Uskrsni stol ne može bez nje, no je li sušena šunka nezdrava? Evo što kažu nutricionisti!
- Šunka je glavna zvijezda uskrsnog stola
- Može se jesti za doručak, ručak ili večeru u kombinaciji s drugim namirnicama kao što su luk, jaja i povrće
- Nutricionisti su nam otkrili je li ova suhomesnata delicija zdrava i u kojim ju je količinama preporučljivo konzumirati
Uskrs samo što nije stigao, a s njim i pripreme za blagdanski stol! Glavna "zvijezda" uskrsne blagdanske trpeze nedvojbeno je sušena šunka, mnogima omiljena suhomesnata delicija. No, oko ove namirnice neprestano se vode polemike - je li zdrava ili nije? Odgovor na to pitanje pronašli smo kod stručnjaka. Nutricionisti Vedrana Dučkić iz nutricionističkog savjetovališta Nu3vex i Branimir Dolibašić iz nutricionističko-dijagnostičkog centra Nutrilife Centar objasnili su nam prednosti, odnosno nedostatke sušene šunke i napravili su primjer preporučljivog cjelovitog obroka u kojemu je šunka u glavnoj ulozi.
Vedrana Dučkić, mag. nutr. (Nu3vex)
"Mnogi proizvodi od svinjskog mesa bogati su zasićenim masnim kiselinama i visokom razinom kolesterola što nas svakako treba upozoriti da budemo umjereni u konzumaciji. Dimljenje i sušenje svinjskog mesa način je konzerviranja, a često podrazumijeva i prethodno dodavanje soli natrijevog nitrata i natrijevog nitrita, natrijevog askorbata radi ubrzavanja procesa sušenja, dodatak natrijevog polifosfata radi zadržavanja vlažnosti i bolje teksture šunke.
Domaća je najbolja
Sušena šunka zadržava ružičastu boju radi sadržaja nitrita koji mijenja u mesu pigment mioglobin u nitrozomioglobin tamnije crvene boje, a bez dodatka ovih soli šunka bi bila sive i neprivlačne boje. Nitriti sprečavaju razvoj patogenih bakterija i drugih mikroorganizama u mesu, ali imaju potencijalno štetne učinke na zdravlje. Sušena šunka je bogata solju, odnosno sadrži visok udio natrija pa ako netko ima visok krvni tlak, problema s bubrezima i jetrom svakako treba birati tzv. deluxe šunke od pilećeg ili purećeg mesa sa smanjenim udjelom masnoća i soli.
Sušenu šunku možemo preporučiti kada je domaća uz što manje aditiva i u količini od 30 do 60 grama u danu.
30 grama sušene šunke: energetska vrijednost: u prosjeku 61 kcal, bjelančevine: 7 g (i više), masti: 4 g (i više)
Dakle, sušena šunka u umjerenim količinama može povremeno biti sastavni dio uravnotežene prehrane bazirane na 30 do 35 posto ukupne energije koja potječe iz različitih vrsta masnoća s ne više od 10 posto ukupne energije iz zasićenih masnih kiselina."
Primjer obroka sa sušenom šunkom:
- Svinjetina, rolana sušena šunka, 3 mala komada, 60 g
- Jaje, cijelo kuhano, 1 komad, 50 g
- Rajčica, 1 srednji plod, 150 g
- Luk, mladi, 0,2 šalice, 15 g
- Kruh, integralni, 1 kriška, 70 g
- Hren, 1 žlica, 20 g
- Salata, zelena, 0,5 šalice, 20 g
- Limunov sok, biljni začini
Energetska vrijednost obroka: 433 kcal (100%), ugljikohidrati: 37 g (32%), bjelančevine: 29 g (27%), masti: 15 g (32%)
Branimir Dolibašić, mag. nutr. (Nutrilife Centar)
"Kako danas većina ljudi kupuje gotovu industrijsku šunku, nije naodmet napomenuti kako se zbog sadržaja zasićenih masti te soli kao i nitrata i nitrita preporučuje ograničiti konzumaciju ove namirnice po količini i učestalosti. Drugim riječima, ne treba pretjerivati s unosom za vrijeme blagdana.
Svakako bi savjet bio da se za neutralizaciju ovih loših strana omiljene namirnice za cijele uskršnje blagdane planira povećati unos povrća – luka, salate, rotkvica I drugog povrća, osobito zelenog lisnatog. Sama šunka kao namirnica nema poseban nezdrav učinak, ali je bitna količina kao i sa svim namirnicama u prehrani. Umjesto kolača ako jedete francusku i šunku, preporučljivo je sladiti se voćem ili kompotima."
Primjer uravnoteženih obroka za uskršnju trpezu (oko 2 200 kcal):