Uredite staze u svom vrtu

Thinkstock / Spencer Davies
Što očekujemo od naših vrtnih staza? Odgovor je: moraju biti prohodne u svim vremenskim uvjetima, dakle i na kiši, ne smiju se zalediti i moraju se lako održavati, kako bi uvijek izgledale uredno.
Vidi originalni članak

Šljunčana staza - najjeftinija varijanta

Već iskopana korita za staze i terase najprije se sabiju, a zatim se u njih naspe 12-15 cm visok sloj grubog kamena, otpadni beton ili grubi šljunak. Ponovno sabijemo, počevši od rubova prema sredini.

Pri gradnji ovakvog puteljka potrebno je napraviti nagib minimalno 2% prema travnatoj površini radi otjecanja vode. Nakon toga nanesite oko 4 cm visok sloj glinaste zemlje izmiješane sa finim šljunkom. I na kraju se stavi tanak sloj šljunka, sabije ga se i izvalja. Kada se sloj dobro ugazi, potrebno je nanijeti jednaku količinu šljunka da bi staza izgledala uredno i održavano.

Šljunak se može nabaviti u mnogo boja, ovisno o stijenama od kojih je samljeven, a kategorija ili veličina zrna također djeluju na izgled. Osigurajte si da vidite šljunak u vlažnom i suhom stanju, jer može izgledati uvelike drugačije. Kod šljunčanih staza  izbijanje korova je neizbježno jer iako ste ispod gornjeg sloja postavili geotekstil koji sprječava rast trave odozdo, nitko ne može garantirati da sjeme neće doći odozgo- zrakom. Kod širih staza manualni rad se može uštedjeti tako da se na stazi primjene kemijska sredstva za suzbijanje korova, no treba biti oprezan da se ne zahvate biljke uz stazu.

Travnata staza

Ako je većina vašeg zemljišta livada s travom otpornom na gaženje, onda možete one manje prohodne staze ostaviti kao travnate površine. U predjelima s jačim oborinama ili većom vlagom zraka, travnate staze pokazale su se kao izvrsne, a osim toga ne iziskuju puno održavanja, osim povremene košnje i odvajanja rubova, da im se da na važnosti.

Ovakve staze nisu namijenjene da budu puteljak kojim hodate oko kuće, već kao staze kroz velike samostalne vrtove. Naravno, ove staze koje se rjeđe koriste, i nakon dužeg vremenskog perioda će izgledati jednako uredno i održavano, a za javne putove i često korištene prilaze morat ćete potražiti neko drugo rješenje.

Staze od kore drveća

Onaj tko posebno drži do izgleda prirodnog vrta, staze može napraviti od kore drveća (tzv. malč). Ovaj pokrivač se rasporedi na već ojačano i nabijeno korito staze, u visini od 10 cm. Ovakva staza bit će gipka i ugodna za hodanje, baš kao pravi šumski puteljak. Osim toga, izgleda i jest prirodna, i ne traži preveliku njegu. Nekome bi možda mogao smetati pomalo neugodan miris truljenja nakon obilnih kiša, no i to je miris prirode.

Opločena staza uvijek izgleda čisto

Opločene staze pružaju nam velike mogućnosti izbora boja, oblika, veličine, vrste te kombinacija s drugim materijalima. Lijepo opločena staza može pridonijeti ljepšem izgledu vrta. Ovisno o tome želimo li dodati notu modernog, rustikalnog ili možda tradicionalnog, odabiremo vrstu i način opločavanja.

Koje ploče  i opločnike upotrijebiti? Prirodni kamen je lijep, ali ploče od granita, kvarca i škriljca vrlo su skupe i zbog toga se izbjegavaju. Veoma lako se obrađuju ploče od prirodnog slojevitog kamena. Prirodni kamen se može naći u velikoj paleti boja. Kod betonskih ploča i opločnika nailazimo na veliku trajnost i široku paletu boja, načina površinske obrade i cijena. To ne moraju biti tradicionalne kulir ploče ili dosadne sive glatke pločice, ponuda je na tržištu danas velika.

Ploče sa pranom površinom čijem je gornjem sloju dodan kvarc mogu se uklopiti u svaku okućnicu, samo treba paziti na kombinacije boja. Opločnici otučenih rubova lijepo se kombiniraju i sa šljunkom, opekom, oblucima i drvenim oblogama. Prilikom postavljanja opločnika i ploča treba paziti na iskop, podlogu i pravilno postavljanje pod nagibom da bi voda mogla otjecati i da ne bi tokom zimskih mjeseci došlo do zamrzavanja u donjim slojevima i podizanja opločnika. Ako se pravilno postave, fugiraju kvarcnim pijeskom, staze od betonskih ili kamenih ploča izgledaju uredno, dugo traju i ne dopuštaju rast korova i trava.

Lijepi uzorci od opeke

Pored prirodnih i umjetnih kamenih ploča, za vrtove su veoma prikladne i tvrde, prepečene opeke, kakve vidimo kod starijih kuća. Njihova decentna crvena boja jako lijepo se slaže sa raznim biljkama , a naročito s urednim travnjakom. Stare, pune opeke možemo koristiti za ne naročito prohodne staze i terase, ali nikako za stube jer će se ubrzo na njima naseliti mahovina. Ova zelena patina izgleda izuzetno ljupko, ali za kišnih razdoblja postane jako skliska.

Isključivo podna opeka proizvod je novijeg datuma, skuplja od stare zidne opeke, no isto tako testirana na opterećenja i vremenske uvijete. U kombinaciji boja i pravilno položena ne samo da lijepo izgleda na stazicama u vrtu, nego i kao kolni i pješački prilaz kući.

Daske

Više korištene za terase i trijemove, daske se u manjem mjerilu mogu se koristiti i kao dijelovi ili cijela staza. Drveno popoločenje je ugodno za oko i slaže se s većinom biljaka. Postoje mnogi stilovi, a odabirom različitih uzoraka i bojom za drvo mogu se postići jači efekti. Preporučljivo je eksperimentirati sa manjim površinama ili koncipirati plan prije kupnje i postavljanja, kako biste bili sigurni da uzorak koji vam se sviđa odgovara obliku i stilu vašeg dvorišta. Popločavanje drvom je dobro za prikrivanje neravne i nepravilne površine, te će stvoriti dojam kohezije. Kod drvenih dasaka valja uzeti u obzir da koliko god ih lakirali i čuvali, imaju dosta kratak rok trajanja.

Više slika pogledajte u galeriji...

Posjeti Miss7.24sata.hr