Odzvonilo je njihovoj šutnji? Ravnateljstvo HRT-a će se o slučajevima spolnog uznemiravanja morati očitovati u Saboru
- Je li napokon odzvonilo zataškavanju i ignoriranju slučajeva seksualnog uznemiravanja na HRT-u? Ravnateljstvo bi se o cijeloj situaciji trebalo oglasiti na tematskoj sjednici triju Odbora Hrvatskog sabora koja će se održati u petak, 12. veljače
- Inicijatorica sjednice, saborska zastupnica Marija Selak Raspudić nam je kazala kako očekuje da će se sjednici odazvati pozvani predstavnici Ravnateljstva i Radnog vijeća HRT-a, kako bi se oglasili na temu "Što institucije mogu učiniti da bi spriječile spolno zlostavljanje"
- "Bilo bi doista neobično da se Ravnateljstvo HRT-a ne odazove Saboru jer je i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije njima nadležan i tamo će se morati suočiti sa svim pitanjima", kazala nam je Selak Raspudić. Eventualni nastavak šutnje o ovim pitanjima u očima javnosti bi samo potvrdio teze o sustavnom zataškavanju slučajeva spolnog uznemiravanja.
- miss7 će se kroz svoju kampanju #ŽenaZaŽenu boriti da ovakvih stavova i slučajeva više nikada ne bude, da se zaštite žrtve seksualnog nasilja, a krivci procesuiraju
Ni dva tjedna nakon što su u javnost zahvaljujući tjedniku Nacional dospjela potresna svjedočanstva novinarki HRT-a koje su progovorile o spolnom uznemiravanju, vodstvo javne televizijske ustanove nije se odlučilo službeno očitovati o ovim slučajevima. Također, još uvijek nije osnovano neovisno povjerenstvo koje bi zaprimalo i istraživalo prijave seksualnog uznemiravanja. Dovoljni su ovo razlozi da se posumnja kako vrh HRT-a nastoji sustavno zataškati ova zlodjela.
"Vodstvo ovu temu želi gurnuti na margine"
Štoviše, ova nadasve ozbiljna pitanja u javnosti nastoje prikazati kao osobne nesuglasice između kolega te pokušaje pojedinaca da opstruiraju rad trenutačne uprave. Sanja Mikleušević Pavić, predstavnica Hrvatskog novinarskog društva i nekoć istaknuto lice informativnog programa javne televizije, priznala nam je kako je na nekoliko razina zgrožena reakcijom vodstva HRT-a na iznesene optužbe.
"Prva je da se oni koji odluče progovoriti - javno diskreditiraju, a druga je da javni servis koji bi trebao biti svjetionik medijske i svake druge borbe protiv ovakvih oblika ponašanja ne želi o tome provesti ozbiljnu i temeljitu i što je najvažnije - neovisnu istragu, jer je ona koju je proveo Glavni ravnatelj kako se pokazalo - tek farsa puna propusta. Treća je da vodstvo HRT-a koristi poluge svoje vlasti unutar HRT-a kako bi stvarnu "istinu" o tome što događa – prilagodio sebi, a ne svim zaposlenicama i zaposlenicima", kazala nam je dodajući kako po njezinom mišljenju vodstvo "želi ovu temu što prije gurnuti na margine, iako je duh iz boce odavno izašao".
Poziv na očitovanje
Ipak, čini se kako će se vodstvo HRT-a ovog petka napokon morati javno oglasiti o aferi koju već neko vrijeme bezuspješno nastoji sakriti pod tepih. Naime, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić inicirala je održavanje zajedničke tematske sjednice Odbora za ravnopravnost spolova, Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbora za informiranje, informatizaciju i medije na temu "Što institucije mogu učiniti da bi spriječile spolno zlostavljanje".
Sjednica će se održati u petak, 12. veljače, a organizira se povodom aktualnih slučajeva spolnog uznemiravanja na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu (ali i nekoliko drugih fakulteta) te na Hrvatskoj radioteleviziji s ciljem razmatranja preporuka za jasnije definiranje protokola o postupanju u slučaju spolnog uznemiravanja te moguće prilagodbe zakonodavnog okvira koja bi išla u smjeru jasnije i kvalitetnije osude spolnog uznemiravanja.
"Javnost ima pravo znati što se tamo događa"
Na navedenu sjednicu pozvani su predstavnici relevantnih institucija, a među njima su i predstavnici Ravnateljstva HRT-a, predstavnici Radničkog vijeća HRT-a te ministrica Nina Obuljen Koržinek u čijoj je nadležnosti i rad javne televizije. "Očekujem da će se oni odazvati i da će se po prvi puta razgovarati o tim pitanjima. Riječ je o javnoj instituciji i javnost ima pravo znati što se tamo događa", kazala nam je Selak Raspudić, dodajući sljedeće:
"Bilo bi doista neobično da se Ravnateljstvo HRT-a ne odazove Saboru jer je i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije njima nadležan i tamo će se morati suočiti sa svim pitanjima. Sada postoji i formalni poziv da se dođu očitovati." Uistinu, odbijanje sudjelovanja na spomenutoj sjednici i eventualni nastavak šutnje o ovim pitanjima u očima javnosti bi samo potvrdio teze o sustavnom zataškavanju slučajeva spolnog uznemiravanja.
Nužna je rasprava o ovoj temi
O tome kako je nužno da se u Saboru raspravi o slučaju HRT-a izjasnilo se prošlog tjedna i Klub zastupnika Zeleno-lijevog bloka, koji je istaknuo kako trenutno vlada "pandemija seksualnog nasilja". Saborska zastupnica Sandra Benčić o ovoj je temi tom prilikom kazala sljedeće:
"Imamo situaciju vrlo ozbiljnih, dokazanih, potkrijepljenih optužbi za zataškavanje i neprocesuiranje slučajeva seksualnog uznemiravanja na HRT-u koje završavaju odbijanjem Uprave da se osnuje neovisno povjerenstvo kojem bi žene mogle anonimno, u zaštiti, prijaviti što im se i od koga dogodilo. Nego se inzistira, i to od čelnika te institucije, da se suočavaju s vlastitim zlostavljačima."
U svom obraćanju medijima, upozorila je kako se vodeće garniture javne televizije nastavljaju zakopavati još dublje u situaciju eklatantnog primjera institucionalnog nasilja i stvaranja apsolutno nesigurne atmosfere za žene koje tamo rade te da je rasprava o njihovom (ne)djelovanju pri sprječavanju spolnog uznemiravanja od javnog interesa.