Svi to radimo, ali... Ovih 7 stvari radije nemoj čistiti s vodom

Shutterstock/Instagram
Vidi originalni članak
  • S mokrom krpom može se očistiti doista svašta
  • Međutim – ne i baš sve!
  • Ovih sedam stvari radije drži dalje od vode

Voda je najpovoljnije (i najekološkije) sredstvo za čišćenje u svakom kućanstvu. Ali, to ne znači da je dobra za sve površine. Otkrit ćemo ti kojih sedam stvari nikada ne smiješ čistiti s vodom.

1. Samt

Samt odavno ima pozitivan imidž i apsolutni je trendovski materijal u interijeru. Međutim, sofu od samta ili presvlake za jastuke čistiti vodom? Nemoj, molimo te! Kad se osjetljive niti namoče, a onda posuše, na materijalu se može vidjeti „trag“ čišćenja. Za čišćenje samta koristi posebno sredstvo za tekstil ili četkicu. Isto vrijedi i za osjetljive materijale poput kože ili mikrovlakna.

LIFESTYLE Jako dovitljivo! Pogledaj što ljudi stavljaju ispred klima uređaja pa im terasa izgleda bolje

2. Laminat

Premda su mnogi podovi od drva i laminata vodootporni, vremenom se „istroše“ pa kod čišćenja s vodom može doći do štete. Kako bi spriječila nadimanje poda, radije koristi poseban čistač za drvene podove i laminat.

3. Elektronske naprave

Prljavštinu na ekranima, tipkovnici i sl. ubuduće otklanjaj suhom krpom – nikada ne direktno vodom. Kod tvrdoglavih mrlja možeš nanijeti blago sredstvo za čišćenje na krpu te time očistiti aparat. Alternativno možeš koristiti posebne krpe za čišćenje ekrana.

Super trik! Jedna gospođa podijelila je genijalan trik za temeljito i brzo čišćenje četaka za kosu - bit će kao nove!

4. Kontaktne leće

Svakome tko nosi leće treba biti jasno da voda iz slavine nije sterilna te može sadržavati bakterije ili parazite koji mogu kod stavljanja leće dospjeti u oko. Stoga uvijek koristi posebnu tekućinu za čišćenje leća, koja će leće temeljito očistiti, dezinficirati te otkloniti naslage.

5. Svila

Presvlake za jastuk ili elegantne bluze: kad fini materijal dođe u dodir s vodom, mogu nastati mrlje i/ili obojenja. Stoga svilu uvijek daj na čišćenje u ruke profesionalaca u kemijskoj čistionici.

6. Koža

Slično kao i svila, komadi odjeće ili namještaja od kože jako su osjetljivi. U kombinaciji s vodom mogu ostati pruge, a u najgorem slučaju materijal može postati porozan i oštećen. Za čišćenje kožnih sofa i sl. trebaš koristiti posebne proizvode za njegu kože.

7. Mramor

Mramor izgleda jako plemenito. Kako bi takav i ostao, za njegu ne smiješ koristiti vodu te mramor uvijek čisti „na suho“ (grubu prljavštinu možeš pomesti nježnom metlom ili usisati). Ako zbog jake prljavštine ipak trebaš koristiti vodu, onda je koristi što je manje moguće – inače se nakon nekog vremena na površini mramora mogu stvoriti naslage kamenca.

Life&style Mučiš se s mrljama na tepihu? Imamo recept za genijalno sredstvo za čišćenje koje će riješiti stvar

Posjeti Miss7.24sata.hr