Ovaj ludi, eklektični, optimistični stil uređenja doma vratio se iz 70-ih. Mnogi su ostali bez riječi
- Ako nikada prije nisi vidjela stil 70-ih, potraži fotke trgovine „Big Biba“ na Internetu
- Prepuna je kričavih uzoraka na podu, zakrivljenih linija i mekanih geometrijskih oblika, a poseban je naglasak na zemljanim smeđim i narančastim tonovima
- Bila je to kombinacija interijera inspiriranih art decoom, koji podsjećaju na zlatno doba Hollywooda, životinjskog uzorka i s eklektičnom mješavinom drangulija i slabom rasvjetom koja je doista sve to spojila - prisno, gotovo zavodljivo - izričito odbacivanje oštrog osvjetljenja i sintetičkih paleta boja 60-ih
Sve do posljednjih nekoliko godina, dizajn kuće iz 70-ih bio je gotovo nezamisliv. Uspon Britpopa 90-ih vratio je taj kričavi stil 70-ih, ali na vrlo kratko vrijeme. Međutim, interijeri iz 70-ih ipak su danas vratili. Polako, mali trendovi poput macraméa, ratana i sobnih biljaka prodiru u moderno uređenje doma i sada se 70-te prihvaćaju raširenih ruku. Ali, zašto 70-te? I zašto sada?
Što se tiče dizajna, 70-te su bile doba igre, eklekticizma i optimizma. Prema dr. Davidu Heathcoteu, predavaču grafičkog dizajna i ilustracije na Liverpool School of Art and Design, razdoblje je definirano prijelazom iz modernizma u puno slobodnije forme i razmišljanje prema budućnosti. „Nije postojao heterogeni stil ili stilovi - bio je slobodan za sve.“
Želja za eksperimentiranjem može se povezati sa širim osjećajem liberalizma i znatiželjom o svijetu koji se pojavio 70-ih. Velik dio obnove zanata (posebno s materijalima poput ratana i vještinama poput macraméa) može se pratiti do onoga što dr. Heathcote naziva „sve većim zanimanjem za 'etničke' kulture, u želji za boljim izražajem“. Postojala je ideja da liberalni pogled uključuje ne samo prihvaćanje, već i uživanje u kulturama drugih.
Problem s našom percepcijom 70-ih godina, kao tamne i mutne, zapravo nije toliko pitanje boje koliko rasvjete i tkanina. To je bilo doba prigušenih svjetla, plišanih materijala poput baršuna i eksplicitno zavodljivog dizajna. „Postojao je jako erotiziran kut u velikom dijelu dizajna iz 70-ih“, kaže dr. Heathcote.
U konačnici, unatoč ekonomskim poteškoćama kod kuće, 70-te su osjećale optimizam u pogledu budućnosti kako su putovanja i tehnologija rasli. To se odrazilo na dizajn kuće: stvari su sada možda loše, ali mogle bi biti i bolje. Možda naš ponovni interes za dizajn 70-ih u 2021. govori o našoj želji da se vratimo tom osjećaju optimizma i znatiželje, pa čak i radosti. Ali, za razliku od naprednih 70-ih, mi sada gledamo unatrag…
Estelle Bilson, žena koja stoji iza toliko voljenog Instagram računa @70sHouseManchester, od malena je u nekom obliku sakupljala kućne potrepštine iz 70-ih, dijelom i zahvaljujući očevoj karijeri trgovca antikvitetima. Postoji mnoštvo razloga zašto ljude privlače 70-e u 21. stoljeću. Za neke je to samo dobar potez prema oblicima, teksturama i bojama desetljeća. „Ako pogledaš komad tkanine Evelyn Redgrave koji imam na zidu“, kaže Estelle, „s velikim naletima u narančastima i smeđim tonovima... Očito je da u meni postoji nešto što pogledam i pomislim 'Vauuu!' Sigurna sam da mnogi ljudi pomisle 'Uhhh!'“.
Yvonne Chappell, koja radi u obrazovanju i živi u Škotskoj, u početku je bila uvučena u dizajn 70-ih kada su se ona i njezin zaručnik preselili u kuću koja je sagrađena 1973. godine. „Odmah me fascinirao retro dizajn interijera, a osobito boje. Odrastala sam u nekakvom odbačenom društvu u kojem se stilovi mijenjaju tako brzo i stvari se često ne rade da bi potrajale. Namještaj iz sedamdesetih može se naći u izvrsnom stanju i danas; kvaliteta namještaja očito prolazi na testu vremena. Sviđa mi se ideja da volim nešto što je dobro dizajnirano i napravljeno prije pola stoljeća.“
Možemo čak zahvaliti (?!) pandemiji što je ubrzala neke aspekte dizajna iz 70-ih. S češćim boravkom kod kuće, porasla je želja da se priroda unese unutra i doslovno i figurativno. Povlačenje prema toplijim, zemljanijim tonovima u kućanskim potrepštinama i interijerima može se povezati sa sve većim pomicanjem prema dizajnu koji u naše domove unosi prirodu, kaže registrirani dizajner interijera Nicola Holden. „Još jedan sve veći pokret u dizajnu interijera je onaj biofilnog dizajna ili unošenje prirode u naše domove. Mnogi trendovi iz 70-ih to uključuju, kao što su drvene obloge, tepisi, rese, upotreba prirodnih materijala i tekstura (izložene opeke i teksturirani zidovi) i zakrivljeni oblici.“
Ako želiš zakoračiti u svijet interijera 70-ih, ne moraš to odmah naglo napraviti. Pokušaj nježno, odabirom ključnih postulata iz 70-ih za oblikovanje kao dio šireg eklektičnog dizajna kuće.
Osim toga, pronalaženje rabljene robe iz tog doba vjerojatno ti neće biti preveliki problem. Osim namještaja, postoji bogatstvo dekoracije doma u stilu 70-ih - kako vintage tako i moderne - kako bi dodali toplinu sobi, od svjetiljki do zrcala pa do jastuka i baršuna. Ako se osjećaš osobito nadahnuto, zašto ne bi stavila na zid tapete s uzorkom?
Najvažnije je koristiti svoje instinkte i kupiti ono što voliš. A ako te i dalje zabrinjava zamračenost iz 70-ih, samo pripazi da je tvoj prostor dobro osvijetljen.