Najljepši hotel na jezeru Como: Odmor u baroknoj vili Passalacqua je poput predivnog sna
- Vilu Passalacqua iz 1787. obitelj De Santis je kupila 2018. godine i pretvorila je u jedan od najveličanstvenijih hotela
- Osvježeno izdanje vile zadržalo je izvorni karakter s veličanstvenim baroknim freskama i stropnim rezbarijama, a u impozantne su apartmane ovdje pretvorene čak i drevne konjušnice
- Od vrta koji uistinu izgleda poput rajskog do spaa smještenog uz jezero i grandioznih soba, zapanjujuća je količina detalja i razina predanosti u ukrašavanju i izradi
- Pročitaj više: Uživanje u prirodi sa stilom samo je dio čarolije ovog predivnog planinskog boutique hotela u Sloveniji
Itekako smo svjesni da je Italija jedna od najšarmantnijih i najpitoresknijih zemalja, pa ipak, unatoč svim dobro poznatim znamenitostima, prirodnim ljepotama i veličanstvenim arhitektonskim zdanjima, još uvijek nas uspije s vremena na vrijeme ugodno iznenaditi kakav skriveni dragulj. Jedan od takvih je i nevjerojatna povijesna vila Passalacque izgrađena davne 1787. godine, smještena u romantično okruženje jezera Como, koja je kroz stoljeća uspješno zavodila brojne slavne slikare i skladatelje, filozofe, bogate trgovce i zvijezde.
Vila u vlasništvu obitelji De Santis, hotelijera poznatih po svom Grand Hotelu Tremezzo, odiše ambijentom privatne kuće iznimne ljepote, a umjetnost kojom Italija obiluje u njoj blista na svakom koraku, ostavljajući dojam da smo ušetali u najčarobniju talijansku utopiju. Ljepotica blijede jantarne boje s prozorima u najnježnijoj nijansi listova kadulje, izrezbarenim stropovima, rijetkim i vrijednim podovima i iznimnim štukaturama ispunjena je neprocjenjivim umjetninama i talijanskim rukotvorinama, a svaka od njezinih 12 soba jednako je čarobna kao i ostatak imanja.
Uz terasu za kupanje smješten je elegantni staklenik star 200 godina, okružen bujnim raslinjem, a čak je i suncobrane u rajastanskom stilu i jednako nježnim nijansama posebno dizajnirao JJ Martin. Sedam hektara vrtnog raja ispunjeno je maslinicima, mimozama, ružama Davida Austina i kaskadama magnolija od vile pa sve do svjetlucavog tirkiznog jezera. Stoljetni libanonski cedrovi daju sjenu vijugavim stazama popločanim glatkim šljunkom, dok pažljivo orezani jasmin širi svoj miris u sanjivom zraku. Cvjećar hotela svakodnevno bere cvijeće iz vrtova, a zatim ukrašava stolove diljem Passalacque.
Osvježeno izdanje vile zadržalo je svoj izvorni karakter s veličanstvenim baroknim freskama i stropnim rezbarijama. U impozantne su apartmane ovdje pretvorene čak i drevne konjušnice, s divovskim originalnim izloženim gredama, a uz samo jezero nalazi se Casa Al Lago s četiri apartmana, koji se mogu ekskluzivno rezervirati kao cjelina.
Količina detalja i razina predanosti u ukrašavanju i izradi ovdje je uistinu zapanjujuća. Mnoštvo dragocjenih antikviteta, tepiha i slika rezultat su godina provedenih u traganju po sajmovima, aukcijskim kućama i privatnim domovima. Lusteri su izrađeni od ručno puhanog Murana, a mramor koji se dobavlja iz kamenoloma od Carrare do Sicilije, uključujući i Breccia Pontifici, kamen koji preferira Bernini, a koji je korišten za grobnicu pape Urbana VIII u bazilici Svetog Petra, prisutan je u svakom kutku vile.
Ovu su vilu iz najljepših snova 1787. izradili arhitekt i dizajner Felice Soave i Giocondo Albertolli, i upravo je ona bila poprište ljubavne priče između Giuditte Cantù Turino, pranećakinje freskoiste Appiana, i Vincenza Bellinija, talijanskog najromantičnijeg i najmelodramatičnijeg opernog skladatelja. Vila je ostala u rukama obitelji Passalacqua do 20-ih godina prošlog stoljeća, nakon čega su njezini vlasnici bili švedska barunica, mađarski filozof te nasposljetku američki bankar James Cantwell koji je obnovio vrtove duž izvornih linija iz 18. stoljeća, a koji ju je prodao trenutnim vlasnicima. Obitelj De Santis – Paolo, Antonella i njihova kći Valentina, kupili su vilu 2018., a trebale su im tri godine i otprilike 20 milijuna eura da dobije današnji izgled.
Posebno je šarmantna glazbena soba s dvostrukim balustradama i Albertollijevim freskama, sada poznata i kao Bellinijev apartman, u kojem je legendarni skladatelj skladao. Ovo je ujedno i najveća i najluksuznija smještajna jedinica u kojoj noćenje košta nevjerojatnih 10,000 €, dok se cijena najjeftinijih soba kreće od 1000 € po noćenju. Svaki apartman u vili nazvan je po nekom Bellinijevom liku, a sobe su obojane pažljivo odabranim nijansama, s originalnim štukaturama i stropnim rezbarijama, Fortuny lampama, graviranim Barbini ormarićima s ogledalima i ručno oslikanim Bordoni kožnim otomanskim stolovima, Beltrami posteljinom i Dyson Airway uređajima za sušenje kose u prusko plavoj boji!
Jela koja se u hotelu nude temelje se na jednostavnoj talijanskoj kuhinji s lokalnim namirnicama, a o njima brine kuhar koji cijeloga života nije kuhao u restoranima, već za neke od najprestižnijih talijanskih obitelji. U Palazzu kraj jezera smjestio se spa s podzemnom saunom te parnom i ledenom kupelji, okružen stupovima i zasvođenim stropovima, marokanskim svjetiljkama i stolicama od ratana, iz kojeg tajni tuneli vode prema jezeru. Kompletno okruženje djeluje nestvarno lijepo, mistično i uzvišeno. Doista poput najljepšeg sna iz kojeg se nikad ne bismo željeli probuditi.