, ali sve s dozom humora. U SAD-u nije neobično da preko noći Abraham Lincoln, George Washington ili koji drugi junak božićno jutro dočeka s čarapicama na nogama i kapicom na glavi, dok sirene rimskih fontana ponekad dobiju gornji dio kupaćeg kostima ili čak i cijelu haljinu.
U hrvatskoj je gerila pletenje još uvijek u svojim povojima. Radionice i tečajevi na ovu temu održavaju se tek sporadično u sklopu većih festivala. To vas međutim ne bi trebalo spriječiti u tome da svoj poštanski sandučić obučete u uzorak po želji, Grguru Ninskom obučete čarape ili banu Jelačiću ispletete novu kravatu.