Nemojte nikada vaditi posuđe iz perilice odmah nakon pranja - ili barem iskoristi ovaj trik

Shutterstock/Instagram
Vidi originalni članak
  • Razmisli što radiš nakon što perilica završi s pranjem posuđa…
  • Mnoge od nas odmah otvorimo perilicu te poslažemo posuđe u kuhinjske ormare i ladice
  • Međutim, to nije baš preporučljivo – znaš li zašto?

Posuđe koje dolazi direktno iz perilice često je još vruće za uhvatiti rukama, a i nije još suho kako treba – jer se vodena para hvata za tanjure i ostalo posuđe. Čaše koje nisu skroz suhe, a stavi ih se u ormar ili naopako, mogu stvoriti kondenziranu vodu pa čak i gljivice. Dakle, nakon pranja ostavi perilicu još oko 30 minuta zatvorenu kako bi se para kondenzirala te kapljice vode iscurile sa čaša.

Iznimka: trebaš nešto hitno iz perilice

Međutim, što ako ti treba nešto hitno iz perilice? Onda poslušaj sljedeći savjet: u iznimnom slučaju otvori perilicu. I to ne tako da je samo malo odškrineš, nego otvori vrata u potpunosti. Tako će se para brže raspodijeliti te se smanjiti opasnost da nastane kondenzirana voda. Malo odškrinuti vrata perilice loše je ako je radna površina od drva – drvo će se vlažiti od pare koja izlazi.

Još jedna pogreška koju rade mnoge od nas: pospremamo posuđe u pogrešnom redoslijedu. Perilica posuđa uvijek se posprema od dolje prema gore. Dakle, donji odjeljak najprije, a zatim ostalo po redu. Razlog: ako pospremaš od gore prema dolje, ostaci vode od čaša i sl. padaju na stvari ispod – od toga nastaju ružne mrlje.

Posjeti Miss7.24sata.hr